Xiaomi Deerma VC20 şarjlı süpürge motoru arızası RS-545SM-65014

Sercan

--
Başlıkta da belirttiğim gibi Xiaomi Deerma VC20 şarjlı süpürgenin RS-545SM-65014 etiketli motorunda arıza var. Her nasıl olduysa vakum pervanesi yalpa yapıyor. Sanıyorum buna bağlı olarak da fazla akım çekiyor ve cihaz korumaya geçiyor.

Bu motorun etiketi ile aradığımda hiçbir yedek parça bulamadım. Muadil bir ürün arıyorum ama hangisi uyar bilmiyorum. Aslında pervaneyi şafttan ayırsam motorun kendisinde bir numara yok ama ev ortamında bunu yapmanın bir yolunu bulamadım.

Bu motoru nereden bulabilirim ya da hangisi ile değiştirebilirim?

20240404_004224.jpg
20240404_004228.jpg
20240404_004235.jpg
20240404_004243.jpg

Her nasıl olduysa bunlarda şaftın hareketinin videosu:

mili tutan kısmı ısıtmalısınız takılırken de öyle takılıyor genelde milden fazla genleşeceği için kolay bırakır diye düşünüyorum
545 boy motor için rc model parçası satan yerleri ya da şarjlı matkap yedek parçalarını araştırın belki benzer bir şeyler vardır
ben olsam motora para vermeden önce o pervane balans yapmış mı ona da bakardım

1712196557681.png

rs555 motor.
Elektronik malzeme satan yerlerde 100-200₺ arasında bulunuyor.
Aslında süpürge motoru tamir edilebilir. Motoru ucuza mal etmek için rulman yerine pirinç yatak kullanıyorlar. Bu pirinç yatak yerinden çıkıp rotora doğru düşmüş. Tamir edilir ama yeniden nükseder. Bu yüzden yukardaki ölçüler ile sizin motorun ölçüleri karşılaştırın. Tutuyor ise rs555 ile değiştirin.

1712197017757.png

Motor milini tutan pirinç parça ya yerinden çıktı yada deforme oldu. İkisi de çok mümkün görünmüyor ama başka izah aklıma gelmedi.

Ekler

• 1712197018007.png
    1712197018007.png
    188.5 KB · Görüntüleme: 7
Pervaneyi sökemediğim için motoru değiştirmeyi ya da yuvayı onarmayı deneyemiyorum. Isıtıp sökme işini bir deneyeceğim.

Isıtma geri dönüşü olmayan zararlar verebilir..

Şu anda hasta önemli değil. Böbreği kurtarsak yeter. Metal testere ile mil kesilebilir.
Flex ile motor kesilebilir. Aynı kalınlıkta mil bulunup, motorun arkasından çakılabilir. Yöntem çok. Mesele neyin feda edilebileceği.

Son düzenleme:
Bu tur yuksek hizla donen motorlarda rulman kullanilmiyor diye bilirdim. Simdiye kadar gorduklerimin hepsinde princ bir yatak vardi, ve hep orasi bozuluyordu. Sunu diyebiliyor musunuz? Bir motorun illa rulmanlisi da piyasada vardir.

Bu tur yuksek hizla donen motorlarda rulman kullanilmiyor diye bilirdim. Simdiye kadar gorduklerimin hepsinde princ bir yatak vardi, ve hep orasi bozuluyordu. Sunu diyebiliyor musunuz? Bir motorun illa rulmanlisi da piyasada vardir.
@kudretuzuner abi açıklık getirir ama 300.000d/dk dönen dişçi malzemelerinde rulman var. 7200d/dk - 10.000 d/dk - 15.000 d/dk dönen HDD motorları Önemli olan devir değil. Üretim maliyeti ve kullanım ömrü arasındaki orta noktayı bulmak. Prinç yatak ucuz. PC fanlarında da hep pirinç yataklama kullanılır. Kaliteli fanlar ise çift rulmanlıyız diye ürün etiketine yazarlar. Bence ilk kriter devir değil maliyet.

@kudretuzuner abi açıklık getirir ama 300.000d/dk dönen dişçi malzemelerinde rulman var. 7200d/dk - 10.000 d/dk - 15.000 d/dk dönen HDD motorları Önemli olan devir değil. Üretim maliyeti ve kullanım ömrü arasındaki orta noktayı bulmak. Prinç yatak ucuz. PC fanlarında da hep pirinç yataklama kullanılır. Kaliteli fanlar ise çift rulmanlıyız diye ürün etiketine yazarlar. Bence ilk kriter devir değil maliyet.
Booos un bir kahve ogutme makinasi var, en ustte rulman beklerken princ malzeme cikti. Bozulan yer de orasi. Bildigin catlama vardi malzemede. Firmanin amblemine de aldanmamak lazim.

O pervaneyi, motoru imha etmeden sökmenin yolu, çektirme kullanmak. Üç ayaklısını bulabilirsen daha iyi olur.

1712306007064.png

Abi ben bir kere boyle cikarmaya calistim kirildi, dibinden guc uygulamak lazim, pervaneden degil.

Abi ben bir kere boyle cikarmaya calistim kirildi, dibinden guc uygulamak lazim, pervaneden degil.

O zaman onda çıkarılamama tasarımın bir özelliği imiş. Yeni ürünlerde çok yaygın bir tercih :)

O zaman onda çıkarılamama tasarımın bir özelliği imiş. Yeni ürünlerde çok yaygın bir tercih :)
Buyuk ihtimal oyle, hatta sac kurutma makinasinin pervanesinin cikartilmasi neredeyse imkansiz yenilerde.

Çektirme ile yapılacak iş değil pervane elle şekil verilebliecek kadar yumuşak alüminyum.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back