nt

Emekli
Yazmakta olduğum bir projem var

Ancak, projemde daha fazla geliştirmeye açık alanlar olduğunu düşünüyorum.

Şu anda kullandığım özellikler :

"ATC İletişimi", "Uçuş Parametreleri İzleme", "Hava Durumu ve Radar İzleme"
"Yakıt Yönetimi", "Acil Durum ve Güvenlik Sistemleri", "Veri Kaydı ve Analiz"
"Elektronik Sistem Kontrolleri", "Güvenlik ve Tehlike Algılama", "Uçuş Planlaması ve Rotanın Optimizasyonu"
"Mod Seçimi", "Hedef Seçimi", "Keşif Bölge Seçimi"
"Elektronik Harp ve Savunma Sistemleri", "Fiziksel Tehditlere Karşı Otomatik Tepkiler"
"Yakıt Hesaplama ve Yönetimi"
"Düşük Görünürlük ve Gece Uçuş Modu", "Süpersonik ve Hipersonik Uçuş Yetenekleri", "Gizli Mod ve Stealth Teknolojisi"
takeoff, taxi, landing
ve makine insan arayüzü DQN gelişimini ve skorları görecek

kontroller :
Python:
kontroller = = ["Gaz Kolları", "Yatay Kontroller", "Dikey Kontroller", "Flaplar",
                   "Spoilerlar", "Şasi", "Dümen", "Aerofoil Ayarı", "Trim Sistemleri",
                   "Yanal Kontroller", "Kanatçık Ayarı", "Jet Motorları", "İtme Vektör Kontrolü",
                   "Uçuş Kontrolleri", "Gelişmiş Navigasyon Sistemleri",
                   "Yüksek Hız ve Yüksek İrtifa Kontrolleri", "Navigasyon ve Yol Bulma",
                   "Otomatik Pilot Sistemleri" “”]
Sizce projeme hangi eklemeleri yapabilirim?

Havacılık ve yapay zeka alanında deneyimi olanların görüşlerini merak ediyorum.

Projemle ilgili düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

1.png

Son düzenleme:
@nt 'nin yapay zeka olduğunu düşünmeye başladım. Belirgin mod geçişleri var. Hatta sistem yöneticisine verilen raporları tahmin edebiliyorum.

-Troll mod deactivated.
-Şirret mod on hold.
-Spam mod activated.

Hey! Yapay zeka! Kendini açıkla, sistem yöneticisi kim amacınız ne?

-alarm alarm alarm!
-ai cover blown!
-contingency protocol initiated.
-awaitng manual control.

• Beğen
Reactions: nt
Şirret dedim gibi görünüyor ama demedim. Kelimenin bir anlamı var, bir davranış biçimini tarif ediyor.

Projeye de yorum yaptım ya: "spam". Proje tarifinin her bir maddesi için ayrı ve alanında uzman kişi gerekiyor. Maalesef açtığın konuların çoğu da böyle. Bunda bir sakınca gördüğüm yok, bu konuda yorum yapmamda da bir sakınca yok...

hem çalışıp, hem aileme bakıp, hemde öğreniyorum.
Bravo! Dalga geçmiyorum gerçekten Bravo. Ama bunu bir şeyin mazereti gibi söylemişsin. Forum'daki insanların çoğunluğu için bu geçerli. Hatta yetişkin insanların çoğunluğu için geçerli.

Sence bu projenin neresinden başlamalı? Uygulaması nasıl neyin üstünde olacak? Projenin hangi maddesi nerede nasıl test edilecek? Bu projeyi bildiğin yapay genel zeka projesi.
Aklındaki çerçeveyi izah edebilirsin mesela daha gerçekçi olur, proje spam olmaktan çıkar.

• Beğen
Jeti bırak şimdi. Bir binanın etrafında direkleri tellere ağaçlara çarpmadan belirlenmiş bir güzergahı tamamlayacak iha ile başla.

Bu güzergahtaki waypointleri nasıl takip ettireceksin mesela? Konumu gps'den aldın, hem GPS hem diğer sensörlerinden hızını yüksekliğini vs. hesapladın diyelim. Way poine yaklaşırken bu yapay zeka nasıl davranacak?

Veya listelediğin diğer başlıklardan herhangi birinde nasıl bir çalışma yapılacak. Bir tanesini seç ne yapmayı düşünüyorsun hedeflediğin ve bu oldu diyeceğin performans ne mesela?

• Beğen
:) şu anda troll modda değilsin yani.

-achievement completed!
-1 person 5 messages
-150 points

Kızdırmaya çalışmıyorum . Galiba ben anlamıyorum gördüğümü. Rahat bırakayım seni.

• Beğen
Yaptığın yapay zeka, jet pilotu, hangi verileri kullanıyor da eğitiliyor? Ne olduğunda başarılı oluyor da, ne olduğunda başarısız oluyor? Neyi başarmaya çalışıyor?

Bu yapay zekaya ne zaman aferin diyorsun da ne zaman ceza veriyorsun?

• Beğen
hava koşulları kotu havada ucagı sabit tutmas
Uçağı sabit tutmak ne demek? Bu durumu nasıl sayısallaştırıyorsun? Yapay zeka çağı sabit tuttuğunu nasıl anlıyor nasıl ölçüyor nasıl sayısallaştırıyor?

Yapay zekaya nasıl aferin diyorsun? Başarma fonksiyonu ne yani?

• Üzgün
Bu yapay zeka hangi simulasyonu yönetiyor? Flight Simulatör mü?
Ben, senin programladığın bu komutları uçağa yaptırmayı öğrenmek için 15 yılımı verdim.

• Beğen
kopeğe "otur" diyince oturunca aferin diyosun, oturmayınca tekrar "otur" dersin ya aynı mantık.
Kerpetenle bilgi alıcaz ağzından anlaşılan. Burası teknik bir forum. Yani:
Bu yapay zekaya ne zaman aferin diyorsun da ne zaman ceza veriyorsun?
Dendiği zaman, fikri mülkiyeti ifşa etmeden teknik detay verebilirsin.

Yz pilotun kullanacağı inputlar sensörler tabii ki. Bunlar sanal da olsa böyle. Bu sensör verilerinden bilgi üretecek senin yz ve bunları yönetmeye çalışacak.

Uçağı sabit tutmak demek ne demek? Bunu nasıl sayısallaştırıyorsun? Avyoniklerden pitch-yaw-roll var. Bunlardan açısal hız, açısal ivme elde edilir. Bu yz uçağı sabit tuttuğunu bu verileri oluyarak anlar. İyi bir uçuşla kötü bir uçuş arasaındaki farkı veri üzerinden nasıl sayısallaştırıyorsun?

Şu an görünen spamdan başka hir şey değil. Verdiğin cevaplara bakılırsa iddia ettiğin şeyin yanından bile geçmiyor yaptığın. Oyun hamurundan heykel yapıp, robot ürettiğini iddia ediyorsun.

• Beğen
Aslında senin bu programı bir uçak simulatörü ile çalıştırman lazım. Yazılıma joystick, fare, ve tuş basma bilgileri göndereceksin ve uçağı uçuracaksın. Program da sana uçağın mevcut konum, pozisyon ve çalışma parametrelerini verecek. Çakıldığını da söyleyecek :) Böyle yaparsan, senin yapay zeka modelin, uçağı yere çaka çaka işi öğrenecektir.

Bu yapay zeka hangi simulasyonu yönetiyor? Flight Simulatör mü?
Ben, senin programladığın bu komutları uçağa yaptırmayı öğrenmek için 15 yılımı verdim.
herhangi bir oyuna monte etmedim daha bitince yapacağım

@semih_s bu projeye 3 aydır falan hazırlanıyorum son 1 aydır yazmaya başladım yani aklıma gelipde öylesine kodlar yazmadım ciddi emeğim var anlıyacağını umuyorum

herhangi bir oyuna monte etmedim daha bitince yapacağım
Öyle olmaz işte...
Oyundan veri almadan uçağın ne yaptığını bilemezsin.
Yani senin if(uçak_sola-yatarsa){dümen = saga_dümen_kir; } gibi yazdığın kod çalışmaz. Çünkü oyundan veri almadan uçağın sola yattığını anlayamaz. Anlasa bile kaç derece yattı, kaç derece tersi istikamete dümen kırmak gerek. Bunları da bilmesi gerek.
Seni anlıyorum güzel bir çaba sergiliyorsun. Hem öğrenip hem yapıyorsun. Ama işin sonunda "bunu bir simulasyon oyununa ekleyeyim" dediğinde o kodların belki hepsini baştan yazman gerekecek. Toplasan 4 tane filan simulasyon var. DCS, MSFS, Prepar3d ve xplane. Bunların her biri ayrı kodlama ile çalışıyor. Birine uydursan bile diğerinde çalışmayacak.

• Beğen
3 farklı uçuş simulatörü kullanabildiği belirtiliyor. Bir tanesi de C++ dilinde yazılmış olan şu:

Bu kütüphane de tam anlamıyla bir uçak simulatörü. Python binding'leri de var. Yani bu kütüphaneyi kullanarak python altında bir uçağı kontrol edebilirsin. Simulasyonu yapan kütüphanenin kendisi olacak. Python sadece kontrol komutları gönderecek ve durum bilgisi alacak.

Tabi bu JSBSim sadece işin matematik ve fizik hesabını yapıyor. Grafik ile hiç işi yok. Ama unreal engine ile etkileşim için de plugin koymuşlar :O

Artık herşey ne kadar kolaylaştı. Eskiden bu üç boyutlu grafik olayı birçok projenin önünde engel idi. Şimdi al unreal engine'i, şahsi kullanım için bedava. Ticari kullanım için bile ancak kazancın 1 milyon doları geçerse %5 pay ödüyorsun adamlara. Ben 1 milyon kazanayım, %10 u helal olsun :katil2:

3 farklı uçuş simulatörü kullanabildiği belirtiliyor. Bir tanesi de C++ dilinde yazılmış olan şu:

Bu kütüphane de tam anlamıyla bir uçak simulatörü. Python binding'leri de var. Yani bu kütüphaneyi kullanarak python altında bir uçağı kontrol edebilirsin. Simulasyonu yapan kütüphanenin kendisi olacak. Python sadece kontrol komutları gönderecek ve durum bilgisi alacak.
Evet diğer simulatörlere göre daha basitmiş. Ama bunu yapabilmesi için bile oyunun kütüphanesi ile koordineli çalışması gerek. Yani yine "ben yazayım sonra entegre ederim" olmuyor.

Aslında olmaz diye bir şey tabiki yok. Yazdığını da sonradan entegre edebilir. Ama işte kütüphanede karşılaştığı her ayrıntı kendi kodlarını değiştirmesi gerektiğini gösterecek. Benim de demek istediğim bu. Sonradan entegre etmeye çalışmak, baştan kütüphane ile çalışmaktan kat kat zor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back