Yeni Bölüm Önerisi [ Otomobil ]

Bence de iyi olur. Alt kategorileri olmasa bile, veya elektrik-elektronik ve mekanik olarak ayrılabilir belki. Gerçi yeni arabalarda elektroniğin dahil olmadığı bir mekanik aksam kalmadı herhalde. En son el freniyle havalandırma kontrolleri de gitti.

Otomobil diye bir bölüm oluşturup altına şimdilik "Genel konular" diye bir alt bölüm mü açalım? Yoksa Elektronük bölümüne "Oto elektroniği" diye bir alt bölüm mü yapalım?

Otomobil diye bir bölüm oluşturup altına şimdilik "Genel konular" diye bir alt bölüm mü açalım? Yoksa Elektronük bölümüne "Oto elektroniği" diye bir alt bölüm mü yapalım?
oto elektroniği güzrl olur.
araç şemalarını analiz ederiz

Otomotiv başlığı altında genel konular ve oto elektroniği nasıl olur? İçerik oluşursa zamanla da şekillenir...

Konu başlıklarında bir gariplik var gibi. Dikiş makinesi ya da bu sıralar bit pazarında çok çıkan maske makineleri için "kumaş işleme" diye bir bölüm mü oluşturacağız? Otomobil bir alt bölüm olabilir ama genel olarak mekanik ile ilgili daha kapsamlı bir bölümü olmalı.

Oto elektrik-elektroniği de elektronik genel başlığı altında alt başlık olarak konuşulabilir. Bence otomobille ilgili her konunun tek yerde olması şart değil.

Bütün başlıkları kapsayan hiyerarşik bir yapı oluşturduğun zaman, başka forumlarda olduğu gibi onlarca bölüm ve her birisinin altında da onlarca alt bölüm oluyor. O yüzden herşeyi mümkün olduğunca genel tutmaya çalışmak lazım. Her türlü taşıtı kapsayan "Taşıtlar" diye bir bölüm açıp altına da "Genel konular", "Mekanik sistem" ve "Elektrik sistemi" diye üç alt bölüm oluştursak nasıl olur?

Yeni bölümü oluşturdum. Başka aklınıza gelen alt başlık varsa belirtin ekleyelim.

Sercan ile aynı fikirdeyim. Elektronik altında "Otomobil Elektrik-Elektronik" bölümü yeterli olurdu.

Merhaba,
Konuyu, merakla takip etmekteyim.
Eski model tamamen manuel bir araca full kumandalı ekrandan kontrol bir devre yapalım. 18F4550 ile benim bir uygulamam var. Ustalar ve de profesyoneller ile beraber cam, silecek,marş vs... akla gelebilecek her kontrolu tablet PC'den kontrol edelim. Dış ortamdan gelen ve on-off yapan 10 sensörü de ekrandan takip edelim. 0-5volt Analog bilgi içeren bir sensörü de ekrandan 7 segment olarak okuyabiliriz. Daha da genişletilebilir. Böyle bir projenin prototipini mesleğim ile ilgili olan bir ekipmanım için dizayn etmiştim. Genelleştirelim satalım para kazanalım.
Özet : PC'den 14 röle kontrolu (10 tanesi kilitli 4 tanesi RC devreli yani zaman ayarlı) 0-5 volt analog bilgi içeren sensörü 8 bit olarak okuyup 0-F arası PC'den okumak ayrıca dış ortamdan gelen 10 sensörün de on-off durumunu gözlemlemek.

Son düzenleme:
Merhaba,
Eski model tamamen manuel bir araca full kumandalı ekrandan kontrol bir devre yapalım. 18F4550 ile benim bir uygulamam var. Ustalar ve de profesyoneller ile beraber cam, silecek,marş vs... akla gelebilecek her kontrolu tablet PC'den, kontrol edelim. Dış ortamdan gelen ve on-off yapan 10 sensörü de ekrandan takip edelim. 0-5volt Analog bilgi içeren bir sensörü de ekrandan 7 segment olarak okuyabiliriz. Daha da genişletilebilir. Böyle bir projenin prototipini mesleğim ile ilgili olan bir ekipmanım için dizayn etmiştim. Genelleştirelim satalım para kazanalım.
Özet : PC'den 14 röle kontrolu (10 tanesi kilitli 4 tanesi RC devreli yani zaman ayarlı) 0-5 volt analog bilgi içeren sensörü 8 bit olarak okuyup 0-F arası PC'den okumak ayrıca dış ortamdan gelen 10 sensörün de on-off durumunu gözlemlemek.

Facebook ta takip ettiğim bir arkadaş bunu yapmış sadece PC'den on-off yapıyor.
Not bu arada "movavi" yi de deniyorum

Merhaba,
Eski model tamamen manuel bir araca full kumandalı ekrandan kontrol bir devre yapalım. 18F4550 ile benim bir uygulamam var. Ustalar ve de profesyoneller ile beraber cam, silecek,marş vs... akla gelebilecek her kontrolu tablet PC'den kontrol edelim.
Bu proje teknoloji demosu olarak kaldı galiba. Bunu araç üzerinde uygulaması için söylüyorsunuz doğru mu?

Bu proje teknoloji demosu olarak kaldı galiba. Bunu araç üzerinde uygulaması için söylüyorsunuz doğru mu?
Merhaba, bir girişimci arkadaş bu projenin bir safhasını, (dijital manometre) araç üstünde egzoz temizlemesi için (egzosu sökmeden) geliştirmiş olduğu bir cihazda kullanmak istedi. Ödemesini yaptı bir adet teslim etmiştim. Sonradan öğrendim ki Maalesef coronadan vefat etmiş.

Foruma girince karsimiza mekatronik basligi cikmali. Altinda yazilim, elektronik ve mekanik uclusu olmali. Onlarin da altinda ne isteniyorsa onlar.
Mevcut haliyle gerek yapilan projeler gerek tartisilan konular mekatronikden cok uzak.

Bu forum buram buram mekatronik kokmaliydi.

Forumun konusu elektronik ve mekanik, ve bunu da yansıtmak için ne gerekiyorsa yapmak istiyorum. Ama web sayfası geliştirme benim alanım değil, kısıtlı bilgi ile de daha iyisini yapamıyorum. Bu konuda destek vermeyi önerenler olursa severek kabul ederim.

Forumun konusu elektronik ve mekanik, ve bunu da yansıtmak için ne gerekiyorsa yapmak istiyorum. Ama web sayfası geliştirme benim alanım değil, kısıtlı bilgi ile de daha iyisini yapamıyorum. Bu konuda destek vermeyi önerenler olursa severek kabul ederim.
Bence rank sistemi gelmeli ama şu ranka erişen şuraya bakabilir vs. değil.

Yönetim veya halk tarafından yetkinliği onaylanmış bireylere o alan rankı verilmeli.

Mesela 3d yazıcıda bilgili birini ararken forumda acaba biliyor mu bi soralım demek yerine direkt 3d yazıcı rankı olana yazmak veya etiketlemek daha kolay yardım almayı sağlar.

Benim açılmasını en istediğim alan projeler tasarımlar altına yarım kalmış projeler başlığı :)

Forum istatistikleri

Konular
5,907
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back