Yine bir char array sorusu...

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Bana bir yerden bir string geliyor. içinde sekiz adet kelime var. Bu kelimelerin iki tanesi sabit içeriği değişmiyor. Ancak bu iki özel kelimenin sekiz kelime içinde nerde olduğu değişiyor. Bu iki kelimeyi attığım zaman geriye 6 adet kelime kalıyor bunlar değişken ve almam gereken datalar.

Ben şimdi gelen cümleyi parçalara ayırdım ve sekiz adet temp1[],temp2[],... char array ım oldu.

Data[1], Data[2].... Data[6] ya sırasız şekilde iki özel kelime hariç olmak üzere atama yapmam lazım.

mantığı kuramadım....

hımm...Cümleyi parçalamadan önce işime yaramayan iki kelimeyi diziden atmayı deneyeyim...

Olmadı yaw...

Data[]="a, b, x1 ,x2 ,x3 ,x4"

veya

Data[]="x4, b, x1 ,x2 ,x3 ,a"

a ve b herhangi bir yerde olabilir. a ve b atmak istiyorum. atıyorum ama bu sefer virgül sorun çıkarıyor... virgül bazen başında bazen sonunda...

"x1,,x2,x3,,x4" gibi oluyor. virgül ile sonradan ayırma yaptığım için olmuyor böyle.

Sonunda oldu. şu hale getirdikten sonra "x1,,x2,x3,,x4" virgülleri boşluk ile değiştirdim sonra kelimeleri aldım...

Bu tip işler için strtok fonksiyonunu kullanabilirsin. Belli ayıraç karakterlerine göre bir string'i alt parçalara ayırıyor.

Kulllandığım dilde (KRL) olsa kullanacamda yok ki :)

sadece şunlar var;

StrTo… : converting a string variable to a different data type............................
StrDecLen: string variable length in the declaration............................................
StrLen: string variable length after initialization...................................................
StrClear: deleting the contents of a string variable.............................................
StrAdd: extending a string variable......................................................................
StrFind: searching a string variable......................................................................
StrComp: comparing the contents of string variables..........................................
StrCopy: copying a string variable........

neyse halletim bir şekilde

KRL neymiş yav :D Sen C programı yazmıyor musun?

Forum istatistikleri

Konular
5,865
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back