Yine, Yeni, Yeniden... Ender 3 Pro Baskı Ayarı

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member

Yukarıdaki videodan örnek verecek olursam mobileti kullanan ender 3, arkadan ittiren de ben.
Çünkü neresinden ittirsem olmuyor.
Pc yi formattan sonra curadaki tüm ayarlar gitti. Gerçi öyle ahım şahım bir ayarda yoktu. Sıfırdan kurdum curayı. Süper Kalite baskı yapıyorum. Tek yada ikili baskı yaptığım da sorun yok ama tablanın tamamını kullanmak istediğimde sıkıntı oluyor.
Çekmeceler için çoklu baskı yapmam gerek. Tek seferde aynı parçadan 10 tane sığdırıyorum tablaya ama parçanın tabla üzerinde bulunduğu yere göre sıkıntı çıkarıyor.

Mesela aşağıdaki resime bakacak olursak tablanın boş kalan kısımlarında hiç baskı alamıyorum. Çünkü flament yapışmıyor oralara.
IMG_20210509_071839.jpg

Diğer taraftan parçayı çok kaliteli basarken kenar desteklerde sıkıntı çıkıyor. Filament akışı az gibi görünüyor ama aynı flament parçayı neden çok iyi basıyor?
Bunu düzeltebilmek için ayarlardan sadece kenar flament akışını 110%'a çıkardım. (10% artış) ama hiç faydasını görmedim.
Tabla ayarı, Nozzle tıkanması diyeni kırarım, rencide ederim, kibar davranmam. :katil2:
O evreleri daha önce birkaç yüz kez geçtik.

20210509_110141.jpg

yazdırma yüzeyin ölmüş, göm onu. ben çok yoğun kullanmadım ama neredeyse ilk aldığım gibi duruyor, hiç spatula kullanmadım,özellikle objenin olduğu yerlerde bu mat alttaki mıknatıs yüzeye de yapışıyor, soğumadan çıktıyı almaya çalışınca hafif katlanma izleri oluştu sadece ama yükselti yapmıyor. matı arada bir alkolle ama genelde ısltılmış kağıt havluyla siliyorum, yapışma problemim çok az. yüzey kir yağ konusunda hassas, elimin deydiği yerde sorun çıkıyor. cildim yağlı, ellerimi sabunla yıkıyorum dokunmadan önce. bu kadar ihtimamı çocuklarıma bile göstermedim:)

yazdırma yüzeyin ölmüş, göm onu. ben çok yoğun kullanmadım ama neredeyse ilk aldığım gibi duruyor, hiç spatula kullanmadım,özellikle objenin olduğu yerlerde bu mat alttaki mıknatıs yüzeye de yapışıyor, soğumadan çıktıyı almaya çalışınca hafif katlanma izleri oluştu sadece ama yükselti yapmıyor. matı arada bir alkolle ama genelde ısltılmış kağıt havluyla siliyorum, yapışma problemim çok az. yüzey kir yağ konusunda hassas, elimin deydiği yerde sorun çıkıyor. cildim yağlı, ellerimi sabunla yıkıyorum dokunmadan önce. bu kadar ihtimamı çocuklarıma bile göstermedim:)
Bende ilk aldığımda acemiliğimden baskı soğumadan sökmeye çalıştım. Millet yapışmıyor diye ağlıyorken ben zamk gibi yapışmış parçayı sökmeye çalışıyordum, çıkaramayınca spatula ile Allah ne verdiyse abanıyordum. Bu yüzden tabla yüzeyim hakkaten öldü. Eniyisi yeni yüzey alıp bu sefer bilinçli kullanmak.

Bunun dışında kenarlıkların filamentine bakıyorum zayıf. Ayarlardan artıtdım ama yine zayıf. Resimdeki bozuk görünen alanda normalde spatula izi filan yok. Gayet sağlam orası.

Şimdi bir tabla alayım diye aranırken ilan açıklamasında şöyle bir yazı gördüm.
Buradaki not da ne demek istemiş?
Hem orjinal ürün diyor, hemde 70 derecrden yukarı ısıda zarar görebilir diyor.
Problem satıcıda mı yoksa crealty de mi?
Yan sanayi ürün olsa tamam dicem de orjinal ürün nasıl makineyi desteklemiyor?
Şuraya @batubay 'ı da etiketleyeyim de gelsin. Onun ilgi alanı burası. :D

Screenshot_20210509-134526.jpg

Son düzenleme:
Bizim okulda bir arkadaş var yazıcıları hiç detaya girmeden kullanıyor, sıkıntı yaşadığını da görmedim. Sanki biraz sakındığın göze çöp batar meselesi gibi olmuş. Tablası cam olan da var sizinki gibi olanda, yüzeye basıyor pritt yapıştırıcıyı hiç sıkıntı yaşamıyor. Tabi yapıştırıcı izleri baskı yapılan malzemede kalıyor ama o bunları dert etmiyor, önemli olan işlevi düşüncesinde.

Bizim okulda bir arkadaş var yazıcıları hiç detaya girmeden kullanıyor, sıkıntı yaşadığını da görmedim. Sanki biraz sakındığın göze çöp batar meselesi gibi olmuş. Tablası cam olan da var sizinki gibi olanda, yüzeye basıyor pritt yapıştırıcıyı hiç sıkıntı yaşamıyor. Tabi yapıştırıcı izleri baskı yapılan malzemede kalıyor ama o bunları dert etmiyor, önemli olan işlevi düşüncesinde.
Ben hiç sevmiyorum o vıcık vıcık işleri.
Zaten her nekadar işe yarasada karşıyım. İki bin lira verip makine alıcam bir de pritt le, sprayle uğraşıcam. Bence kullanmasını bilene manyetik tabla yeter de artar bile. Ben zamanında acemilikten yapısını bozmamış olsam pek sıkıntı yaşamayacaktım.

Bozulma muhtemelen yüzey kalitesinde değil de manyetikliğinde oluyordur, neodyum mıknatısları yüksek sıcaklıkta güçlerini kaybediyorlar diğer mıknatısları bilmiyorum. Şu an kullandığınız tablada sorun yüzeyden mi acaba yoksa tabla ayarlarından da olabilir mi? Soğukken sıfırlıyorsanız tablayı ısınınca ufak tefek eğilme bükülme oluyordur belki?

Bozulma muhtemelen yüzey kalitesinde değil de manyetikliğinde oluyordur, neodyum mıknatısları yüksek sıcaklıkta güçlerini kaybediyorlar diğer mıknatısları bilmiyorum.
Neodmiyum değilki bunun mıknatısları. İç güveyinden hallice bir mıknatısı var.

Şu an kullandığınız tablada sorun yüzeyden mi acaba yoksa tabla ayarlarından da olabilir mi? Soğukken sıfırlıyorsanız tablayı ısınınca ufak tefek eğilme bükülme oluyordur belki?
Tabla ayarı, Nozzle tıkanması diyeni kırarım, rencide ederim, kibar davranmam. :katil2:
O evreleri daha önce birkaç yüz kez geçtik.

Yav ender 3 ün ayarları ile ilgili youtube'u kurcalarken naomi diye bir kıza denk geldim. Bu nefs çok beter bir şey. 30sn kadar izledikten sonra kendi kendime "Bu nedir yav?" deyip başka bir video ya yönelmek üzereyken hatun geldi. Elindeki çayı bir çırpıda alıp masaya koydum. Yanmaktan çok korkarım çünkü. Sonra başladım pirinç ayıklamaya :katil1:
Benim 3d yazıcı ile kızın yazıcısının aynı olduğunu görünce Search kazası olduğuna ikna ettim.
Zaten öyleydi de 20sn kadar fazla izlemiş bulundum. :katil2:

Önemli NOT: Şimdi gidip oraya mekatronik den gelenler diye yorum atmayın sakın he :katil2:

Yav ender 3 ün ayarları ile ilgili youtube'u kurcalarken naomi diye bir kıza denk geldim. Bu nefs çok beter bir şey. 30sn kadar izledikten sonra kendi kendime "Bu nedir yav?" deyip başka bir video ya yönelmek üzereyken hatun geldi. Elindeki çayı bir çırpıda alıp masaya koydum. Yanmaktan çok korkarım çünkü. Sonra başladım pirinç ayıklamaya :katil1:
Benim 3d yazıcı ile kızın yazıcısının aynı olduğunu görünce Search kazası olduğuna ikna ettim.
Zaten öyleydi de 20sn kadar fazla izlemiş bulundum. :katil2:

Önemli NOT: Şimdi gidip oraya mekatronik den gelenler diye yorum atmayın sakın he :katil2:
Ben geriliyorum, heyecanlanıyorum naomiyi izlerken, elinde sivri uçlu tornavida, bazen sıcak tablaya fazla yaklaşıyor balonlar patladı patlayacak :)

Öncelikle bana bu hobiyi sevdiren Naomi Wu namı diğer sexycyberg ablaya teşekkürlerimi iletirim. Tamamen teknik konular. :cheeky1:

Şimdi bir tabla alayım diye aranırken ilan açıklamasında şöyle bir yazı gördüm.
Buradaki not da ne demek istemiş?
Yan sanayi ürün olsa tamam dicem de orjinal ürün nasıl makineyi desteklemiyor?
Şuraya @batubay 'ı da etiketleyeyim de gelsin. Onun ilgi alanı burası. :D

Gökhan hocam benim makina düz ender3 olduğu içi ben yay çeliği satın aldım. Mıknatıslar yüksek sıcaklıkları sevmediği için öyle bir uyarı koyuyorlar ama benim aldığım yay çeliğinin arkası da bildiğiniz buzdolabı magneti. Buna rağmen sürekli 100 derece sıcaklıkta abs basıyorum. Daha herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Benim tavsiyem o tablaya para vermemeniz yönünde. Seviyeleme ekipmanınız varsa yay çeliği yoksa ayna tavsiye ederim. Yay çeliğinin de tek artısı sıcak soğuk fark etmeden eğip büküp malzemeyi çat diye çıkartabiliyorsunuz.

Öncelikle bana bu hobiyi sevdiren Naomi Wu namı diğer sexycyberg ablaya teşekkürlerimi iletirim. Tamamen teknik konular. :cheeky1:

Gökhan hocam benim makina düz ender3 olduğu içi ben yay çeliği satın aldım. Mıknatıslar yüksek sıcaklıkları sevmediği için öyle bir uyarı koyuyorlar ama benim aldığım yay çeliğinin arkası da bildiğiniz buzdolabı magneti. Buna rağmen sürekli 100 derece sıcaklıkta abs basıyorum. Daha herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Benim tavsiyem o tablaya para vermemeniz yönünde. Seviyeleme ekipmanınız varsa yay çeliği yoksa ayna tavsiye ederim. Yay çeliğinin de tek artısı sıcak soğuk fark etmeden eğip büküp malzemeyi çat diye çıkartabiliyorsunuz.
Yay çeliği linki var mı? Bakıyım bir.

Yay çeliği linki var mı? Bakıyım bir.
Ben facebookda bir satıcıdan almıştım. 60 lira ödemiştim galiba 1 seneyi geçti. Çelik, kaplama, mıknatıs ve kargo dahil. Üstünün kaplaması yırtılınca mavi bant çektim öyle kullanıyorum.

Benimkisi düz çelik. Üstüne ayrıca kaplama yapmışlardı. Böyle hazır peili tabla da yoktu. Bunun fiyatı birazcık pahalıymış. 25 liraya 50 metre 3m mavi bant aldım. 10 sene götürür büyük ihtimalle.

Bende 3d printer almayı düşünüyorum. Bu yay çeliği tabla daha mı iyi oluyor normal plastik veya cam tabladan. alacak olursam bende bundan alayım.

Bende 3d printer almayı düşünüyorum. Bu yay çeliği tabla daha mı iyi oluyor normal plastik veya cam tabladan. alacak olursam bende bundan alayım.

Malzemeyi kolayca çıkartmak adına ben seviyorum. Üstünde de mavi bant olduğundan abs türü plastikte bile yapışma sorunu olmuyor. Ama direkt yazıcının ısıtıcı tablasına magnet yapıştırıp üstüne de 0.5mm çeliği yapıştırdığımızdan bombeli bir tablada kullanımı çok uygun olmaz. Ayna daha mantıklı bir tercih olur. Ama bltouch gibi otomatik seviyeleme aracı varsa ya da mesh bed levelling yapılacaksa yay çeliği derim.

IMG_20210510_070547.jpg

Azimli fare betonu delermiş diye başlık atmak isterdim ama 9 saatlik bu baskının sonucu hüsran. Dolgu akış ayarlarından dolayı hepsinde tam 4mm fazlalık var. Boşa giden zamana mı yanayım, çöpe giden filamente mi yanayım.
Şimdi işin yoksa küp bas ayar çek bir ton. :kizgin4:

• Üzgün
Reactions: 333

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back