Yüksek ısıya dayanıklı basınç sensörü bulamıyorum

firathendan

Yeni Üye
Merhaba, bir hibrit roket motoru için basınç sensörü gerekiyor. 2000 derece gibi çok yüksek sıcaklıklara uygun basınç sensörünü nereden bulup tedarik edebilirim? Üstelik yerli üretim olma şartı var ama yerli olmasa bile bir sensör bulmam gerekiyor. Herhangi bir fikri veya bilgisi olan var mı?

Son düzenleme:
2000 derece aşırı yüksek bir sıcaklık. Piyasadaki ürünlerle yapılacak iş değil. Bol bol makale okuyacaksınız...

Merhaba, bir hibrit roket motoru için sıcaklık sensörü gerekiyor. 2000 derece gibi çok yüksek sıcaklıklara uygun basınç sensörünü nereden bulup tedarik edebilirim? Üstelik yerli üretim olma şartı var ama yerli olmasa bile bir sensör bulmam gerekiyor. Herhangi bir fikri veya bilgisi olan var mı?
içi gaz dolu tüp kullanılıp uzun ince boruyla soğutulduktan sonra basıncı uzaktan bağlı sensör ile ölçülebilir.
Ama 2000 dereceye dayanan malzeme bulmak zor.Yanma haznesinin dışarısına konulursa bu seferde kalibrasyon ayarı gerekir.

Basinci olcmek icin 2000℃ nin icinde olmaya gerek olmadigini dusunuyorum, illa etrafinda bir yerde bir deger referans alinip icerideki tahmin edilebilir bir yaklasim dusuncesi vardir. Aslinda bulunamama sebebide bence bu, orada ne isi var sensorun.

wolfram gibi ısıya dayanıklı telin direnci ölçülerekde ölçü aleti yapılabilir. internette tarzan ingilizcesi ile yazınca bulamıyorum birşey.:)

içi gaz dolu tüp kullanılıp uzun ince boruyla soğutulduktan sonra basıncı uzaktan bağlı sensör ile ölçülebilir.
Ama 2000 dereceye dayanan malzeme bulmak zor.Yanma haznesinin dışarısına konulursa bu seferde kalibrasyon ayarı gerekir.
Güzel fikir, teşekkür ederim. Mekanik kısmına bakan birisine ilettim

Boyut ve ağırlık aralığı ne kadar olmalı?
Ne kadar alanda çalışacak?
Çalışma basınç aralığı ve çözünürlüğü nedir?

Tavlama fırınlarında termokulp kullanılıyor.
Ama maksimum ölçme derecesi 1370 santigrat derece imiş.
yanma haznesi dış yüzeyine konulursa kalibrasyon ayarı ile sıcaklık ölçümü yapar belki.
Basınç ölçümü sıcaklık için yapılıyorsa geçerli tabi.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,145
Üyeler
2,554
Son üye
alisummer

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back