TFT LCD COLOR Monitör Voltaj Regülatör Arızası

Sercan

--
Uzun bir süre önce 10 TL'ye aşağıda monitörü aldım. Alırken durumunu bilmiyordum ama ekrandaki jelatin (fotoğrafta çok belli olmuyor) duruyor diye aldım. Monitör kompozit video girişli. Daha önce aldığım Samsung marka güvenlik kamerasını monitöre bağlayıp belki uygun lens ile masa üstü büyüteç yapabilirim diye de düşünmedim değil.

IMG_20201016_014258.jpg

PCB üzerinde arka bağlantılar yok ama soketleri lehimlenirse 4 adet giriş bağlanabiliyor ve ekran 2 ve 4'e bölünüyor. Yani tüm girişleri aynı anda izleme imkanı var. Sanıyorum minibüs otobüs gibi araçların kameraları için satılan standart monitörlerden ve bunu satış gereği tek girişli yapmışlar.

Eve getirdim, elektrik verdim ve mavi zeminli ekranda tüm menü özellikleri ve tuşlar çalışır vaziyette görüntü geldi. Fakat bir türlü dış video görüntüsünü ekrana yansıtmadı. İçini açtığımda sol üst köşedeki yanıklar hemen dikkatimi çekti.

IMG_20201016_014015.jpg

IMG_20201016_013707.jpg

Isınmadan dolayı bobinlerin kaplaması erimiş ve Techcode marka TD1583 model 3A 380KHz 28V PWM Buck DC/DC Converter entegre yanmış. Entegrenin datasheet'ini incelediğimde çıkış gerilimini ayarlayan iki direnç olduğunu gördüm.

1602803167486.png

R1 ve R2 dirençleri benim devrede 1.8V çıkış olacak şekilde ayarlanmış.

IMG_20201016_013943.jpg

1602803242225.png

Bende entegreyi söküp, çıkış ucuna ikinci bir güç kaynağından 1.8 V civarında gerilim uyguladım ve cihaz sorunsuz çalıştı.

Dolayısıyla bozuk TD1583 entegreyi değiştirsem sorun düzelecek gibi duruyor ancak AliExpress'te 10 adeti 2.5 TL olan entegre için 45 TL kargo ödemem gerekiyor. Bu tarz bir monitörü Türkiye de sıfır 150 TL civarında bir fiyata alabiliyoruz. Bu nedenle farklı bir yol deneyeceğim.

Elimdeki 3A destekleyen diğer regülatörlerden yararlanmayı düşünüyorum. Muadil bir entegre öneriniz ya da başka bir tavsiyeniz varsa bilmek isterim.

Son düzenleme:
LM350 olabilir belki .Ufak bir delikli pertinaxa montajı yapılıp pcb ye giriş ve çıkışları uzun 4 pinle mesela yerinden sökülmüş 4 header pin (Resimde görülüyor ) lehimlenebilir.Hemde devreyi tutar

lm350.png

Son düzenleme:
Uyumluluklarına bakmak lazım.

Benzer ekranların çalışanı letgo'da 80TL haliyle para harcamak istemiyorum. 4-5TL fiyatı olan LM2576 çözüm olabilir gibi görünüyor, bendeki 5V sabit olmasa süper olacaktı...

Aslında hurdacıları gezsen belki de bozuk kartını bulabilirsin ve organ bağışı yaparsın :)

Lm2576 Adj ye 3 amplik bobin ve hızlı diyot falanda takmalısınız.Birde bunun patatesleride çok piyasada .

5 volta ayarlanmış 2576 yı daha düşük voltaja ayarlanacağını sanmıyorum .3 pin regülatörler fix edilmiş voltajının üzerine ayarlanabiliyor ama minumum voltajı kendi fix edilmiş voltajı oluyor.

Yer müsait ise hazır modul 2596 tak geç... Gayet ucuz...

Yer müsait ise hazır modul 2596 tak geç... Gayet ucuz...
Evet bu çok iyi zaten kargo parası vermemek için alınacaklar listeme ekledim. Acelesi olmadığından şimdilik bir elektronikçi ziyaretimde topluca halledeceklerim arasında yerini aldı...

Bende böyle bir monitor vardı. Sorunlu entegreyi tespit ettim. Ama parçayı bulamadım. Yıllarca bir köşede durdu. Sonra başka bir arızalı montörde aynı yapıda entegreyi görünce hemen entegreyi değişirdim. monitor çalışmaya başladı... kapağı kapattım çalışmadı. Geri söktüm. Film kablo kötü bir yere denk gelmiş kapakta zımba gibi delmiş kabloyu.. Velhasıl epey bir köşede saklamama rağmen nasipte yokmuş kullanmadık.

Bende böyle bir monitor vardı. Sorunlu entegreyi tespit ettim. Ama parçayı bulamadım. Yıllarca bir köşede durdu. Sonra başka bir arızalı montörde aynı yapıda entegreyi görünce hemen entegreyi değişirdim. monitor çalışmaya başladı... kapağı kapattım çalışmadı. Geri söktüm. Film kablo kötü bir yere denk gelmiş kapakta zımba gibi delmiş kabloyu.. Velhasıl epey bir köşede saklamama rağmen nasipte yokmuş kullanmadık.
HerŞey nasip abi.
Ben de 1 yıldan beri bir mini led voltamper metreyi saklayıp duruyordum.
Önce test ettim 15 voltta 1,5 amper yükü kaldırdı.
19volt laptop güç kaynağına taktım, Akım bile çekmeden display uçtu. Nasip.

Bu modüllerden 3 amper üstetik 1,8 çıkışta almak zor (Girişle çıkış arasında çok voltaj farkı olduğundan )
Alttaki videoda 12 volt giriş 5 volt çıkışta 2 ampere zor çekiyor.
Gerçi 1,8 volt muhtemelen MCU nun voltajıdır o kadar yüksek akıma ihtiyaç duyulmayabilir
Harici güç kaynağından çalıştırılırken ne kadar akım çektiğine de bakıldığında belki LM317 de yeterli olabilir

(Testleri 10.dakikada falan)

Bu modüllerden 3 amper üstetik 1,8 çıkışta almak zor (Girişle çıkış arasında çok voltaj farkı olduğundan )
Alttaki videoda 12 volt giriş 5 volt çıkışta 2 ampere zor çekiyor.
Gerçi 1,8 volt muhtemelen MCU nun voltajıdır o kadar yüksek akıma ihtiyaç duyulmayabilir
Harici güç kaynağından çalıştırılırken ne kadar akım çektiğine de bakıldığında belki LM317 de yeterli olabilir

(Testleri 10.dakikada falan)

Videoyu baştan sona izledim. Benim cep telefonu Chrome tarayıcısı, altyazıyı bazen tercüme ediyor. Bu sefer tercüme etti.
Anladığım kadarıyla her giriş ve çıkış voltajında bu modül 3 amperde iflas ediyor. 2 amperde ise çip ısınıyor.
Youtuber, 2A için soğutucu tavsiye ediyor. Acaba bu modülde, Çipi kaldırıp, altına 0.5 mm < az büyük et kalınlığında bakır levha lehimlenebilir mi?

Videoyu baştan sona izledim. Benim cep telefonu Chrome tarayıcısı, altyazıyı bazen tercüme ediyor. Bu sefer tercüme etti.
Anladığım kadarıyla her giriş ve çıkış voltajında bu modül 3 amperde iflas ediyor. 2 amperde ise çip ısınıyor.
Youtuber, 2A için soğutucu tavsiye ediyor. Acaba bu modülde, Çipi kaldırıp, altına 0.5 mm < az büyük et kalınlığında bakır levha lehimlenebilir mi?
Lehimleme değilde ,alt kısma T şeklinde ,modülünde altına gelecek ,tabiki pcb ye dokunmayacak şekilde , alüminyum veya bakır bir levha eklenebilir. Entegre de bir tür sıkıştırma mandalı ile (Şu SMPS lerden çıkan C şeklindeki aparat) levhaya baskı uygulanabilir

Şu bar bende oluyorsa verebilirim. Özellikleri şurada..
Çok teşekkür ederim. Olay masraf etmemek/ettirmemek. Dediğim gibi 80 TL'ye satılan ürün için başka bir ürünü bozmak da yanlış olur. Tekrardan ilginize çok teşekkürler.

Geçtiğimiz hafta içinde motorobit.com internet sitesinden fotoğrafların zemininde göreceğiniz A2 boyutlu 3mm yanaklı kesim matını 80TL'ye sipariş ettim. Şu an ki piyasa koşullarına göre fiyatı oldukça iyi. Hazır kargo parası ödemeyi göze almışken yanında bir kaç eksiğimi de sipariş edeyim derken bi baktım 200TL'lik alışverişte kargo bedava, tabii eksiklerimle fiyat farkını tamamladım. 20TL ucuz diye 120TL harcadım... :D

Bunlarda biri de TFT monitörüm için aşağıda resimlerini göreceğiniz 8TL'lik 3A ayarlı voltaj düşürücü. Ayarlarını yaptım ve ekran üzerindeki arızalı TD1583 entegreyi söküp uygun giriş çıkış uçlarını bağladım. Tam olarak uyumlu çalışması için EN pinini de bağlayacaktım ama zaten sürekli açık olduğunu fark ettim. Ve sonuçta ekran çalıştı, kameramı bağladım toplamda (kamera + monitör) 40TL gibi bir paraya 3mm entegreyi ekranda 20mm olarak görebildiğim resimlerde detaylı şekilde görebileceğiniz bir mikroskop yaptım. Büyütme oranını artırmam mümkün ama karta daha da yaklaştırmam gerekecek. Şu an 5cm yükseklikten bu görüntüyü alıyorum...

Biraz daha deneyip arzu ettiğim neticeyi alamazsam, bu monitöre Raspberry'ye bağlayıp RetroPie işletim sistemi ile çocukluğumdaki oyunları oğlumla oynayacağım.

IMG_20201121_213310.jpg
IMG_20201121_213342.jpg
IMG_20201121_221416.jpg
IMG_20201122_121821.jpg
IMG_20201121_221456.jpg
IMG_20201122_121741.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back