Xilinx Türkiye'ye ambargo uygulamaya karar vermiş

taydin

Timur Aydın
Staff member
Xilinx, Amerika'daki en büyük Ermeni derneği ANCA nın baskısıyla Türkiye'ye ambargo uygulamaya karar vermiş. Gerekçe de, "ürünlerinin Ermeni sivilleri katleden drone'larda kullanıldığının tespit edilmiş" olması.

Bunlar daha yeni başlıyor, yakında böyle haberleri çok daha fazla duyacağız. Önce fiyatları inanılmaz artıracaklar, sonra tamamen satmayı kesecekler. Bir kere Türkiye bunların aynısını yapmaya başladı mı da kapımıza gelip "size beşte biri fiyatına satalım" diyecekler.

Artık "ne uğraşıyorsun, adam yapmış al kullan" dönemi bitiyor. Ya kendimiz en temelden bu işleri derinlemesine öğreneceğiz, yada boktan, gövde içi boş veya datasheet'i yalan dolan Çin malı entegrelerle sürüneceğiz. Onlar da ambargo koyarsa artık game over olacak.

Artık "ne uğraşıyorsun, adam yapmış al kullan" dönemi bitiyor. Ya kendimiz en temelden bu işleri derinlemesine öğreneceğiz, yada boktan, gövde içi boş veya datasheet'i yalan dolan Çin malı entegrelerle sürüneceğiz. Onlar da ambargo koyarsa artık game over olacak.
Pek abi Ayyıldız timin şu siteyi hacklemesi yok mu hahaha ne gülerim ya! kesinlikle her zaman üreten taraf biz olmalıyız.

yerli-ve-milli-siha-gokyuzunde-100-bin-saat-ucusu-4128309.Jpeg

demekki %100 yerli ve milli değilmiş.

%100 yerli zaten gerçekçi bir hedef değil. Önemli olan her zaman alternatif ve çıkar çatışması olmayan kaynakların olması. Böyle olunca birisi satmıyorum derse diğerinden alırsın. Yapabildiğin malzemeleri de kendin yaparsın.

Dünyada ileri seviye, yüksek yoğunluklu entegreleri üreten iki blok var. Batı bloğu (ABD, Avrupa, Japonya, Güney Kore, Taiwan) ve Çin. Batı bloğu beraber hareket eder ve ABD nin dediğinden çıkamaz. Çıkmaya kalkarsa o ülkede terör olayları başlar. Laf anlamazlarsa ayaklanma çıkar ve yönetim değişir. Fransa'da her iki örneği de gördük.

Çin ile şu anda bir tedarik sorunumuz yok, ama ileride ne olacağı belli olmaz.

Türkiye'ye değil, tek bir şirkete uygulamışlar. Başlık yanıltıcı.

Türkiye'ye bu komponentleri tedarik eden BÜTÜN firmalara ambargo gelmiş. Bu da efektif olarak Türkiye'ye ambargodur. Mesela yarın başka bir firma Türkiye'ye Xilinx ürünü satarsa, onu da hemen bu listeye dahil etmeyecekler mi? Tabiki edecekler.

Türkiye'ye bu komponentleri tedarik eden BÜTÜN firmalara ambargo gelmiş. Bu da efektif olarak Türkiye'ye ambargodur. Mesela yarın başka bir firma Türkiye'ye Xilinx ürünü satarsa, onu da hemen bu listeye dahil etmeyecekler mi? Tabiki edecekler.

Açıklamada öyle yazmıyor. Distribütörlerimize talimat verdik, bu ekipmanı (drone vesaire) üreten şirketlere satamayacaklar diyor.

Açıklamada öyle yazmıyor. Distribütörlerimize talimat verdik, bu ekipmanı (drone vesaire) üreten şirketlere satamayacaklar diyor.

İyi de ekipman MAM-L ve bunu bir Türk şirket üretiyor. Ve bu karar Karabağ savaşın bağlamında alındı. Türkiye'ye karşı değil de kime karşı o zaman bu hamle?

İyi de ekipman MAM-L ve bunu bir Türk şirket üretiyor. Ve bu karar Karabağ savaşın bağlamında alındı. Türkiye'ye karşı değil de kime karşı o zaman bu hamle?

Türkiye'ye karşı değil demedim ki. Türkiye'ye toptan ambargo yok dedim. Konuyu okuyunca öyle anlaşılıyor.

Türkiye'ye karşı değil demedim ki. Türkiye'ye toptan ambargo yok dedim. Konuyu okuyunca öyle anlaşılıyor.

Aradaki farkı anlamadım ben. Eğer Aselsan Xilinx kullanamayacaksa, Roketsan kullanamaycaksa, gelecekteki başka savunma sanayi firmaları kullanamayacaksa, bunun anlamı Türkiye artık savunma sanayiinde Xilinx kullanamayacak.

Hiçbir sivil sektörle ilgili değil işte demek istediğim o.

Bunu söyleme sebebim başka konularda "biz her şeyi kendimiz yapmalıyız, arabadan telefona her şeyi yerli üretmeliyiz" gibi bir düşünce var ve bu ekonomik olarak yanlış. "İşte bu yüzden biz katma değerli üretim yapamıyoruz" diyerek bu tarz yaptırımları gösterenler oluyor. Halbuki hiç alakası yok.

Askeri olarak böyle ambargolara çok aşinayız. Aselsan gibi şirketlerin kendi çip tasarımlarını, sensörlerini yapması, YİTALda üretim yapılması bu sebeplerle.

Hiçbir sivil sektörle ilgili değil işte demek istediğim o.

Bence sivil bir Türk firmasına da artık Xilinx çip satmaz, çünkü o firmadan savunma sanayine intikal edebilir. Yoksa bir anlamı yok. Arçelik alsın 10 bin tane aynı FPGA den sonra da versin Aselsana.

Bence sivil bir Türk firmasına da artık Xilinx çip satmaz, çünkü o firmadan savunma sanayine intikal edebilir. Yoksa bir anlamı yok. Arçelik alsın 10 bin tane aynı FPGA den sonra da versin Aselsana.
Aslında bu adamlar için en iyisi. Hem Ermeni lobisi tatmin edilmiş olur, hem de şirket aynı sayıda çip satmaya devam eder :)

bir süre yetecek kadar ellerin de malzeme vardır bizim gibi tane hesabı almıyorlardır diye düşünuyorum .
bir süre satmasalarda aradan biraz zaman geçsin satarlar sana bana mal satmazsa kime mal satacak . başka bir alternatif ukrayna vs gibi ülkeler üzerinden de alım yapılabilir bir süre.

Uzun süre yetecek stokları olduğunu düşünüyorum. Bu süreçte stoklar tükenene kadar başka çözüm yolları bulunacaktır yada xilinix zamanla, konu soğudukça bu tavrını değiştirecektir.

Merak ettiğim diğer bir konu Rusya’nın ne yaptığı... Yani bunca ürünü var. Bu ürünler içinde neler kullanıyorlarsa bu tarz sorunlar yaşamıyorlar.

Sovyetler birliği zamanında yarıiletkenler yapabiliyordu Ruslar. Ama şimdi herhalde tedarik sorunu yaşamıyorlar ki komponent üretimi yapmıyorlar. Ama önemli olan şey, gerekirse yapabilecek bilgi ve kabiliyete sahipler.

Mesela Türkiye'nin de şu anda pasif komponent konusunda tedarik sorunu olmaz. Ama ola ki böyle bir sorunla karşılaştık, kendimiz üretmemiz şu anda mümkün değil. Bunun değişmesi lazım. Tamam dünya piyasalarından çok ucuza direnç kondansatör alalım, ama gerekirse ve iş başa düşerse 20 kat daha yüksek maliyetle de olsa kendimiz üretebilelim.

rusya yarı iletken üretimi yapıyor.

Gene de dünyadaki milletler arasında bilim, teknoloji ve sanatta üst sıralarda Ruslar. Müzikte, edebiyatta çok önemli insanlar yetiştirdiler. Uzay teknolojileri var, silah sanayi var, ve ikinci dünya savaşından sonra 50 yıl boyunca ABD yi dengelediler. Sovyetler birliği dağıldıktan sonra bir süre bocaladılar ama şimdi tekrar eski güçlerine geri dönüyorlar.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,903
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back