0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Yanlış anlamayın beni ama, ben röleyi hep 5volt alıp 12 voltluk devre kurarım.

Yani röle çekik ve köprü diyot uçlarında sadece 4 VAC mi var?

O zaman öncelikle röle çekili iken bobininin uçlarında 12 V olduğundan emin ol. Belki de röle bobini yeterince akım alamadığı için kontaktlar bitişemiyor.
Şimdi adım adım gidiyorum.
Öncelikle röleleri çektirebilmek için Arduino Seriport ekranından komut giriyorum.
Buna göre 1 komutu 32v röleyi çekiyor, diğerlerini bırakıyor.
2 komutu 26v röleyi çekiyor, diğerlerini bırakıyor.
3 komutu 12v röleyi çekiyor, diğerlerini bırakıyor.
4 komutu hepsini bırakıyor.

Röle komutu:
#define onikiv 9
#define yirmialtiv 8
#define otuzikiv 7
void setup() {
  Serial.begin(115200);
  pinMode(onikiv, OUTPUT);
  pinMode(yirmialtiv, OUTPUT);
  pinMode(otuzikiv, OUTPUT);

digitalWrite(onikiv, LOW);
  digitalWrite(yirmialtiv, LOW);
  digitalWrite(otuzikiv, LOW);

}

void loop() {
  if(Serial.available()>0){
    char oku = Serial.read();
    Serial.println(oku);
    if(oku == '1'){
      delay(1000);
      digitalWrite(otuzikiv, HIGH);
      }else if(oku == '2'){
      delay(1000);
      digitalWrite(yirmialtiv, HIGH);
      }else if(oku == '3'){
      delay(1000);
      digitalWrite(onikiv, HIGH);
      }else if(oku == '4'){
      }
    }
}

0-12 seconderi bağladım.
Giriş 13.20vac, Röle bacağına LM7812 den tam 12.25vdc geliyor. Köprü diyota 13.20vac giriyor, 17.40 vdc çıkıyor. Görünüşe göre normal.

0-26 seconderi bağladım.

Giriş 27.50vac, Röle bacağına LM7812 den tam 12.25vdc geliyor. Köprü diyota 6.80vac giriyor, 29.50 vdc çıkıyor. Sorunlu.

0-32 seconderi bağladım.

Giriş 33.90vac, Röle bacağına LM7812 den tam 12.25vdc geliyor. Köprü diyota 3.70vac giriyor, 27.40 vdc çıkıyor. Sorunlu.

Sanırım son çıkıştaki dc voltaj, kondansatör dolu olduğu için doğru çalışmayan rölelerde yüksek görünüyor.
Görünüşe göre sadece 12v kademesi doğru çalışıyor. Acaba bu çıkıştaki kondansatör dolu olduğu için mi sapıtıyor?
Çünkü hiç bir yük bağlı değil test sırasında.
Rölelerin çektiğini ve iyi yapıştığını gözle görebiliyorum.

Bu trafonun sekonderleri tamamen bağımsız mıydı yoksa trafodan sekonder için toplam 4 tane tel mi çıkıyor?

Bu trafonun sekonderleri tamamen bağımsız mıydı yoksa trafodan toplam 4 tane tel mi çıkıyor?
Sekonderler bağımsız değil abi. aynı sargıdan uç çıkartarak yaptırdım. Toplamda fan için sardırdığımız harici seconderi saymazsak 4 kablo çıkıyor. 0-12-26-32v.

Şimdi yüksek voltajla çalışan bir şerit led bağladım çıkışa. devreyi masaya hafif tıklatınca rölenin ark yaptığını görüyorum ve led yanıyor. müdahale edene kadar sönmüyor. 32v sargısının dc çıkışında 44vdc ölçüyorum. röleyi kapatıp açınca yine yanmıyor led.

Bunu şöyle yormluyorum. BC548'in akım gücü röleyi tam çekmeye yetmiyor. Ben devreyi masaya tıklatınca bacaklar birleşiyor ve ark'ın yapışma gücü ile devam ediyor. Burada tek aklıma takılan ise BC548'in akım verme gücü yetmese voltajı düşürmesi gerekmez mi? Ama her durumda röle beslemesinde 12.25v sabit okuyorum.

547 ile 12v röle sürüyorum ben bu tip
Sekonderler bağımsız değil abi. aynı sargıdan uç çıkartarak yaptırdım. Toplamda fan için sardırdığımız harici seconderi saymazsak 4 kablo çıkıyor. 0-12-26-32v.

Şimdi yüksek voltajla çalışan bir şerit led bağladım çıkışa. devreyi masaya hafif tıklatınca rölenin ark yaptığını görüyorum ve led yanıyor. müdahale edene kadar sönmüyor. 32v sargısının dc çıkışında 44vdc ölçüyorum. röleyi kapatıp açınca yine yanmıyor led.

Bunu şöyle yormluyorum. BC548'in akım gücü röleyi tam çekmeye yetmiyor. Ben devreyi masaya tıklatınca bacaklar birleşiyor ve ark'ın yapışma gücü ile devam ediyor. Burada tek aklıma takılan ise BC548'in akım verme gücü yetmese voltajı düşürmesi gerekmez mi? Ama her durumda röle beslemesinde 12.25v sabit okuyorum.

Hmm tamam. Ben sana röle bobininin uçlarındaki voltaj ne diye sormuştum ama sen herhalde 7812 çıkışını söyledin. Demekki transistör tam olarak ON olmıyor. Baz direncini 1 kΩ yaptıysan tam ON olması lazımdı.

Hmm tamam. Ben sana röle bobininin uçlarındaki voltaj ne diye sormuştum ama sen herhalde 7812 çıkışını söyledin. Demekki transistör tam olarak ON olmıyor. Baz direncini 1 kΩ yaptıysan tam ON olması lazımdı.
Abi rölenin bobin bacaklarını ölçüyorum. aşağıdaki resimdeki gibi bağlantı.
+v direk 7812 den geliyor ama devreyi bc548 tamamlıyor. Tam olarak açılmasa bile yine 12v ölçebilir miyim?
Base bacağı dirençlerini 1k bağladım. Olmazsa Yarın BC548'i değiştireyim.
Ayrıca bir video çektim. Yüklenince atacağım.
akım yönü.png

Valla transistörler ile ilgili bir sorun var. Rölenin öyle kibarca çekmemesi lazım. Çekinca ŞRRRAK diye çeker ve kartı da silkeler :)

Valla transistörler ile ilgili bir sorun var. Rölenin öyle kibarca çekmemesi lazım. Çekinca ŞRRRAK diye çeker ve kartı da silkeler :)
Yanlış bağladım desem hiç çalışmaz. Acaba BD serisi mi kullanmak gerekir? Yada 548 yerine aynı seriden başka tr mi gerekir? Transistörleri anladım da hangi devrede hangi tr kullanılır henüz tayin edemiyorum.

Sen en iyisi şöyle dene: Diğer güç kaynağını 12 V a ayarla ve röle bobinini bağla. Ne kadar akım çekiyor bak. Rölenin çekme sesini de duy :) Sonra bakalım. Ama transistör uygun olması lazım, o röle 100 mA den çok az çeker diye düşünüyorum.

Sen en iyisi şöyle dene: Diğer güç kaynağını 12 V a ayarla ve röle bobinini bağla. Ne kadar akım çekiyor bak. Rölenin çekme sesini de duy :) Sonra bakalım. Ama transistör uygun olması lazım, o röle 100 mA den çok az çeker diye düşünüyorum.
Yarın deneyeyim abi. Şimdi işbaşı yaptım.
Galiba benim röleler de dandik. Bir tanesini takarken yapışkanı çatır çutur attı. Sanki japonla yapıştırmışlar gibi.

Optolu, triyaklı devrede böyle sorunlar olur mu?
Direk o devreyi mi yapsam acaba? Röle sorunlarından kurtulmuş olurum.
@cevdetfaikosman abinin haklı çıkacağı hissiyatına kapılmaya başladım :katil2:

Burada öğrenilecek birşey var o yüzden bunu sonuçlandır bence.

bence karta müdahale etmeden önce sadece röleye dışarıdan 12V verince normal çalışıyor mu onu bir test etmek lazım eğer orda sorun yoksa transistor ve direnç kısmı sıkıntılı demektir

bence karta müdahale etmeden önce sadece röleye dışarıdan 12V verince normal çalışıyor mu onu bir test etmek lazım eğer orda sorun yoksa transistor ve direnç kısmı sıkıntılı demektir
Hem röleyi sökmeden kart üstünde, hem de röleyi sökerek güç kaynağımdan 12-13v verdim. Sonuç olarak röle çekse de bacaklar arasındaki iletişimi sağlayamıyor. Her halde bu röleler aşırı dandik. Başka röle alıp deneyeceğim.

Bc547 ve 4.7k base direnci ile deneyebilir misiniz ?
Denedim. Sonuç değişmedi. BC547 ve 4.7k direnci sökmedim üzerinden. Şuan kart üzerinde 2 tane BC548, 1 tane BC547 var. Farklı röleler ile tekrar deneyeceğim.

Transistörlerin ucunda base direnci yok gibi. İşlemcinin bacakları yanabilir, lütfen dikkat.
Devre şemasını elle bile çizseniz sorun nerede görürürüz.
Dirençler smd olduğu için ve kartın altında kaldığından görememişsinizdir.
Bu gün boşa çıktığımdan vaktimi devre şemasını çizerek değerlendirmeyi düşünüyorum.

O kadar dandik role mi olurmus... Baska bir is var bunda. Roleyi sok. Disarda 12v ver kontak direncini olc. Olmadi plastik kapagini sok kontak yuzeylerini incele. Yinede enayilik oluyor ise röle ye daha yuksek voltaj ver.

Şemasını da çizdim.

röle_isis.PNG

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,907
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back