Zaman Ayarlı Aspiratör Devresi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Selamlar,
Banyodaki hava tahliyesi için aşağıdaki resimdeki gibi küçük bir aspiratör aldım.
Bu aspiratörü soba borusu için açılmış deliğe içerideki havayı dışarıya doğru gönderecek şekilde monte edeceğim.

20210806_145838.jpg
20210806_145916.jpg

Aspiratör direk 220vac ile çalışıyor. Ben bu aspiratörü zaman ayarlı yapmak istiyorum.
Bunun için aşağıdaki gibi bir devre kuracağım. Arduino fiyatları artık tahammül sınırımı aştığı için ATtiny 13A-PU entegre kullanacağım.
Üzerinde 4 tane pin var bana yetiyor.
Sadede gelecek olursak Elimde 220vac to 9vdc trafo var. Gücü 300mA. aşağıdaki şemayı incelediğiniz de 300mA sizce yeterli mi bu devre için?

20210806_153220.jpg

zaman_ayarlı_aspiratör.PNG

Yeterli olmalı, ama ben olsam o trafoyu ADC kullanacağım bir projeye saklar ve 5V telefon şarj adapörü kullanırdım. Bu arada attiny13 candır :), geçen yıl bir ara SMD kılıflıları 3 liraya bulunabiliyordu.

Şuna ne dersin?

Yazıcıdan bir kutu bastırıp kullanılabilir mi? Tuşa basmak daha pratik tabii.

Yeterli olmalı, ama ben olsam o trafoyu ADC kullanacağım bir projeye saklar ve 5V telefon şarj adapörü kullanırdım. Bu arada attiny13 candır :), geçen yıl bir ara SMD kılıflıları 3 liraya bulunabiliyordu.
Evde bir çanta dolusu adaptör var. :)
SMD kılıf kullanmak isterim ama programlaması sıkıntı. Bir de onun için ayrı aparat lazım.
20210806_192633.jpg

Şuna ne dersin?

Yazıcıdan bir kutu bastırıp kullanılabilir mi? Tuşa basmak daha pratik tabii.
Yazıcıdan kutu basmak kolayda, dediğin gibi tuşa basmak daha pratik.

O ATTiny 13 den bende de var birkaç tane. Değişik programlama opsiyonları var, sen hangi programlayıcıyı kullanacaksın?

Mcu kullanmak yerine 555 li bir devre daha ucuz olur. Zaman ayrınıda bir pot ile yapabilirsin.
555'in mantığını henüz çözemedim. Vakit kaybetmek istemediğim bir iş. O yüzden MCU ile yapıp geçicem.

O ATTiny 13 den bende de var birkaç tane. Değişik programlama opsiyonları var, sen hangi programlayıcıyı kullanacaksın?
Uno ile bread board üzerinde jumper kablo ile programlayacağım abi. Nette çok örneği var.

Bu gün bu iş ile uğraşacağım.
Devreyi komple fanın içine gömmeye karar verdim. Bunun için röleyi devre üzerinden çıkarıp dışarı monte etmem gerekecek.
Güncel şema ve çizimler şöyle;

Aspitör Şeması
aspiratör şeması.PNG

Aspiratör Devresi
aspiratör devresi.PNG

Kumanda Şeması
aspiratör kumanda şeması.PNG

Kumanda Devresi
aspiratör kumanda devresi.PNG

Bu şema da bir terslik var mı?
Röleye 1.2v filan ancak geçiyor.
Transistör sağlam, Diyot sağlam, TR kollektörün de 5v var, base'inde 0,700mV var ama emitere 1.2v geçiyor.
TR yi değiştirdim yine aynı. Çözemedim.

Aspiratör şema.PNG

Gözüme mi küfrederim, beynime mi bilemedim :kizgin2:

Son düzenleme:
Kendi beynim yav. Yanlışlıkla beynine yazmışım. Düzelttim.

Base bacağı sanırım oradaki direncin amacı nedir? Değerini nasıl hesaplayabiliriz?

Bu aspiratör işini bitirdim.
Akşama montajlı şeklinin videosunu atacağım inşallah.
20210817_132531.jpg
20210817_133544.jpg
20210817_133834.jpg

Ne kadar sağlıklı oldu bilmiyorum ama devreyi aspiratör içine gömmek için böyle bir çalışma yaptım.
20210817_131745.jpg

ATtiny 13 içinde kullanılan kodlar.
Kod:
#define dk15 4
#define dk30 3
#define dk45 2
#define dk60 1
#define role 0

void setup() {

pinMode(dk15, INPUT);
  pinMode(dk30, INPUT);
  pinMode(dk45, INPUT);
  pinMode(dk60, INPUT);
  pinMode(role, OUTPUT);

digitalWrite(role, LOW);
}

void delay_seconds(unsigned long saniye)
{
  digitalWrite(role, HIGH);
    for (unsigned long i = 0; i < saniye; i++)
    {
        delay(988);
    }
    digitalWrite(role, LOW);
}

void loop() {
  if (digitalRead(dk15))
  {
    unsigned long san = 900;
    delay_seconds(san); //900,000 15dk

}
  if (digitalRead(dk30))
    {
    unsigned long san = 1800;
    delay_seconds(san); //1.800,000 

}
  if (digitalRead(dk45))
  {
    unsigned long san = 2700;
    delay_seconds(san); //2.700,000

}
  if (digitalRead(dk60))
  {
    unsigned long san = 3600;
    delay_seconds(san); //3.600,000

}
}

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back