TrenchFet Power Mosfet ve Power Mosfet

ryzen

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.

Elimde 2 adet P Kanal Mosfet bulunuyor. 50p06-15 ve IRF9640. Biri Trenchfet power mosfet olarak geçiyor diğeri ise power mosfet. Ölçüm yaparken Gate bacağına negatif prob ile tetikleme yaptıktan sonra drain-source arası;
50p06-15 trenchfet power mosfette kısa devreye düşüyor,
IRF9640 power mosfette ise diyot kademesinde 900 iken 500 küsürlere düşüyor.
Merak ettiğim konu ise bu iki komponentin datasheetini incelediğimde böyle bir farkı (tetikten sonra kısa devre olup olmaması) belirten bir satır var mı?
50p06-15 trenchfet power mosfet yerine drain-source arası tetikten sonra kısa devre olmayan bir p kanal mosfet(gerilim ve akım değerleri dikkate alınarak) kullanılabilir mi?
Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi? İki komponentinde datasheetini ekleyeceğim.
Şimdiden teşekkürler

Ekler

• irf9640-datasheet.pdf
    126.1 KB · Görüntüleme: 95
  • sud50p06-15.pdf
    228.1 KB · Görüntüleme: 93
10v ile tetikleme yaparsanız ikiside sıfır ohma yakın olur. demekki diğerinin vgs iletim voltajı biraz daha fazla.

Bana kalırsa ölçü aletiniz düzgün ölçmüyor. IRF9640 boşta 900, tetiklenince 500 küsür ise çok yüksek ihtimal ölçü aletiniz kalibresiz yada kalitesiz.50p06-15 boşta kaç gösteriyor? Eğer o boştayken 400-500 lerde bir değer gösteriyorsa 9640 arızalıdır ama sanmıyorum. Arızalanınca kısa devreye düşer, değeri artmaz.

Bana kalırsa ölçü aletiniz düzgün ölçmüyor. IRF9640 boşta 900, tetiklenince 500 küsür ise çok yüksek ihtimal ölçü aletiniz kalibresiz yada kalitesiz.50p06-15 boşta kaç gösteriyor? Eğer o boştayken 400-500 lerde bir değer gösteriyorsa 9640 arızalıdır ama sanmıyorum. Arızalanınca kısa devreye düşer, değeri artmaz.
50p06-15 boştayken 480li değer ölçüyor. Muadil parça diye SUM110P06 adlı parçayı sipariş verdim. O da aynı şekilde tetiklendikten sonra D-S arası kısa devreye düşüyor. Arızalı olduklarını düşünmüyorum çünkü hepsi sıfır ürün devre üzerinde kullanılmadı hiç. Ama ölçü aletim kaliteli bir şey değil UNI-T UT33D+ modeli. Dediğiniz gibi yanlış ölçümler yapıyor olabilir

50p06-15 boştayken 480li değer ölçüyor. Muadil parça diye SUM110P06 adlı parçayı sipariş verdim. O da aynı şekilde tetiklendikten sonra D-S arası kısa devreye düşüyor. Arızalı olduklarını düşünmüyorum çünkü hepsi sıfır ürün devre üzerinde kullanılmadı hiç. Ama ölçü aletim kaliteli bir şey değil UNI-T UT33D+ modeli. Dediğiniz gibi yanlış ölçümler yapıyor olabilir
Uni-t 33d+ Gayet iyi cihaz. Doğru ölçüyordur muhtemelen. O zaman 9640'ta bir problem var gibi görünüyor.

source gate arasına 10v bağlayın demek istedim. sadece değdirip bıraksanızda olur.

Forum istatistikleri

Konular
5,657
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back