Yüksek Frekans Sinyali Yükseltme

aknalemdar

Üye
Benim 300 kHz' lik yaklaşık 5mV' luk sinüs bir sinyalim var. Bu sinyali opamp ile katlamak istiyorum. Elimde bulunan TLC272C opampları kullanmak istedim. Simülasyonda bir sorun yoktu. Ama uygulamada frekans kayması gibi birşey ile karşılaştım. Belkide parazit ya da opampın band genişliği ile alakalı bir durum. Bu konuda desteklerinizi bekliyorum. Daha önce yüksek frekans ile çalışmadığım için sorunun opmaptan mı yoksa tamamen parazit mi olduğunu çözemedim. Ekte gerekli görselleri paylaşıyorum. Şimdiden hepinize teşkkür ederim.

1.png

WhatsApp Image 2022-04-20 at 16.42.15.jpeg

Benim 300 kHz' lik yaklaşık 5mV' luk sinüs bir sinyalim var. Bu sinyali opamp ile katlamak istiyorum. Elimde bulunan TLC272C opampları kullanmak istedim. Simülasyonda bir sorun yoktu. Ama uygulamada frekans kayması gibi birşey ile karşılaştım. Belkide parazit ya da opampın band genişliği ile alakalı bir durum. Bu konuda desteklerinizi bekliyorum. Daha önce yüksek frekans ile çalışmadığım için sorunun opmaptan mı yoksa tamamen parazit mi olduğunu çözemedim. Ekte gerekli görselleri paylaşıyorum. Şimdiden hepinize teşkkür ederim.

16804 eklentisine bak

16805 eklentisine bak
Skobu krokodilli bir bnc kablo ile kullanıyorsan parazit kaçınılmaz oluyor.
Otomatik modda ölçüm alıyorsan yine bunları çok fazla görürsün.
Kaliteli bir skop kablosu.
Manuel ayarladığın şekilde birdaha görelim sinyali

Parazit frekans kayması yapmaz. Opamp da kesinlikle frekansı değiştiremez. Bence giriş sinyalinin kendisinde bir frekans kayması var.

Bunun dışında kullanılan opamp'in bant genişliği marjinal. Kazançları 10 olacak şekilde kurmuşsun, ama yeterince kazanç elde edemediğin için 4 tane opamp katı koymuşsun. Bu normalde 10 bin kazanç demek, ama bant genişliği yetersizliğinden yeterli yükseltme olmamış. Bunun dışında 4 ayrı opamp katının her birisi bir gürültü katacak, zaten 5 mV olan giriş sinyali çıkışta gürültü yüklenecek.

Yapılması gereken daha yüksek bant genişlikli bir opamp kullanmak.

@taydin'ın dediği gibi op-amp yetersiz kalıyor. GBW değeri 1-2 MHz gibi. 10 kat yükseltme için 100-200 KHz bant genişliğine denk geliyor. Slew rate olarak da yetersiz kalacaktır. TL07x gibi daha hızlı bir op-amp gerekli. (ve elbette op-amp orijinal olmalı, piyasada sahte çok)

Bir de ölçümleri girişten itibaren tek tek yapın. Önce sinyalin kendisini ölçün, sonra ilk yükseltme katının çıkışını ölçün, sonra ikinciyi, vesaire...

Yaptığım hesaplamada minumum 100MHz bir opamp kullanmam gerekiyor. Çünkü 300 kHz sinyali katlamak istiyorum ve genliğim 5mV. Bu genlik zamanla uV seviyesinede ineceği için yüksek MHZ opamp kullanmam gerektiğini anladım. Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşkkür ederim.

Parazit frekans kayması yapmaz. Opamp da kesinlikle frekansı değiştiremez. Bence giriş sinyalinin kendisinde bir frekans kayması var.

Bunun dışında kullanılan opamp'in bant genişliği marjinal. Kazançları 10 olacak şekilde kurmuşsun, ama yeterince kazanç elde edemediğin için 4 tane opamp katı koymuşsun. Bu normalde 10 bin kazanç demek, ama bant genişliği yetersizliğinden yeterli yükseltme olmamış. Bunun dışında 4 ayrı opamp katının her birisi bir gürültü katacak, zaten 5 mV olan giriş sinyali çıkışta gürültü yüklenecek.

Yapılması gereken daha yüksek bant genişlikli bir opamp kullanmak.
Hocam 160 MHz bir opamp buldum. Buraya atsam benim için uygun olup olmadığını kontrol eder misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.
AD8054

Ekler

• AD8051_8052_8054 (1).pdf
    733.5 KB · Görüntüleme: 96
Bu arada şuan kullandığım skobun pc tarafı gayet iyi çalışıyor. Ben genelde pc tarafından ss ve excel alıyorum. Sizin çalışmıyor dediğiniz kısım neresi acaba?
Tabi uygun fiyatlı olduğu için high performance bekleyemeyiz. :)

Bu arada şuan kullandığım skobun pc tarafı gayet iyi çalışıyor. Ben genelde pc tarafından ss ve excel alıyorum. Sizin çalışmıyor dediğiniz kısım neresi acaba?
Tabi uygun fiyatlı olduğu için high performance bekleyemeyiz. :)

Programdan gecikme dışında benimde bir şikayetim hiç yoktu bütün cihazı kullanabiliyordum ordan çoğu zaman kendi display'ini %10'a alıp kullanıyordum hatta.
Linkte verdiğim hatayı aldım bu gün neden olduğunu anlamadım.

Bir skopu kendim seçip alacak olsam bunu seçmezdim galiba.
Ölçü aleti kısmı fluke177'ye kafa tutuyor fonksiyon jeneratörü kısmında +-5v olsa çok güzel olurdu bu kafasız çinliler gitmiş 2 pili paralel bağlamış.
Seri bağlayıp yapsaydınız ya 5v fonksiyon jeneratörüne çıkış.
Otomatik ayarı zaten aheste aheste çalışıyor girşteki frekansı göstersem mi göstermesem mi diye düşünmekten alıkoyamıyor kendini cihaz.

Yine de çok işime yaradı bu güne kadar ama alacak olsam asla bunu almazdım buldum bunu ben.

Hocam 160 MHz bir opamp buldum. Buraya atsam benim için uygun olup olmadığını kontrol eder misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.
AD8054

Senin ihtiyacın olan yüksek frekans opamp değil. Mikrovolt'larla uğraşacağım diyorsun, senin için en kritik ihtiyaç düşük gürültü. Ben olsam Texas Instruments'in INA103 ünü kullanırdım. Bununla ilk 100 kat yükseltmeyi yaparsın. Bu son derece lineer, düşük gürültülü ve düşük distorsiyonlu bir "instrumentation amplifier".

Bir kere 100 kat kazanç yaptıktan sonra artık uygun GBW ye sahip herhangi bir opamp seçebilirsin.

Yapmaya çalıştığınız devrenin bir amacı var mı? Ona göre tavsiyelerde bulunabiliriz.
Loadcell kadar hassas olmasa da o ayarda bir analog değerim var. Bu değer bir sensörün verisidir. Bende bunu yükseltip ADC ile okumak istiyorum. LCD vs. bir çıkış almak istiyorum.

Senin ihtiyacın olan yüksek frekans opamp değil. Mikrovolt'larla uğraşacağım diyorsun, senin için en kritik ihtiyaç düşük gürültü. Ben olsam Texas Instruments'in INA103 ünü kullanırdım. Bununla ilk 100 kat yükseltmeyi yaparsın. Bu son derece lineer, düşük gürültülü ve düşük distorsiyonlu bir "instrumentation amplifier".

Bir kere 100 kat kazanç yaptıktan sonra artık uygun GBW ye sahip herhangi bir opamp seçebilirsin.
Hocam instrumentation amplifier hakkında çok bilgim yok. Daha önce bu opamplardan kullanmadım. Ama birkaç devrede görmüştüm. Galiba bunlar simetrik beslemeli oluyor. Örnek +15, -15 V gibi. Benim devremde - voltaj kullanma gibi bir şansım yok. Eğer söylediklerimde hata yoksa farklı bir öneriniz var mı ?

Loadcell kadar hassas olmasa da o ayarda bir analog değerim var. Bu değer bir sensörün verisidir. Bende bunu yükseltip ADC ile okumak istiyorum. LCD vs. bir çıkış almak istiyorum.
Sensörün çıkış empedansı nedir? Hangi frekans aralığında çıkış veriyor? 0-300 KHz mi yoksa daha dar bir aralık mı?

Hocam instrumentation amplifier hakkında çok bilgim yok. Daha önce bu opamplardan kullanmadım. Ama birkaç devrede görmüştüm. Galiba bunlar simetrik beslemeli oluyor. Örnek +15, -15 V gibi. Benim devremde - voltaj kullanma gibi bir şansım yok. Eğer söylediklerimde hata yoksa farklı bir öneriniz var mı ?

INA103 tek besleme ile çalışır çalışmasına da, istenen performansı sağlar mı bilemiyorum. Datasheet'te de bu konuda bilgi verilmemiş. Ama TI ın tek besleme için tasarladın instrumentation amplifier entegreleri de var. Bunlardan uygun seçim yapmak lazım. Yukarıda belirtildi, çıkış empedansı da önemli bir kriter. Bunu öğrenmen lazım bir şekilde.

INA103 tek besleme ile çalışır çalışmasına da, istenen performansı sağlar mı bilemiyorum. Datasheet'te de bu konuda bilgi verilmemiş. Ama TI ın tek besleme için tasarladın instrumentation amplifier entegreleri de var. Bunlardan uygun seçim yapmak lazım. Yukarıda belirtildi, çıkış empedansı da önemli bir kriter. Bunu öğrenmen lazım bir şekilde.
Direnç kademesinde ölçütüğümde 4.6k ohm bir değer elde ediyorum. Datası yok empedansı nasıl bulabileceğimi bilmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back