Power Tuşuna basınca Güç kesen Leptop.

Abi yaklaşık 150TL ye Türkiye gümrüğe geliyor bu kart. ama gümrükte bana ne kadar kitlerler acaba ? :D

Böyle açık devre kartı oldumu gümrüğe girme ihtimali daha düşük, çünkü çok pahalı bir his uyandırmıyor memurun kafasında. Ama gıcır gıcır kutuda birşey gördülermi hemen gözlerinde dolar/avro işaretleri beliriyor ve sen daha 'g' demeden mal gümrüğü boyluyor :)

Bobini kırdık. uğraştık oldu diyelim bobin yok nasıl yapcaz :D

Şemada hangi bobin olduğunu işaretle bir bakalım. Eğer SMPS'in çıkış bobini ise onların değeri yapısı kritik olur. Ama bir şok bobini ise çok da önemli değil benzer birşey bağlanabilir.

Şemada hangi bobin olduğunu işaretle bir bakalım. Eğer SMPS'in çıkış bobini ise onların değeri yapısı kritik olur. Ama bir şok bobini ise çok da önemli değil benzer birşey bağlanabilir.
Screenshot_9.png

Kırdığım bobin PL8 kodlu bobin

bu arada o hat üstünde PC24 - PC145 ve PC144 söktüm ve hala bu hat gnd ile kısa devre demek sorun +NB_CORE diye bir uc artık nereye gidiyor bakıcaz. o değilde söke söke gidiyoruz inşallah bu parcaları uygun şekilde piyasadan temin edebiliriz.

Hmm o gösterdiğin bobin buck converter'in çıkış bobini malesef. Hem aynı değerde hem de aynı yapıda olması lazım. NB_CORE'un kaç volt olduğu belli olmuyor bu şemadan, ama oradaki RT8202A, çok yüksek verimli ve çok iyi bir dinamik performansa sahip bir buck converter entegresi. Böyleleri de ancak ana işlemciyi beslemek için kullanılıyor.

Burada mesela ilk başta power'ları kontrol etmek lazım deyince bunu kastettim. O bobinde 1.2V görmen lazımdı. Eğer görmüyorsan da RT8202A arızalı olabilir veya onun çıkışındaki PQ40 ve PQ41 MOSFET'leri. Veya belki de RT8202A ya "enable" sinyali gelmiyor (+1.2V_ON), o zaman da o enable sinyalini gönderen devreyi kontrol etmek lazım.

bu arada o hat üstünde PC24 - PC145 ve PC144 söktüm ve hala bu hat gnd ile kısa devre demek sorun +NB_CORE diye bir uc artık nereye gidiyor bakıcaz. o değilde söke söke gidiyoruz inşallah bu parcaları uygun şekilde piyasadan temin edebiliriz.

Bunu yeni gördüm. O üç kondansatör zaten bozulmaz. Eğer orada kısa devre görüyorsan onun sebebi şunlar olabilir: Ya ana işlemcinin kendisi kısa devre yada PQ41 kısa devre veya son olarak RT8202A kısa devre.

Şöyle bir mantık yürütebilirsin. PL8 bobinini tamamen sök. Ama bunu sökmek için güçlü bir havyaya ihtiyacın var, çünkü o hat 10A lik akımın geçebildiği hat, dünyanın bakırı var orada. PL8'i söktükten sonra iki tarafından da kısa devre ölçümü yap. Eğer sağ taraf kısa devre ise işlemcidir sorun. Ama sol taraf kısa devre ise sorun ya PQ41 yada RT8202A.

Şöyle bir mantık yürütebilirsin. PL8 bobinini tamamen sök. Ama bunu sökmek için güçlü bir havyaya ihtiyacın var, çünkü o hat 10A lik akımın geçebildiği hat, dünyanın bakırı var orada. PL8'i söktükten sonra iki tarafından da kısa devre ölçümü yap. Eğer sağ taraf kısa devre ise işlemcidir sorun. Ama sol taraf kısa devre ise sorun ya PQ41 yada RT8202A.

Abi konuyu takip etmemişin :D ben bobini kopardım evet dediğin gibi cıkmıyordu okadar ısındıkı üstündeki koruması catladı birazda sert cektim bildiğin içi acıldı bobin gözüküyordu :D bende bobini cektim kopardım :D yani RT8202A tamamen devreden ayrı şuan bobinden sonraki kısım kısa devre.

PQ41'i sökmek için elinde sıcak hava var mı?
Abi PQ41 bulamıyorum kart üzerinde gözlerim ağırdı belkide göremiyorum sıcak hava var . ilkten normal havya ile lehim emdirip fabrikasyon lehimleri yumuşatıyorum daha sonra bol flux sürüyorum ve sıcak havanın hava hızını düşürüp dereceyi yükseltiriyorum bir yandan da kalem havya ile destekliyorum cok kısa sürede kaymk gibi kayıp cıkartıyorum devreden elemanı

Abi konuyu takip etmemişin :D ben bobini kopardım evet dediğin gibi cıkmıyordu okadar ısındıkı üstündeki koruması catladı birazda sert cektim bildiğin içi acıldı bobin gözüküyordu :D bende bobini cektim kopardım :D yani RT8202A tamamen devreden ayrı şuan bobinden sonraki kısım kısa devre.

İşlemciyi soketten çıkardıktan sonra bobinden sonrası hala kısa devre mi?

İşlemciyi soketten çıkardıktan sonra bobinden sonrası hala kısa devre mi?

Aynen abi hala kısa devre. bak yazayım buraya.

1-) AMD athlon x2 işlemciyi soketten cıkarttım.
2-) PL8 bobini kopardım. yani BUCK kontrolcü ile bobinden sonraki kısım ayrıldı.
3-) bobinden sonra kısa devre olabilecek kondansatörleri söktüm.
4-) ve hala bobinden sonrası kısa devre.

O zana PQ41 ve RT8202A ile işimiz yok yav :) bobin o bağlantıyı kesti zaten.

Yalnız önce şundan bir emin olalım. Kısa devre derken multimetre ile "süreklilik" modunda mı test ediyorsun yoksa direnç kademesinde bizzat direncin 0 Ω gibi olduğunu mu görüyorsun?

O zana PQ41 ve RT8202A ile işimiz yok yav :) bobin o bağlantıyı kesti zaten.

Aynen abi zatne ilk ondan şühelenmiştik @Öğretmen27 sağolsun bobini devreden ayır dedi. ayırınca baktım mosfet sağlam.
Şuaan kısa devre +NB_CORE diye adlandırılan hatta. hattada mosfet var birde transistörde onları bulamadım. devre üzerinde. +NB_CORE başka bir yerede gitmiyor gördüğüm kadarıyla

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back