Basima gelen ilginc olay

Öğretmen27

Aktif Üye
Merhaba ustalar. Bugun basima ilginc bir olay geldi. Laptop calisirken caps lock tusuna bastigim anda cissss diye bir ses geldi ve laptop ekrani yatay cizgiler doldu. Goruntu hic yok.
Vucuttaki statik elektrik nasil oldu da kilavye uzerinden boyle anakarti etkiledi?

Merhaba ustalar. Bugun basima ilginc bir olay geldi. Laptop calisirken caps lock tusuna bastigim anda cissss diye bir ses geldi ve laptop ekrani yatay cizgiler doldu. Goruntu hic yok.
Vucuttaki statik elektrik nasil oldu da kilavye uzerinden boyle anakarti etkiledi?

Şuan Ekran hiç calışmıyormu ? Ekranın aydınlatması floresanlı mı ?

Güç kaynağı marjinal olabilir. Laptop uykuda iken capslock'a bastıysan laptop uyandı tabi ve bütün devre birden yüksek akım çekmeye başladı. Eğer güç kaynağındaki kapasitörlerin ESR'si kötüleştiyse böyle marjinal davranışlar gösterebilir.

Güç kaynağı marjinal olabilir. Laptop uykuda iken capslock'a bastıysan laptop uyandı tabi ve bütün devre birden yüksek akım çekmeye başladı. Eğer güç kaynağındaki kapasitörlerin ESR'si kötüleştiyse böyle marjinal davranışlar gösterebilir.
Yok abi laptop uykuda degildi. Kapasitorlerle nasil baglanti kurdunuz? Anakart statik elektrikten etkilenmedimi? Gerci plastik aksam uzerinden nasil etkilenecek o da ayri bir durum

uykuda değildiyse benim teori zaten doğru olmuyor :)

Ama statik elektrik olsa da bir çarpılma hissederdin ve bir çıt sesi de duyulurdu.

Bundan 15 yıl kadar önce telefon santrallerine takılan ve otomatik cevaplama yapan ve mesaj kaydeden kartlar üreten bir firmada çalışıyordum. Telefon santralleri, gece gündüz sürekli çalışması gereken kritik cihazlardır, o yüzden bu cihazlarda ESD testleri yapıyorduk. Mesela senin laptop ESD yiyince sapıtıyor ve tekrar başlatılması gerekiyor, ama telefon santralindeki kartların sapıtması kabul edilmeyen birşeydi. ESD nedeniyle anlık ses bozulabilir veya kısa süreliğine ses gidebilir, ama bağlantının kesilmesi veya başka bir olumsuzluğa kesinlikle izin verilmiyordu.

O yüzden burada çalışan yazılımı da geliştirirken özel tedbirler alıyorduk ve ortaya çıkabilecek böyle umulmadık hatalarda toparlanma seçenekleri koyuyorduk.

Bundan 15 yıl kadar önce telefon santrallerine takılan ve otomatik cevaplama yapan ve mesaj kaydeden kartlar üreten bir firmada çalışıyordum. Telefon santralleri, gece gündüz sürekli çalışması gereken kritik cihazlardır, o yüzden bu cihazlarda ESD testleri yapıyorduk. Mesela senin laptop ESD yiyince sapıtıyor ve tekrar başlatılması gerekiyor, ama telefon santralindeki kartların sapıtması kabul edilmeyen birşeydi. ESD nedeniyle anlık ses bozulabilir veya kısa süreliğine ses gidebilir, ama bağlantının kesilmesi veya başka bir olumsuzluğa kesinlikle izin verilmiyordu.

O yüzden burada çalışan yazılımı da geliştirirken özel tedbirler alıyorduk ve ortaya çıkabilecek böyle umulmadık hatalarda toparlanma seçenekleri koyuyorduk.
Esd statik elektrikmi

Bugun 2 defa daha oldu bu olay. 1 defa olduktan sonra elimi kalorifer petegine dokunup statik elektriklenmeyi dejarj yapayim dedim yaptiktan sonra dokundum yine ayni oldu.
Fikri olan var mi?

Demekki kalorifer'e dokunup deşarj ettikten sonra elini kaloriferden ayırdığın anda tekrar vücudun statik elektrik yüklenmiş :) Bu olağan birşey.

Toprağa göm elini. "Earthing yap" :D

Forum istatistikleri

Konular
5,658
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back