Vidaya saygı !

mikron24

Aktif Üye
Çoğumuzun bildiği bu konuyu burada ayrıca ifade etmek istedim. Acı tecrübeler ile öğrenmişizdir.
Herhangi bir cihazı açarken uygun tornavida veya anahtar kullanılmalıdır. Yorum yaparak benzer bir alet kullanmak hata olur
Yoksa cihazın itibarı sarsılır. Vidanın boyası bile çizilmemelidir.
Unutmayalım ki pahalı elektronik cihazlarımız tek sefer kapatılmak üzere yapılmamıştır.
Örneğin bu bir notebook ise 2 senede bir içi açılacak, macun yenilenecek. İlk açılıştan sonra berbat olması vidaların bozulması, kaybolması normal değildir! Saygıda kusur etmeyelim

Son düzenleme:
Benim bu vidalara ve kullanan üreticilere karşı saygım yok :katil1: özellkle de en üst soldan üçüncüye.
images (24).jpeg

Bir zamanlar Nokia şarj aletini açmak için çividen eğe ile tornavida yapmıştım :D

Benim en gıcık olduğum sanayide her yere akıllı vida atmaları.

Ekler

• nokia.PNG
    nokia.PNG
    186 KB · Görüntüleme: 80
Benim bu vidalara ve kullanan üreticilere karşı saygım yok :katil1: özellkle de en üst soldan üçüncüye.
20963 eklentisine bak
Bu civatalar genelde tayvan ürünlerinde çıkmakta dediğiniz civatayı düz tornavidaya ucuna çeltik atarak açmıştım. Bende size katılıyorum düzgün bir vida atsanız olmazmı diyede içimden geçirmedim değil sizin gibi. Ama birde kaz ayağı var üstte görselde onun çözünü bulamamıştım sonrada uğraşmamıştım oda tayvan ürünü sıcak silikon tabancasında çıkmıştı.

Bu civatalar genelde tayvan ürünlerinde çıkmakta dediğiniz civatayı düz tornavidaya ucuna çeltik atarak açmıştım. Bende size katılıyorum düzgün bir vida atsanız olmazmı diyede içimden geçirmedim değil sizin gibi. Ama birde kaz ayağı var üstte görselde onun çözünü bulamamıştım sonrada uğraşmamıştım oda tayvan ürünü sıcak silikon tabancasında çıkmıştı.
Yukarıdaki bazı vidaların kendi içinde mazereti var. Mesela mesela sol alttan ikinciyi kırılana kardar sıkıyorsun ve bir daha sökülemiyor. Hırsızlara karşı tel çitlerde falan kullanılıyor. Onu anlarım.
Bazı firmalar da fantezi arıyor falan onu da anlarım.
Ama her gün gözümün önünde. yerli firma 3'lü piriz üretmiş, ben düz tornavidayla sıkayım sonra kimse açamasın diyor. Öyle yüksek güvenlik gerektirecek bir şey olsa onu da anlarım ama alt tarafı 3'lü piriz la. Bu neyin egosu a...
düpedüz saygısızlık.
IMG_20221215_165137_HDR.jpg

Yukarıdaki bazı vidaların kendi içinde mazereti var. Mesela mesela sol alttan ikinciyi kırılana kardar sıkıyorsun ve bir daha sökülemiyor. Hırsızlara karşı tel çitlerde falan kullanılıyor. Onu anlarım.
Bazı firmalar da fantezi arıyor falan onu da anlarım.
Ama her gün gözümün önünde. yerli firma 3'lü piriz üretmiş, ben düz tornavidayla sıkayım sonra kimse açamasın diyor. Öyle yüksek güvenlik gerektirecek bir şey olsa onu da anlarım ama alt tarafı 3'lü piriz la. Bu neyin egosu a...
düpedüz saygısızlık.
21022 eklentisine bak
segman Pensesi ile açılıyor bu vidalar

Ara ara küçük ev aletlerini tamir ettiğim için iyi biliyorum hemen hemen her cihazda en az 1 tane bu tür vidalardan oluyor. Bunun yapılma sebebi yetkili servis dışında işi bilmeyenlerin müdahale etmemesi için yani tamamen duygusal :)
Ben bu tür vidaları açtığımda yerine asla takmam ya yıldız yada düz uygun vida ile değiştiririm. Genellikle özel uçlu tornavida takımı adı altında satılan ürünler yeterli gelmiyor. Geniş yelpazede bir tornavida takımına sahip olmanız gerekiyor.

Çok uğraşırsan belki. Bir derinlik var. Söküm yönünde rampa var. Benim Mevzum bir şekilde sökülebilmesi değil zaten. Neden sorusu.
Ben bu vidanın aynısını segman pensesine 4-5 dakka zımparaya yaparak BASKIYI İÇE DEĞİL DIŞA doğru uygulayarak çok rahat söktüm.

Neden konusuna gelirsek, eline tornavida alanın gözü korksun, üreten kesinlikle farkında elektrik-elektronikden biraz anlayan içeride nasıl birşey var biliyor.

Akım korumalı diye satılanların içinde 1 cam sigorta 1 varistör biraz tuzluysa birde kapasite olur.

Ama eline tornavida alıp ben böyle çok priz bağladım diyenin freni bu vida işte.

Mesela çatal ağız tornavida almadım normal tornavidanın orta kısmını spiral ile kestim kullanıyorum gayette güzel iş görüyor.
cer-pa-elektronikci-ozel-amacli-tornavida-catal-5-x-60_222601443.jpg

Artık yer yüzündeki bütün abzürt vidaları kapsayan tornavida setleri var aliexpress'te. Bunu görüp da artık bıraksınlar böyle vida kullanmayı. Gerçi o zaman da hiç vida koymayıp plastik kaynak ile kapatıyorlar :mad:

Ben üreticilerin bu tür vida kullanmasına açıkca karşı değilim. Her önüne gelen cihazı açıp kurcalamasın. Adam cihazı açıp kurcalıyor örneğin emniyetini iptal ediyor termistör bozuk kısadevre ediyor, devrilme switch'i arızalanıyor iptal ediyor. Prizi açıyor çocuk korumasını iptal ediyor. Sonra bir bakıyorsun basında filanca marka cihaz yangın çıkardı şu oldu bu oldu.

Ferrariye gaz sistemi taktırmıştı Türkün birisi ne oldu firma sahibi aracını geri aldı. Mantık aynı ve benzer !

Son düzenleme:
Güvenlikle alakalı çok makul bir açıklaması olmadıkça özel vidaya karşıyım.

Naylon poşetin içinde al kablosunu kendin bağla diye 3'lü pirizi satacak,
Topraklama tırnaklarını pirinç veya bakırdan değil de demirden yapacak,
Ondan sonra senin güvenliğin için açılamayan vida taktım diyecek?

Son düzenleme:
Güvenlikle alakalı çok makul bir açıklaması olmadıkça özel vidaya karşıyım.

Naylon poşetin içinde al kendin bağla diye 3'lü pirizi satacak,
Topraklama tırnaklarını pirinç veya bakırda değil de demirden yapacak,
Ondan sonra senin güvenliğin için açılamayan vida taktım diyecek?

Apple da cep telefonu pillerinin ve ekranının servis dışı sökülmesine izin vermiyordu. Gerekçe, "kullanıcının güvenliği". Asıl sebep, Apple'ın seni güvenli bir şekilde kazıklayabilmesi :katil2:

Fabrikada atıl halde duran silikon tabancaları vidalarını sökülmediği için sürekli yenisi alınıyor. Tornavidası yok diye kimse uğraşmıyor.

Ekler

• CC3C7538-0FF7-4C8A-8A19-F964FDFA8A52.jpeg
    CC3C7538-0FF7-4C8A-8A19-F964FDFA8A52.jpeg
    550.8 KB · Görüntüleme: 95
  • FC407417-F479-4032-ABE6-25E81F4AC435.jpeg
    FC407417-F479-4032-ABE6-25E81F4AC435.jpeg
    234.6 KB · Görüntüleme: 97
  • AA1227F0-1A39-4B37-8BDD-3AF1DFD8CF9C.jpeg
    AA1227F0-1A39-4B37-8BDD-3AF1DFD8CF9C.jpeg
    84.2 KB · Görüntüleme: 94
Fabrikada atıl halde duran silikon tabancaları vidalarını sökülmediği için sürekli yenisi alınıyor. Tornavidası yok diye kimse uğraşmıyor.

O kadar iyi bir makina mı da aynı markayı tekrar alıyorsun?

O kadar iyi bir makina mı da aynı markayı tekrar alıyorsun?
Timur abi iyi ürün iyi iş yapıyor sabahtan akşama kadar kullanılıyor ama işte arıza yapınca kenara atılıyor başka aldım ama begenmediler o zaman bende sürekli bundan alıyorum ama tornavidasınıda arıyorum bulursam alacam fabrikaya 3 çünden 1 tane çıkar sanırım.

Forum istatistikleri

Konular
5,865
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back