Elektronik Yük Tasarımı (Yine, Yeniden...)

Voltaj bölücü ve opamp buffer kullanarak dac cözünürlüğü düşük voltajda artırılabilir. bunun sakıncası direnç toleransı olabilir ama eşleştirilmiş birkaç dirençle sağlanabilir. Bunun başka bir sıkıntırsı olabilir mi?
Hatta, deneyip etkisini görmedim ama bu voltaj bölücü analog multiplexer ile dijital olarak seçilerek dac efektif voltaj aralığı yazılımla kontrol edilebilir. Alışveriş listemde var, bu hafta sonuna kadar deneyeceğim.

Röle sesi yok, başka bir şekilde yapıyor olmalı. 4 tane MOSFET grubu var, her grupta da iki MOSFET var. Belki iki MOSFET'in ayrı ayrı şöntleri var ve kademeye göre uygun şöntlü MOSFET'i sürüyor.
Zaten röle ile yapmazlardı herhalde. rölelerin kontak direnci neredeyse şönt direnci kadar ve her seferinde aynı olacağının bir garantisi yok.
Bence ya dediğin gibi ayrı mosfet gurubu var yada akım iki şöntten de geçiyor.

Voltaj bölücü ve opamp buffer kullanarak dac cözünürlüğü düşük voltajda artırılabilir. bunun sakıncası direnç toleransı olabilir ama eşleştirilmiş birkaç dirençle sağlanabilir. Bunun başka bir sıkıntırsı olabilir mi?

Evet doğru söylüyorsun. Şönt voltajını zaten 10 kat arttırıyoruz. O zaman 12 bit DAC yeter.

yada akım iki şöntten de geçiyor

İki şönt seri mi diyorsun? Bence olamaz. Böyle yaparsa 40 A modunda şöntte çok yüksek voltaj düşer. Ayrıca çok ısınır. Rigol DL3021, 1 V kaynak voltajına kadar iniyor. Bunu ancak çok düşük şönt direnci ile temin edebilirsin.

İki şönt seri mi diyorsun? Bence olamaz. Böyle yaparsa 40 A modunda şöntte çok yüksek voltaj düşer. Ayrıca çok ısınır. Rigol DL3021, 1 V kaynak voltajına kadar iniyor. Bunu ancak çok düşük şönt direnci ile temin edebilirsin.
Evet seri diyordum ama öyle olmazmış şimdi anlaşıldı.1v 40A:facepalm1:

Şöyle bir öneride bulunayım: PCB üzerinde harici DAC/ADC kullanma opsiyonu olsun. Yani gereken komponent ayak izlerini koyalım. Eğer akü deşarj gibi bir işte kullanmak isteyen olursa, işlemcinin dahili DAC/ADC sini kullansın ve düşük performansa razı olsun. Daha yüksek performans isteyen de harici DAC/ADC ve destekleyici komponentler için kesenin ağzını açsın.

Ethernet, Can-Bus gibi haberleşme sistemleri düşünürseniz seve seve yardımcı olabilirim. Ve kontrol algoritmalarınada yardımcı olabilirim. Benim görüşüm STM32, Nuvoton gibi işlemcilerle çalışıp çok rahat hareket edebiliriz

Ethernet, Can-Bus gibi haberleşme sistemleri düşünürseniz seve seve yardımcı olabilirim. Ve kontrol algoritmalarınada yardımcı olabilirim. Benim görüşüm STM32, Nuvoton gibi işlemcilerle çalışıp çok rahat hareket edebiliriz
forum halkının istediği arduino ide'de geliştirmek yoksa 407 yakışırdı bu projeye.

Şöyle bir öneride bulunayım: PCB üzerinde harici DAC/ADC kullanma opsiyonu olsun. Yani gereken komponent ayak izlerini koyalım. Eğer akü deşarj gibi bir işte kullanmak isteyen olursa, işlemcinin dahili DAC/ADC sini kullansın ve düşük performansa razı olsun. Daha yüksek performans isteyen de harici DAC/ADC ve destekleyici komponentler için kesenin ağzını açsın.

Bence mantıklı. Hem ADC hemde DAC için header bırakalım isteyen şık diye taksın. Ayırca pcb de boş pad de olabilir.

Bu Kasyan TV'!deki hazir proje. Yardimi olur mu? Bitirip kullanmislar.

Ekler

• Kasyan TV Lelectronic 300W Load.jpg
    Kasyan TV Lelectronic 300W Load.jpg
    151.6 KB · Görüntüleme: 88
Stm32f4 serisi bir mcu olursa bence ADC ve DAC gereği kalmaz. 12 yada 16 bir ADC fazlasıyla yeter diye düşünüyorum. Sizce?

Stm32f4 serisi bir mcu olursa bence ADC ve DAC gereği kalmaz. 12 yada 16 bir ADC fazlasıyla yeter diye düşünüyorum. Sizce?
Bu proje icin fazla pahali olmaz mi o cozum? LM324'teki 4 op-amp ile 4 mosfet surup 300W yuk yapabilmisler.

Kasyan TV'deki analog pot yerine dijital direnc koyup bir de LED gosterge eklemeyi planliyordum ben.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back