Plastik kutudaki delikleri kapatmak için dolgu maddesi tavsiyesi

Merhaba,
Bu foruma yeni üye oldum. Amatörüm. Emekli Diş Hekimiyim. Konu eski de olsa malzeme konusunu görünce benim sıklıkla kullandığım bir malzemeyi tanıtayım. Bizim meslekte diş protezlerinin tamirinde kullandığımız oda sıcaklığında sertleşen bir plastik türüdür. Kullanım datası içinde vardır. Her türlü plastik malzeme ile kaynaşır. Sormak istediğiniz bir sorunuz olursa bilgim dahilinde ise yanıtlamaya çalışırım. https://www.guvenalshop.com.tr/urun/takilon-soguk-aklirik

Karışım oranı konusunda pek bilgi verilmemiş sitede, ama anladığım kadarıyla tozun ağırlığının yarısı kadar su koymak gerekiyor, doğru mudur? Bu yapıştırıcıyı alçıpan deliklerini kapatmak için denemek istiyorum.

Karışım oranı konusunda pek bilgi verilmemiş sitede, ama anladığım kadarıyla tozun ağırlığının yarısı kadar su koymak gerekiyor, doğru mudur? Bu yapıştırıcıyı alçıpan deliklerini kapatmak için denemek istiyorum.
Konunun uzmanı değilim ama yıllar önce babam bu ürünü plastik dişli üretmek için kullanırdı. Eğer içeriği değişmediyse, sitede küçük/büyük su dediği aslında bildiğimiz su değil:D. Toz yapıda olan malzemeyi kıvamlı plastik yapıya dönüştüren özel bir sıvı. Birde ucuz birşey değil büyük boy olanı takım olarak 43 avro +kdv ye geliyor.

Yakın zamanda alçıpan dolgu için şöyle bir ürün kullandım...

Merhaba, Timur bey alçıpan tamiri için olmaz. Alçıpan duvara monte ise ve de aynı deliği kullanacaksanız "SERT" alçı kullanmanız gerekir veya 404 ün çelik macununu kullanın, yok sadece deliği kapatmak için ise dişçi alçısı veya piyasa adı ile kartonpiyer alçısı (saten alçı değil) kullanabilirsiniz. Akriliğin karışım oranını ise şöyle ayarlayın: Örnek: Nohut büyüklüğünde bir malzeme elde etmek istiyorsanız bir tatlı kaşığı tozun üstüne çıkacak kadar kendi özel likiti katın 5-10 saniye karıştırın. Soğuk havalarda daha geç, sıcak yaz günlerinde daha çabuk kondanse olur kıvamını da kontrol ederek kullanabilirsiniz. ÖNEMLİ NOT: Burun deliklerinize pamuk tıkayın ve de maske kullanın. Mümkün ise karışımı açık havada yapın. Anlaşılmayan yerler olursa yazarsınız.

Ben minik delikleri tikamak icin plastik kaynak elektrodu ve 80 W genis uclu kalem havya kullaniyorum. Tabii elektrodun turu ile uygulanacak plastigin turunun ayni olmasi lazim. Yoksa pek tutmuyor. Plastiklerin erime sicakliklari farkli olunca da eger elektrodun erime sicakligi uygulanandan fazla olursa orayi eritip bozma ihtimali de var. Burada her turden elektrod koymus satici. Bu is icin kullandigim havya 220V ve dijital olmayan isi ayarli bir havya. Sicaklik biraz goz karari oluyor ama bir iki denemede hangi plastigin hangi ayarda eridigini ogrenip not dusmustum etiketlerine.

Aslında şöyle bir metot aklıma geliyor:

Önce plastikteki deliğe bir kılavuz ile diş açıyoruz. Sonra da aynı plastikten bir vida yapıyoruz. Sonra vidayı deliğe sıkıyoruz, alt ve üstten fazlalıkları kesip havya ile alttan ve üstten ütülüyoruz. Herhalde işe yarar, ama delik ölçülerine göre kılavuz ve paftanın elde olması lazım.

Aslında şöyle bir metot aklıma geliyor:

Önce plastikteki deliğe bir kılavuz ile diş açıyoruz. Sonra da aynı plastikten bir vida yapıyoruz. Sonra vidayı deliğe sıkıyoruz, alt ve üstten fazlalıkları kesip havya ile alttan ve üstten ütülüyoruz. Herhalde işe yarar, ama delik ölçülerine göre kılavuz ve paftanın elde olması lazım.
İçine konulacak sivi eger vida ile yuva arasında bosluk olursa kacabilir. Korozyona neden olabilecek, sagliga zararli ya da asidik vb bir sivi icin bu biraz tehlikeli olabilir gibi.

Recinelerle tanismanda fayda var. Fakat recinelerin pek cok cesidi var.

Iki bilesenli oluyorlar. Sik kullandigim recine kutularindan sadece bir bos kutu kalmis.

Uzerinde Baranboya Izosiyanat B yaziyor. Bunun bir de A bilseni olacak. Muhtemelen o da Izosiyanat A dir.

Yarim saat icinde is gorecek kadar sertlesiyor.

Bir dene. Bagimlisi olacagindan eminim.

Tikamak istedigin deligin estetik gorunmesi gereken kisminin ustune band yapistirip kapatip deligin arkasinda acikta kalan kismina minik bir karisim yapip dokeceksin.

Son düzenleme:
Recinelerle tanismanda fayda var. Fakat recinelerin pek cok cesidi var.

Iki bilesenli oluyorlar. Sik kullandigim recinele kutularindan sadece bir bos kutu kalmis.

Uzerinde Baranboya Izosiyanat B yaziyor. Bunun bir de A bilseni olacak. Muhtemelen o da Izosiyanat A dir.

Yarim saat icinde is gorecek kadar sertlesiyor.

Bir dene. Bagimlisi olacagindan eminim.

Tikamak istedigin deligin estetik gorunmesi gereken kisminin ustune band yapistirip kapatip deligin arkasinda acikta kalan kismina minik bir karisim yapip dokeceksin.
Bileşen A'nın adı Poliol Sistem'miş.

Yarim saat icinde sertlesen recine demek de yeterli olacaktir. 1Kg + 1Kg seklinde iki ayri (A, B) kutu alinmasi gerekiyor.

Malesef daha kucuk paketlerde satilmiyor. Bu recineyi aldiginizda pahali epoxy yapistiricilara da cok ihtiyaciniz kalmayacak. Ben yapistirici yerine de kullaniyorum.

En guzeli de silikon kalip yaptiktan sonra cok karmasik nesneleri tikir tikir uretiyorsunuz.

Bir de elektrik ek mufu satiliyor. O da benzer bir recine. Onu da delik vs tikamakta kullanabilirsin.

Onunda poliuretan ve sert recine olmak uzere iki tipi var.

Tek olumsuz yani, kutulari actiktan sonra nemle etkilesime girdikleri icin raf omurleri bir hayli kisaliyor. (Kullandigim tum recineler boyle)

Son düzenleme:
Yarim saat icinde sertlesen recine demek de yeterli olacaktir. 1Kg + 1Kg seklinde iki ayri (A, B) kutu alinmasi gerekiyor.

Malesef daha kucuk paketlerde satilmiyor. Bu recineyi aldiginizda pahali epoxy yapistiricilara da cok ihtiyaciniz kalmayacak. Ben yapistirici yerine de kullaniyorum.

En guzeli de silikon kalip yaptiktan sonra cok karmasik nesneleri tikir tikir uretiyorsunuz.
Epey seviyorsunuz sanırım. O zaman şu sayfayı incelemek epey mutlu edebilir. :dans1: :)

Guzelmis fakat bu galiba yuzey koruma icin. Benim ilgi alanim dolgu tipi recineler. Buyuk nesneler uretmek icin.
Komple mini cnc mekanigi bastim ve mekanigi 1 saat sonra kaliptan cikartip toplayip calistirdim. (Biresin G27 A+B recine ile)

Fakat 60 derece sicaktan sonra olculer kayiyor. (Makinede gozle sekil bozuklugu gorulmese de boyutlarda oynama oluyor)

Yapıştırıcı olarak kullanılıyor. Ben o amacla denedim, oldukça başarılı ama eşya üreteyim. İçine denizaltı atıp 50 kilosunu dondurayım diye düşünmedim tabii. Tamamen duygusal bir yaklaşım ne yazık ki. Belki o şekilde de kullanılabiliyordur.

Delik tikamak icin, silikon (hirdavatcilarda satilan ucuz seyler) ve misir nisastasini karistirip ele yapismayacak fakat deliklere tepistirilebilecek kivamda karisim yaparak da delikleri tikayabilirsin.

Neden sadece silikon degil de bu karisim derseniz, karisim yapildiktan sonra artik ele yapismiyor bastirarak sikistirarak uzun uzun oynayabiliyorsunuz kurudugunda boyanabilecegini saniyorum. Fakat sert lastik silgi gibi esneklik olur.

Esasen bu karisim RTV 20'nin DIY versiyonu. Kalip almak icin de kullanabilirsiniz.

Çift kompanentli yapıştırıcılar örneğin iran yapıştırıcısı oldukça sağlam. Birde videoda izlemiştim straforu parçalayıp selülozik tiner içerisinde karıştırıp macun kıvamına getirip uyguluyor oldukça başarılı sonuçlar veriyor denemekte fayda var.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back