Burdur Buluşması

Oyle bir tufek duymadim, G3 olmasin o

G3 olur mu yav. Oradaki kışlada diğer erlerde vardı G3, ve onlar bile şarjörsüz taşıyorlardı tüfeği. Bizimkisi ağaç gövdeli, müzeden çıkmış görünümünde idi ve kırıkkale olduğu da ifade edildi :katil2:

1714567045879.png

Evet o yan kol vardı, ve onu bile er kurdu. Ben sadece tetiği çektim ve omzuma tekmeyi yedim o kadar.

G3 çok etkili bir silah, askerliğim boyunca şarjörlü G3 ile dolaşan hiçbir personel görmedim. Keskin nişancı olarak askerliği yapmış bir arkadaş var, o anlatıyordu. yakın mesafeden 10 mm çelik plakayı, 10 cm de betonu delip geçiyormuş G3 mermisi. Yani öyle polis filmlerinde araba kapısını siper edip ateş etmek falan hikaye. O mermi araba kapısını deler, arkadakini öldürür ve ondan da çıkıp bir yere saplanır. Böyle bir tüfeği bize vermeleri için delirmiş olmaları lazım :D

Evet o yan kol vardı, ve onu bile er kurdu. Ben sadece tetiği çektim ve omzuma tekmeyi yedim o kadar.

G3 çok etkili bir silah, askerliğim boyunca şarjörlü G3 ile dolaşan hiçbir personel görmedim. Keskin nişancı olarak askerliği yapmış bir arkadaş var, o anlatıyordu. yakın mesafeden 10 mm çelik plakayı, 10 cm de betonu delip geçiyormuş G3 mermisi. Yani öyle polis filmlerinde araba kapısını siper edip ateş etmek falan hikaye. O mermi araba kapısını deler, arkadakini öldürür ve ondan da çıkıp bir yere saplanır. Böyle bir tüfeği bize vermeleri için delirmiş olmaları lazım :D
Abi ben o "G3" 11 ay dolu/boş her haliyle taşıdım. Söktüm, taktım, temizledim. Güzel silahtır ama hurda olmayacak.
Kanas, Accuracy gibi keskin nişancı tüfekleri de gördük. Özellikle Accuracy kullanan uzman çavuşla aynı boyda ama dehşet özellikleri olan bir silah. 3000mt de 30cm x 30cm plakayı vurabiliyordu. Hayran kalmıştım ama askerliğe dair bütün hatırlamak istediklerim bunlar. Bunun dışındakiler çok kötü anılardı.

1714568299349.png

Mekanları cennet olsun.

Son düzenleme:

Ben onu kullandim, insandan ciktigi yerde bosluk oluyordu. Bu tabi mesafeye gore ve vucuttaki yapiya gore de degisiyordu. Urkulmesi gerekn silah. Temizlik ve bakim istiyordu. AK47 o yuzden daha cok tutulan bir silahti. Bakimsiz pis sey. :katil2:

Sen normal askerlik yapmışsın. Biz ne güzel askerliği uygun adım yürüyerek yarılamıştık. Dangalağın birisi, yolun sağındaki alanda spor yapan erleri gördü. "biz neden spor yapmıyoruz?" dedi komutana. O da "siz spor mu yapmak istiyorsunuz evladım?" dedi. Askerliği geri kalanında her sabah 1 saat spor yaptırdılar bize ... Önce spor isteyene çok sövmüştük ama sonraları baya kondisyonu artmış olarak askerliği bitirdim :)

Sen normal askerlik yapmışsın. Biz ne güzel askerliği uygun adım yürüyerek yarılamıştık. Dangalağın birisi, yolun sağındaki alanda spor yapan erleri gördü. "biz neden spor yapmıyoruz?" dedi komutana. O da "siz spor mu yapmak istiyorsunuz evladım?" dedi. Askerliği geri kalanında her sabah 1 saat spor yaptırdılar bize ... Önce spor isteyene çok sövmüştük ama sonraları baya kondisyonu artmış olarak askerliği bitirdim :)
Ha iste kendi agzinla soylemissin, bir de bunu daglarda gezerken yaptigini dusun. Bittiginde bile askerlik aglayacak hale geliyorsun. Ne garip di mi insanoglu.

Ama kısa dönem de olsa Türkiye'de erkeklerin askerlik yapıyor olmasının çok büyük faydası var. Ülkemizde vatan sevgisi, başka ülkelerin çok çok üzerinde ve bunun en önemli sebeplerinden birisi bu askerlik tecrübesi bence.

1714570470565.jpeg

Ben de bu canavarlarin komutaniydim.

Tank 40 Tondan daha agirdi. Bu denli agir ve kisa bir aracta otomobillerdeki gibi suspansiyon yayi ya da kamyonlaradaki yaprak yayli duzenek kullanilamiyor.

Adamlar cok ilginc bir sistem gelistirmisler. Yaklasik 4..5 cm kalinliginda 1metre kadar uzunlukta celik bir mil tank govdesine cakiliyor tanktan tasan 20 ..30 cmlik kisima bir kol takiliyor.

Kolu cevirdiginizde celik mil 2..3 tur burulabiliyor. (Tabiki kolu siz buramiyorsunuz, tank paleti iri bir kayanin ustunden gecerse paletin icindeki teker 30..40cm yukari kalkiyor ve bu bahse konu milin burulmasina sebep oluyor.)

Tank son surat kayalarin ustunden gecip giderken tekerler yukari asagi oynuyor fakat iceride belirgin bir ziplama hoplama olmuyordu.

Son düzenleme:
Yandan kolu olan tufegin adi M1 idi. Bizim de ilk atis yaptigimiz tufek buydu.

Tabi M1 ler piyade tufegi olarak cok kullanildi, Kibris harbinde igneleri kirilmaya baslayinca, zamanin hukumeti Ecevit, Erbakan M1 yerine G3 verdi askere. MG3 te kullanildi tabi. Kibris savasindan sonra amborga yememizin sebeplerinden biridir bu.

Tamda @fide ye nezaman gidelim diye plan yapıyorduk. Olmadı şimdi bu. @serkan_48 :katil2:

Screenshot_20240504_211039_Instagram.jpg

Valla bende pazartesi gidelim diyecektim. İzin gününmüş. Kaldırırlar herhalde. Ben bi başkanı arayayım halletsin şu işi.

Umarım şoför iyidir de, görüntüde dikkat edin, çukurda bir LPG gölü oluşmuş. LPG havadan ağırdır o yüzden orada birikmiş. O gazı dağıtmadan gitmezler oradan.

Umarım şoför iyidir de, görüntüde dikkat edin, çukurda bir LPG gölü oluşmuş. LPG havadan ağırdır o yüzden orada birikmiş. O gazı dağıtmadan gitmezler oradan.
Şöför hafif yaralı. LPG değilmiş. LNG (Sıvılaştırılmış doğalgaz)
Detayı linkte.

G3 olur mu yav. Oradaki kışlada diğer erlerde vardı G3, ve onlar bile şarjörsüz taşıyorlardı tüfeği. Bizimkisi ağaç gövdeli, müzeden çıkmış görünümünde idi ve kırıkkale olduğu da ifade edildi :katil2:
Kullandığınız tüfek muhtemelen M1' dir Timur Bey.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,988
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back