0.1 mm nozul ile baskı yapan oldu mu hiç?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Klavyenin space tuşundan kopup kaybolan bir parçayı basmayı düşünüyorum. Parça çok küçük bir kanca gibi birşey ve 0.1 mm nozul ile basmak istiyorum. Nelere dikkat etmek gerekir?

Klavyenin space tuşundan kopup kaybolan bir parçayı basmayı düşünüyorum. Parça çok küçük bir kanca gibi birşey ve 0.1 mm nozul ile basmak istiyorum. Nelere dikkat etmek gerekir?
0,15'in altına düşmeyin, büyük ihtimal tıkanmış bir nozulla karşılaşabilirsiniz. Çözünürlüğü arttırmak istiyorsunuz anlaşılan. Yüzey pürüzsüzlüğü ise istediğiniz, aseton buhar banyosunu öneririm.

Bu aseton buhar banyosunu ben denedim ama hiçbirşey değişmedi.Bu işin püf noktaları nedir?
Aseton yoğundu sararmış ABS plastiğe uyguladım plastik ,bir metal standın üstündeydi,allta aseton vardı, kutunun ağzıda kapalıydı,yarım saatden fazla beklettim .Yanlış olan ne olabilir?
Biraz deneme yanılma metodu. Ben alttan elektrikli ısıtıcı ile çok ılık olacak şekilde parçayı tencereye koyuyor, dibine biraz asetorn döküyor, bir kaç saat bekletiyorum. Ne kadar yavaş buharlaşma olursa yüzeyler o kadar iyi çıkıyor, fazla bekletirseniz ABS malzeme akar. Sakın PLA da denemeyin. Sonuç vermez.

Hocam, makinenin özelliklerini bilmiyorum, ama ayarlarda full dolu yap artı 0,90 mikronda çözünürlük yap. Ancak o kadar küçük parçanın mukavemetli olacağını düşünmüyorum. Daha özel materyal kullanman gerekir.

Hocam, makinenin özelliklerini bilmiyorum, ama ayarlarda full dolu yap artı 0,90 mikronda çözünürlük yap. Ancak o kadar küçük parçanın mukavemetli olacağını düşünmüyorum. Daha özel materyal kullanman gerekir.

Parçanın kendisi çok küçük ama iş görmesi için tam olarak aynı boyutta olması gerekmiyor. Normalde genişliği 0.5 mm gibi parçanın ama ben 3 mm yapsam da olur. Klavyeden sökünce büyütülmüş resmini koyarım.

Parça mukavemeti sıkıntı olursa Cura'da kalıp yazdırma fonksiyonu vardı "experimental" ayarlar altında. Eğer parça bu metoda uygunsa epoxi ile denenebilir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back