0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Bu röleleri alternatif olarak aldım ama diğerinden daha kaliteli görünüyor. Testlerime bunlar ile devam edeceğim.

20210301_173014.jpg
20210301_172934.jpg
20210301_172951.jpg

Yeni aldığım röleyi harici güç kaynağı ile açıkta ölçtüm. 44mA çekiyor. Sonra kablolama yardımı ile başından beri hiç çalıştıramadım 32v kademesine taktım. Bu kademeye 12vac sarısını bağlayıp testi başlattım.
1) kademe normal çalışıyor
2) röle devre üzerinde tam olarak 44mA çekiyor
3) Son çıkışta 16vdc okuyabiliyorum.
4) röle çektiği anda 12vac aktarırken "ark" oluşmadı.

Sonra 32vac sarısını bağladım devreye.
1) kademe normal çalışıyor.
2) röle devre üzerinde 44mA çekiyor.
3) Son çıkışta 44vdc okuyabiliyorum.
4) röle çektiği anda 32vac aktarırken "ark" oluşmadı.

Buraya kadar herhangi bir soruna rastlamadım. Devre gayet sağlıklı çalışıyor. Şimdi 680uF kondansatör çıkarıp, 10000uF olanı takacağım.
Eğer "ark" gözlemlersem ve röle 32v'u aktaramaz sa, sorunun 10000uF kondansatör ün şarj için yüklenmesi sonucu röleyi bozduğunu ispatlamış olacağız.

20210301_183305.jpg

Bir diyot üzerinden geçen akıma bakınca sizin simülasyonda da peak 15A yapıyor. AC kademede almışsınız ölçümü, dikkat!
200mOhm PCB yolu tasarlayacak arkadaş ise bu işten hiç anlamıyor demektir. 4-5A yolun ne kalınlıkta geçmesi gerektiği bellidir. 3.2W ısı ciddi bir ısıdır.

Grafiğe dikkatli bakarsan, oradaki grafiğin filtre kondansatörü akımı olduğunu görürsün. Pozitifteki akım ŞARJ AKIMIDIR, negatifteki akım ise filtre kondansatörün yük üzerinde boşalmasıdır (yük akımı) ve diyotlardan geçmemektedir. Dolayısıyla burada diyotlar açısından düşünülmesi gereken akım pozitif peak olan 10 A değeridir. Yanlış mı?

Modern doğrultucuların dediğiniz gibi surge akımı nominalinin kat be kat üstündedir. Peki ya ne kadar süre? Süre çok önemli. Süre vermeden surge akımdan bahsedilemez. Doğru terim, kendinden kat ve kat fazla akımlara belli bir süre dayanabilir olmalı. Burada arkadaşımız bununla ilgili bir problem yaşamayacak kanısındayım, çünkü trafonun kaçak endüktansı ve tel dirençleri yeterli olacaktır peak'i azaltmada.

Maksimum surge akımı, sadece cihaz prize takıldıktan sonra geçer ve SADECE o sırada şebeke voltajı pikte ise geçer. Yani fişe takıyorsun, ve 3 ms boyunca bu devasa 50 A akım geçer, bir daha da geçmez. Ondan sonra tekrarlanan şarj akımı geçer ve o da benim simulasyonda 10 A gibi. Buna katılmıyorsan tartışalım.

Repetitive peak current değerine bakılmalı bu tarz tasarımlar yaparken. Çünkü akım sürekli olarak impuls'a benzer şekilde çekilir. Buna dikkat çekip uyarımı yaptım. İyi hesaplayın gözlemleyin dedim.

Benim verdiğim örnekteki köprü diyotta 50 Hz repetitive forward current de anma akımının kat be kat üstünde. Başka datasheet'lere bakınca da durum aynı. Benim anladığıma göre kondansatör şarj akımlarının sorun olması için gerçekten çok yüsek seviyelerde güçler, çok düşük iç dirençler sözkonusu olması lazım. Ama aksini düşünüyorsan tartışalım.

Sizin şahsınızı ya da buradaki hiç bir arkadaşı hedef almazken, ikidir dediklerimi üzerinize alınıyor ve garip sonuçlara varıyorsunuz. Lütfen bundan uzak durunuz. Yazmamı istemezseniz de yazmam asla...

Yazmanı çok isterim, bilgili üyelerin olması hepimizi memnun eder. Ama LÜTFEN, böyle herkese tepeden bakar bir tavırla, "yav arkadaş benim bunu bilmemem mümkün mü? böyle birşey olabilir mi?" "ben bu işten yıllarca para kazanıyorum" gibi argümanlar olmasın. Sen de yanılabilirsin ben de. Medeni bir şekilde, bizim de birşeyler bilebileceğimize ihtimal vererek, eşit birey olarak tartışamaz mısın? Yazılan mesajları okuma zahmetine giremez misin?

Senin tavırlarında benim gördüğüm malesef bu. "Bunlar hiçbir halttan anlamıyor, ne yazdıklarını da okumama gerek yok, arada bir bilgi kırıntıları atayım da nasiplensin garibanlar" tavrı var. Ben de buradaki birçok kişiden bilgiliyim, ben de elektronik mühendisiyim, 20 yıla yakın ABD'deki bir telekomünikasyon ARGE firmasında profesyonel kariyerim oldu. Ama kimseye üstünlük taslamıyorum, herkesi benimle eşit görüyorum, bilgisine de bilgisizliğine de saygı duyuyorum. Haksız çıkarılınca da kabulleniyorum.

200mOhm PCB yolu tasarlayacak arkadaş ise bu işten hiç anlamıyor demektir. 4-5A yolun ne kalınlıkta geçmesi gerektiği bellidir. 3.2W ısı ciddi bir ısıdır.

İşte daha önce de dediğim gibi, yazılan mesajları ya hiç okumuyorsun yada sadece göz gezdiriyorsun. Eğer okumuş olsan, 200 mΩ değerinin diyot forward direnci ve PCB yollarının direnci olduğunu görürsün. Ki bu değer de devre soğu iken olan değerler. Devre ısınmaya başlayınca da bütün kaçak dirençler hızla artacak. O diyotlar dokunulmayacak kadar ısınınca üzerlerinde 3.2 W harcanması çok mu akıl dışı?

Yeni aldığım röleyi harici güç kaynağı ile açıkta ölçtüm. 44mA çekiyor. Sonra kablolama yardımı ile başından beri hiç çalıştıramadım 32v kademesine taktım. Bu kademeye 12vac sarısını bağlayıp testi başlattım.
1) kademe normal çalışıyor
2) röle devre üzerinde tam olarak 44mA çekiyor
3) Son çıkışta 16vdc okuyabiliyorum.
4) röle çektiği anda 12vac aktarırken "ark" oluşmadı.

Sonra 32vac sarısını bağladım devreye.
1) kademe normal çalışıyor.
2) röle devre üzerinde 44mA çekiyor.
3) Son çıkışta 44vdc okuyabiliyorum.
4) röle çektiği anda 32vac aktarırken "ark" oluşmadı.

Buraya kadar herhangi bir soruna rastlamadım. Devre gayet sağlıklı çalışıyor. Şimdi 680uF kondansatör çıkarıp, 10000uF olanı takacağım.
Eğer "ark" gözlemlersem ve röle 32v'u aktaramaz sa, sorunun 10000uF kondansatör ün şarj için yüklenmesi sonucu röleyi bozduğunu ispatlamış olacağız.

8538 eklentisine bak
Şimdi 680uF çıkartıp, 10000uF kondansatör taktım. Ark gözlemlemedim. 32v'u da sağlıklı bir şekilde aktardı. Yüklü, yüksüz her türlü denedim. Bir kaç defa aç kapa yaparak bozulacakmı diye uğraştım ama bozulmadı.
Şu durumda yapabileceğim tek yorum ilk aldığım röleler dandik demek.

Şimdi de 3 adet röleyi yerine monte edeceğim. Bütün sargıları bağlayacağım. Ve kademe geçiş testleri yapacağım.

Bence o rölelerin kapakları değiştirildi. Onlar aslında 24 V röle :) Nasıl olsa ıskartaya çıktı istersen daya 24 V u bakalım ne olacak.

Bence o rölelerin kapakları değiştirildi. Onlar aslında 24 V röle :) Nasıl olsa ıskartaya çıktı istersen daya 24 V u bakalım ne olacak.
Abi elimde 24v röle var 12v verince çalışmıyor. Ama senin 24v olabilir dediğin röle 12v verince çalışıyor. Dediğin testi yaptım.
12v da 44mA çeken röle, 24v da 85mA çekiyor ve yine çalışıyor.

Üç adet röleyi yerlerine lehimledim. Devre ile ilgili bütün testleri yaptım. Şuanda bütün kademeler çalışıyor.
Şimdi bir sorum olacak. Biz bu devreyi 32v 5A olarak tasarlayacağız. Trafoyu da ona göre 12v, 26,v 32v olarak sardırdık.
Şuanda ikinci kademede (26v sargısında) 34v zaten alıyor durumdayım. Üçüncü kademeye geçtiğinde 44v oluyor çıkış.
Yüke binince voltaj düşebilir ama hangi şartlarda düşer. Şuan yük olarak kullandığım 10cm'lik şerit led 100mA akım çekiyor. Voltajda düşüş olmuyor.

Bu durumda devreye nasıl devam edeceğiz? Çıkışımız 40v civarı mı olacak?

Regülasyon için bir kere 2.5 V gibi bir kayıp olacak. Bir de sen 5 A çekersen, giriş voltajındaki ripple baya fazla olacak. O ripple'in minimum değerinden 2.5 V çıkarırsan 5 A alabileceğin voltajı bulursun.

Şimdilik hedef 30 V 5 A kalsın. Voltaj artırımını sonra düşünürüz :)

Regülasyon için bir kere 2.5 V gibi bir kayıp olacak. Bir de sen 5 A çekersen, giriş voltajındaki ripple baya fazla olacak. O ripple'in minimum değerinden 2.5 V çıkarırsan 5 A alabileceğin voltajı bulursun.

Şimdilik hedef 30 V 5 A kalsın. Voltaj artırımını sonra düşünürüz :)
Şimdi abi kademe devresi üzerine yerleştirdiğim voltaj okuma devresinin kodlarını yazacağım. Bunun için nano pinine en fazla 5v vermem gerek. Devre üzerindeki voltaj bölücüye de ayar çekmem gerek. O yüzden çıkış voltajını belirlemek istiyorum.
O zaman şöyle yapayım. Şuanda çıkış voltajım 44vdc. Ben voltaj bölücüyü trimpot sayesinde bu değere göre ayarlayayım. Sonrasında çıkış voltajımız belli olduğunda tekrar kalibre ederiz.

Şimdi çıkış transistörlerinin sıcaklığını ölçmek ve belli bir değerin üzerine çıktığında fan açmak için LM35 sıcaklık sensörü ayarlarını yapmaya çalışıyorum. Şuanda oda sıcaklığı LM35 ölçümüne göre 20.04 derece. Ben bu ".04" fazlalığından kurtulmak için "sıcaklık" değişkenini float yerine int yapıyorum. Ancak Serial monitörde 20 derece gösterirken, aynı değişken lcd ekranda 200 derece gösteriyor. Yani bir "0" fazla ama kurtulamıyorum.

lm35_20.PNG

20210302_181137.jpg

LM35 Sıcaklık Sensörü Kodları:
const int lm35 = A3;

float voltaj_deger = 0;
int sicaklik = 0;
int gelen_veri = 0;

#include <LiquidCrystal.h>
LiquidCrystal lcd(13, 12, 5, 4, 3, 2);

void setup()
{
  lcd.begin(16, 2);
}

void loop()
{
  gelen_veri = analogRead(lm35);
  voltaj_deger = (gelen_veri / 1023.0) * 5000;
  sicaklik = voltaj_deger / 10.0;
  lcd.clear();
  lcd.home();
  lcd.print("sicaklik = ");
  lcd.setCursor(0, 1);
  lcd.print(sicaklik);
  lcd.print(" derece");
  delay(1000);

}

lm35 1 derece için 10mV üretiyor.
Sıcaklık için voltajı 100'e bölmen gerekli.

Zaten milivolt hesaplıyorsun doğru yani.

Öte yandan verdiğin kod ile ekran görüntüsü uyumlu değil.
Önceden kalan bir sıfır karakterin den dolayı da bu şekilde görünebilir. Sıcaklık değerinden sonra bir boşluk yazdırmayı deneyebilirsin.

lm35 1 derece için 10mV üretiyor.
Sıcaklık için voltajı 100'e bölmen gerekli.
Yok hocam sistem şuan normal çalışıyor. Sorunu buldum.
void setup için de yazdığım lcd.print("0.0"); 'in son sıfırı, void loop kısmında ekrana denk gelen alanı temizlemediğim için görünüyormuş.

Projem bittiğinde ekranım bu şekilde olacak.
Yeni fikirlere açığım :)

20210302_201055.jpg

Robotistan'dan aldığım röleler geldi. Senin röleden farklı bunlar. Akım, voltaj ve bobin voltajı değerleri aynı, ama bunda tek kontakt var. Sendeki rölelerde çift kontakt vardı.

IMG_20210303_121429.jpg

IMG_20210303_121441.jpg

@Gokrtl hmm şimdi tekrar baktım senin rölede de tek kontakt var yav. O zaman benim aldığım röleler tam olarak seninkinin aynısı. Senin röleler de bana ulaşınca ikisini birebir kıyaslayabileceğiz demektir.

Bugün @Gokrtl nin gönderdiği röleler bana ulaştı. Özellikle sorunlu olanı da göndermesini istemiştim.

IMG_20210305_210916.jpg

Rölelerden ikisi normal çalışıyor, birisi çalışmıyor. Normal çalışanlarda karakteristik röle şakırtısı var, bozuk olanda çok hafif bir ses var sadece. Tüm rölelerin bobinlerini ölçtüm, hepsi 270 Ω. Sonra sağlam ve bozuk olanlara mikroskop altında baktım.

SAĞLAM OLAN RÖLE

IMG00009.JPG

Forum istatistikleri

Konular
5,904
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back