0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Senin yaptığın %100 opak olmuş o yüzden altındakileri gizliyor.
Tek gizlediği ac girişin oradaki kırmızı hat. Diğer taraflarda görmedim kaybolan hat. Ama yinede bu gün opağını düşürerek bir deme daha yaparım.

O tamamen potansiyometrenin kalitesi ile ilgili. Çok turlu potansiyometre kullanmamız lazım.
Eskisindeki potlar çok turlu. Onlarda da aynı sorun oluyor. Kaliteli çok turluları nerden buluruz? Ben şimdiye kadar piyasadakiler dışında, sağda solda değişik pot görmedim.

O tamamen potansiyometrenin kalitesi ile ilgili. Çok turlu potansiyometre kullanmamız lazım.
Artı olarak, yazılım yavaşlığı veya daha çok güç kaynağının çıkış bölümündeki kapasitörler voltaj ölçümünde ki gecikmeye neden olabiliyor.

Artı olarak, yazılım yavaşlığı veya daha çok güç kaynağının çıkış bölümündeki kapasitörler voltaj ölçümünde ki gecikmeye neden olabiliyor.
Yazılım yavaşlığını ele alırsak, sistemde arduino var bilindiği üzere. İçinde voltaj hesaplayıcı, akım hesaplayıcı, sıcaklık sensörü, kademe kontrol kodları, lcd kğtüphanesi vs, var. Bunları tek tek ayrı arduinolara yüklesek çok saçma olur, hepsi bir arada olunca da böyle gecikmeli oluyor.
Aklımda bu soruna çözüm olabilecek iki farklı yöntem var.

Birincisi sadece atmega entegre kullanıp arduino üzerindeki diğer devre elemanlarından kurtulmak. Bu sisteme hız katar mı bilmiyorum.

İkincisi de atmega çipi arduino alt yapısını kullanmadan direk atmel studio ile programlamak. Böyle yapınca büyük fark oluyor yazılımda. Ama ben atmel studio kullanmayı ve kodlamayı bilmiyorum.

Çıkış bölümündeki kapasitörleri küçült ve güç kaynağının çıkışında varsa mikrofaradlık kondansatör sök ve birde öyle dene.

Yazılım yavaşlığını ele alırsak, sistemde arduino var bilindiği üzere. İçinde voltaj hesaplayıcı, akım hesaplayıcı, sıcaklık sensörü, kademe kontrol kodları, lcd kğtüphanesi vs, var. Bunları tek tek ayrı arduinolara yüklesek çok saçma olur, hepsi bir arada olunca da böyle gecikmeli oluyor.
Aklımda bu soruna çözüm olabilecek iki farklı yöntem var.

Birincisi sadece atmega entegre kullanıp arduino üzerindeki diğer devre elemanlarından kurtulmak. Bu sisteme hız katar mı bilmiyorum.

İkincisi de atmega çipi arduino alt yapısını kullanmadan direk atmel studio ile programlamak. Böyle yapınca büyük fark oluyor yazılımda. Ama ben atmel studio kullanmayı ve kodlamayı bilmiyorum.
Atmaca ile uğraşma zaten. Yeni model çipler çıktı. Onu öğrenene kadar Atmel studio da demode olur.

Çıkış bölümündeki kapasitörleri küçült ve güç kaynağının çıkışında varsa mikrofaradlık kondansatör sök ve birde öyle dene.
Çıkışa paralel 10uf kondansatör var. Sökmeden önce görevinin ne olduğunu öğrenmem gerek. Kaş yapayım derken göz çıkartmak istemem.

Senin güç kaynağında zaten dijital voltaj ve akım gösteren göstergeler yok mu? Arduino ile ayrı olarak tekrar voltaj ve akım göstermeye ne gerek var? Potansiyometre değiştikçe dijital göstergeler zaten gerçek değeri gösterecek.

Senin güç kaynağında zaten dijital voltaj ve akım gösteren göstergeler yok mu? Arduino ile ayrı olarak tekrar voltaj ve akım göstermeye ne gerek var? Potansiyometre değiştikçe dijital göstergeler zaten gerçek değeri gösterecek.
Eskisinden bahsediyorsak var. Ayrıca eski sistemde çok turlu potansiyometreler de var. Ama yine de piyasadaki hazır sistemlere göre çok yavaş. Beni rahatsız etmeyecek kadar stabil çalışmıyor lar.

Arduino konusunu yeni sistem üzerinden konuşuyorduk biz. Sen sistemleri karıştırdın abi :)

Resimdeki TL431 bağlantısı doğru mu?

tl431.PNG

Bağlantı doğru da, düşük voltajlı ve sabit bir referans voltajı lazım, TL431'in burada pek faydası olmaz. Belki referans voltajının sıcaklık ile değişmesi daha az olabilir, ama bunun faydası ne kadar olur emin değilim.

Bağlantı doğru da, düşük voltajlı ve sabit bir referans voltajı lazım, TL431'in burada pek faydası olmaz. Belki referans voltajının sıcaklık ile değişmesi daha az olabilir, ama bunun faydası ne kadar olur emin değilim.
5V1 Zener tak diyorsun yani. Devreyi sıfırdan çiziyorum triyak'lı kademe devresi ile. Hepsini tek bir kart üzerine yerleştireceğim.

Triyak kademe devresi dahil güç kaynağı çizimi.
132 x 138mm Daha tam bitmedi...

triyaklı güç kaynağı.PNG

triyaklı güç kaynağı ares.PNG

Gökhan

Ne çektin yaa.. Cok sabırlısın maşallah. Azmine hayranım.
Elemanlar birbirine değiyor mu diye deneme yapıyorum.
Bu daha bir şey değil, asıl Timur abinin işi bittiğinde gör sen. Tüm devreyi smd hazırlayıp Çin de çift taraflı bastıracağım.
Tam yeni nesil demonte güç kaynağı olacak :D

Hakkatten sonuçlandırmadan bırakmamalı. Bu başlığın açılışıyla beraber heves edip girişmiştim ben de bir güç kaynağına. Aslında sonuçlandırmama da az kalmıştı ama yarım kaldı. "Proof of concept"i sağladıktan sonra hevesimi yitirdim. Sol üstte LM2596 buck konverteri voltaj izleyici olarak kullanıp ayarladığım voltajın 5-6V üzerinde LM317'ye giriş voltajı veriyor. Zaman ayırabilirsem birkaç günlük zahmeti göstergeler vb. toplayıp test etmem lazım, elim varmıyor bir türlü :)

Ekler

• IMG_20210422_225125.jpg
    IMG_20210422_225125.jpg
    327.1 KB · Görüntüleme: 112
Hakkatten sonuçlandırmadan bırakmamalı. Bu başlığın açılışıyla beraber heves edip girişmiştim ben de bir güç kaynağına. Aslında sonuçlandırmama da az kalmıştı ama yarım kaldı. "Proof of concept"i sağladıktan sonra hevesimi yitirdim. Sol üstte LM2596 buck konverteri voltaj izleyici olarak kullanıp ayarladığım voltajın 5-6V üzerinde LM317'ye giriş voltajı veriyor. Zaman ayırabilirsem birkaç günlük zahmeti göstergeler vb. toplayıp test etmem lazım, elim varmıyor bir türlü :)
Çok uzayınca sıkılıyor insan ama devrenin içinde kaybolmadan da birşey öğrenilmiyor.

@taydin abi Triyaklar için soğutucu gerekmiyor değil mi?

triyak soğutma.PNG

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back