0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

330 Ω kullanabilirsin sorun olmaz. Triac'lara soğutucu gerekir çünkü akım yüksek. Ama çok büyük olmasına gerek yok.

330 Ω kullanabilirsin sorun olmaz. Triac'lara soğutucu gerekir çünkü akım yüksek. Ama çok büyük olmasına gerek yok.
O zaman soğutucu için ameliyat yapmam gerekecek. Çizerken soğutucuya gefek yoktur diye düşünüp yer bırakmadım :(

Bu sefer top silk deliklerini daha isabetli tutturdum :D

20210428_212535.jpg
20210428_212551.jpg

Burada bir sıkıntım var.
Devreme 12vac sargısını GND olarak bağladım.
26vac sargısı ile 14vac elde ediyorum, 32vac sargısı ile 20vac elde ediyorum.
Arduino dan 14vac için komut verdiğim de 1. MOC3082 optonun 1.nolu bacağına 1.3v gidiyor. Devre çıkışında 13.57vac görüyorum,
2. MOC3082 için komut verdiğimde optonun bacağına 1.2v gidiyor. Devre çıkışında yine 13.57vac görüyorum.
Arduinoda ilgili pini HIGH yaptığımda 4.79v ölçüyorum, 360r dirençten geçip optoya ulaşan ise 1.3v

Görünüşe göre kademe atlıyor ama triyaklar çalışmıyor. Acaba 360r direnç yanlış seçim mi? 1.3v triyakları tetiklemeye yetmiyor mu?
Yada benim kaçırdığım bir yer mi var?

moc3082.PNG

Optonun 4 nolu bacağından, Triyakın 1 nolu bacağına çıkacağıma, 2 nolu bacağına çıkmışım.
Devre kartı çöp oldu. Şimdi tekrar çizip basmam gerekecek :kizgin3: :kizgin3: :kizgin3:

Yolları düzeltip tekrar bastım.
Nanonun Vin girişine jumper ile atlama ekledim. Bu sayede nanoyu kart üzerinden sökmeden Vin girişini açarak usb ile programlayabileceğim.
Ayrıca mosi, miso, ss, sck, 3v3, gnd ve boştaki dijital pinleri pin headerlere aktardım. Lazım olması durumunda kolayca kullanabilecdğim.
Triyaklar için küçük soğutucular ekledim. Bu kartın azcık büyümesine sebep oldu.
Kartın üst görünümüde yine bastım.
Delikler yerini tutmamışsa kötü görünmesin diye delmeden çektim resmi. :D

20210505_151851.jpg

Devreyi tamamladım. Gayet iyi çalışıyor. Triyak atlamaları da sorunsuz.
Sadece ACS712 akım sensöründe bir sorun var. Bir türlü stabil ölçüm yapamıyorum. Netteki bütün anlatımlar aynı. Datasheet de bile aynı anlatımlar var ama sağlıklı ölçüm yapamıyorum.
Olmazsa başka bir tane alıp deneyeceğim.

IMG_20210505_221319.jpg

IMG_20210505_221304.jpg

Fikrim geldi.
İki tane fikrim geldi.

1- Demonte güç kaynağımız da kısa devre koruması var. Proplar kısa devre olduğunda korumayı nasıl yapıyor bilmiyorum. Daha önce sadece korumaya geçiyor deyip sallamıştım. Ama o korumayı hangi işlem ile nasıl yapıyor bilmiyorum.

Benim fikrim ise şöyle;
Proplar birbirine değdiği anda voltaj düşüyor ve akım yükseliyor. Biz arduinodan zaten bu akım ve voltajı okuyoruz. O zaman bir if koşulu ile akım ve voltaj belli seviyelere geldiğinde triyakları kapatarak tam koruma yapabiliriz.

Örnek;
Kod:
if((V <= 2) & & (I >= 5)){
   digitalWrite(kademe-1, LOW);
   digitalWrite(kademe-2, LOW);
   digitalWrite(kademe-3, LOW);
}

2- İkinci Fikrim OVP ve OCP ile ilgili.
Yine bu iki kademeyi if koşulu ile arduino da sağlayabiliriz. Şöyle ki;
Bir tane düğme koyarız. Bu düğmeye basıldığı anda o anki voltajı okuyup bir değişkene atarız ve deriz ki anlık değişkenimiz ile gerçek değerimiz eşit değilse triyak'ı kapat.

Örnek;
OVP OCP Kontrolü:
int anlik_Voltaj;
int ovp_buton;
ovp_buton = digitalRead(D1);
if(ovp_buton == 1){
   anlik_voltaj = V;
   if(anlik_voltaj != V){
      digitalWrite(kademe_1, LOW)
   }
}

Yukarıdaki kodları aynı şekilde OCP için de tanımlayabiliriz. Bu şekilde daha fonksiyonel bir güç kaynağımız olur.
Yalnız burada kafamın basmadığı bir durum var.
Yukarıdaki koda göre anlık voltaj, gerçek voltaja sürekli eşitleniyor. O yüzden anlik_voltaj değişkenine ovp_buton aktif olduğu anda sadece 1 kez o an ki değeri atamalıyız. Biraz düşüneyim onu da çözerim :)

Sizce bu fikirler iş görür mü?

Koruma yaptırman için önceki durumu bilmen lazım. Mesela akım için 1A ayarladın arduino bunu nereden bilecek. Port değerlerinide okuyabilmen lazım.

Koruma yaptırman için önceki durumu bilmen lazım. Mesela akım için 1A ayarladın arduino bunu nereden bilecek. Port değerlerinide okuyabilmen lazım.
Arduino ile zaten ekrana yazdırabilmek için volt ve amper bilgilerini okuyabiliyoruz.

3A limit ayarladın. ama 2 amper çekiyorsun ve 2A okuyorsun arduino 3A ayarladığından habersiz. Ama sen akım 3A yı geçince triyakları kapatacaksın... 3A değerini arduino bilmediğine göre neye göre çıkışı kapatacaksın?

Voltaj aşağı inmeye başlar ise akım CC moda girdik mi diyeceksin? o sırada birisi voltajı kısıyor ise ne olacak?

Düşündüm de olabilir belki. Hatta dolaylı yoldan ayarlanan akım değeride alınabilir.

Voltajı pot ile kısıldığında hem voltaj hem akım azalır o zaman CC modda değil diyeceksin.
Voltaj düşüyor akım sabit kalıyor ise CC moda girdi diyeceksin. OCP açık ise çıkışı kapatacaksın.

EK olarak Şöyle bir şeyde olabilir. Akım ayarını göster gibi bir fonksiyon ile kutu içerisinde bir röle/mosfet/transistör gibi yardımcı eleman ile çıkış kısa devre edilir sonra ölçülen akım, ayarlanan akım olarak programa/ekrana alınabilir. Bunada ek olarak 2 saniye gibi bir süre koyabilirsin ki çıkış sürekli kısa devre kalmasın....

arduino 3A ayarladığından habersiz.
Niye habersiz olsun yav?
Ben potu çevirip ekranıma 3A yazdırmadım mı?
Nasıl yaptım bunu?
Lcd. print(akım);
Eee benim elim de zaten akım değişkenim var. İçinde de 3A yazıyor. Ben bunu alırım istediğim yerde if sayesinde koşullı biçimlendirme yaparım. :)

Bence kodlama ile çoğu şey mümkün.

Çekilen akımı mı yazdırdın yoksa ayarlanan akımı mı?
Ayarlanan akımı.
Dur önce şunu netleştirelim;
Kısadevre korumasını mı konuşuyoruz yoksa ovp, ocp modlarını mı? Bunu bir anlayayım ona göre cevap vereceğim.

Heee dur. Jeton düştü şimdi bende.
Çekilen akım farklı, ayarlanan akım başka.
Bunu biraz düşünmem lazım.
Normalde ben şürekli şönt üzerine düşen gerilimden akımı hesaplayıp ekrana yazdırıyorum. Bu çekilen akım oluyor. Anlık olarak bu değişiyor.
Pek ben pottan sabit akımı nasıl ayarlıyorum?
Dur yandı beyin. Ben gidiyorum. Dönüşüm muhteşem olacak :katil2:

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back