0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Ben çözümü yazdım sana...
Çözüm önemli değil. Çünkü önce sorunu anlamalıyım. Sorun kafamda oturmadan çözümün hiç bir önemi yok benim için.

Şimdi aga;
Voltaj Olayı Nasıl Gerçekleşiyor?
Ben devrenin + ve - çıkış hatları arasında direnç kullanarak voltaj bölücü yaptım. Arduinonun analog pinine max 5v'a kadar verdim. Bu durum da 0v = 0v, 30v = 5v oluyor.
O zaman ben pottan ayarladığım değer ile hem çıkışı kontrol edebiliyorum hemde V = analogRead(A0) ; ile bu değeri V değişkenimde tutuyorum.
Eğer akımı fazla çekersem çıkıştaki voltajım düşüyor, bu durum da pottan ayarlanan değer devre dışı kalıyor ve çıkıştaki gerilimim aynen V değişkenime yansıyor.
Yani her halukarda elimde çıkıştaki değer var.
O zaman ben bu değeri kullanarak her halukarda kısadevreyi, ovp yi kodlayabilirim. Tek sıkıntım ovp butonuna bastığımda aldığım 5v değeri, voltaj değişirse göremeyeceğim ekranda. Çünkü ekranda sürekli çıkıştaki değer yazıyor.
Buna çare olarak ekranın başka bir köşesinde OVP: 5V yazdırabilirim.

Dur bir sıkıntım daha var. Ben OVP yi aktif ettiysem voltajın kendi kendine değişmemesi lazım. Sırf yazmayla anlamayacağım galiba fiziki olarak kodlayıp testler yapmam lazım.

Hem akım hem gerilim için potların değerini bilmediğimizden dolayı bu sistem sağlıklı çalışmaz. Çalışır ama ayar yaptıktan sonra çıkış aktif iken biri potları çevirir ise mantık çöker.

Ben. Sırf bu sıkıntılar yüzünden kendi devremi tasarlamak istiyordum.
Digital direnç ile yapılabilir.
Ben sırf bu dirençler bana göre pahalı, para ayırıp alamıyorum diye pot kullanıyorum. Yoksa o dirençler elimde olsa çok güzel programlanabilir bir güç kaynağı yapardım.
Senin durumun müsaitse bu dirençlerden alıp yapabilirsin aslında. Hem programlama bilgin de benden kat kat iyi.

Arduino'daki bir yazılımla OCP ve OVP olmaz Gökhan. Akım sınırlama da olmaz. Ha eğer 500 MHz de çalışan bir DSP varsa ve 10 µs yazılım döngüsü ile akım gerilim ölçümü yapıyorsan belki olabilir, ama gene de güvenilir olmaz. Böyle şeylerin mutlaka hardware ile yapılması lazım. Bir komparatör karşılaştırmayı yapacak ve akım/gerilim eşik değerini geçer geçmez çıkışı kesecek. Yoksa şu senaryo olabilir:

Arduino göbeğini kaşıya kaşıya displaydeki verileri güncelliyor. O arada çıkış gerilimi fırladı ve çıkıştaki 1000 dolarlık devre yandı. Sonra Arduino displayleri güncellemeyi bitirdi ve çıkış voltajını ölçtü. Hmm, bu voltaj yüksek yav, kapatayım bari çıkışı dedi ve kapattı :katil2:

Arduino'daki bir yazılımla OCP ve OVP olmaz Gökhan. Akım sınırlama da olmaz. Ha eğer 500 MHz de çalışan bir DSP varsa ve 10 µs yazılım döngüsü ile akım gerilim ölçümü yapıyorsan belki olabilir, ama gene de güvenilir olmaz. Böyle şeylerin mutlaka hardware ile yapılması lazım. Bir komparatör karşılaştırmayı yapacak ve akım/gerilim eşik değerini geçer geçmez çıkışı kesecek. Yoksa şu senaryo olabilir:

Arduino göbeğini kaşıya kaşıya displaydeki verileri güncelliyor. O arada çıkış gerilimi fırladı ve çıkıştaki 1000 dolarlık devre yandı. Sonra Arduino displayleri güncellemeyi bitirdi ve çıkış voltajını ölçtü. Hmm, bu voltaj yüksek yav, kapatayım bari çıkışı dedi ve kapattı :katil2:
Anladım abi. Onun içinde sanırım benim opampları iyice öğrenmem gerek. O zaman ben bu ocp, ovp işinden vaz geçeyim abi.
Bu durum da 1.fikirdeki triyak kapatma olayı da olmaz ozaman. :(

1.fikirdeki triyak kapatma olayı da olmaz ozaman.

Malesef. Sen TRİAC'ı off yapsan bile, senin 10 mF lık filtre kapasitörü birçok devreyi öldürecek kadar şarjı üzerinde bulundurmaya devam eder. Zaten düşünsene, kademe değiştirirken bir TRIAC'ı kapatıp diğerini açıyorsun, o arada çıkıştaki devrenin bundan haberi bile olmuyor.

@taydin abi bu dijital potlar bir zamanlar pahalı geliyordu. Nasıl alıştırdılarsa ekonomiye bizi, şimdi 28₺ çok da pahalı gelmiyor. Acaba bundan ikitane alıp güç kaynağına taksam, voltaj ve akım ayarını keypad den numara girerek yaptırsam sağlıklı olur mu?
Malesef. Sen TRİAC'ı off yapsan bile, senin 10 mF lık filtre kapasitörü birçok devreyi öldürecek kadar şarjı üzerinde bulundurmaya devam eder. Zaten düşünsene, kademe değiştirirken bir TRIAC'ı kapatıp diğerini açıyorsun, o arada çıkıştaki devrenin bundan haberi bile olmuyor.
10 mF lık kondansatörün bir bacağını transistör ile anahtarlayalım. Triyak kapanınca o da kapansın? :katil2:
Ama tabi yine aynı sonuca ulaşıyoruz. Bizim arduino göbeğini kaşıya kaşıya triyakı kapatana kadar yanıyor çıkıştaki eleman.

Evet o şekilde dijital kontrol yaparsın, potansiyometreye göre de daha iyi olur. Ama önce temel devreyi randımanlı çalıştırmak lazım. Top bende biliyorum, şu elimdeki bug sürüsünü biraz azaltayım tekrar döneceğim o işe :D

Bence OVP ve OCP yi yapmanın en iyi yolu, çıkışa seri bir MOSFET koymak, çıkış voltajını da bir komparatörle takip etmek. Çıkışta sınırın üzerinde voltaj algılayınca da komparatörün MOSFET'i kesmesi. Tabi çıkışta endüktif yük olması durumunda güç kaynağının havaya uçmasını da engellemek lazım bir şekilde.

komparatörün MOSFET'i kesmesi.
Kesmesi mi, sınırlaması mı?
Biz OVP yi aktif ettiğimizde ekrandaki değerimiz 5V ise bu değerin sabit kalmasını, aşağı yada yukarı hareket etmemesini istemiyor muyuz?
Yani sadece voltajı kökten kesecekse kolay iş sanki.

Evet o şekilde dijital kontrol yaparsın, potansiyometreye göre de daha iyi olur. Ama önce temel devreyi randımanlı çalıştırmak lazım. Top bende biliyorum, şu elimdeki bug sürüsünü biraz azaltayım tekrar döneceğim o işe :D

Bence OVP ve OCP yi yapmanın en iyi yolu, çıkışa seri bir MOSFET koymak, çıkış voltajını da bir komparatörle takip etmek. Çıkışta sınırın üzerinde voltaj algılayınca da komparatörün MOSFET'i kesmesi. Tabi çıkışta endüktif yük olması durumunda güç kaynağının havaya uçmasını da engellemek lazım bir şekilde.

Pch, mı? Mosfet üzerinde düşen gerilim olacak. Bu sefer gerilim feedback i mosfetin girişinde mi çıkışındamı :D

Kesmesi mi, sınırlaması mı?
Biz OVP yi aktif ettiğimizde ekrandaki değerimiz 5V ise bu değerin sabit kalmasını, aşağı yada yukarı hareket etmemesini istemiyor muyuz?
Yani sadece voltajı kökten kesecekse kolay iş sanki.

OVP ve OCP direkt çıkışı kesiyor. Bunları sigorta gibi düşün. En azından benim DP832A da böyle.

OVP ve OCP direkt çıkışı kesiyor. Bunları sigorta gibi düşün. En azından benim DP832A da böyle.
Dijital olarak yapılsaydı kolay işti ya :)
Neyse ben dijital pota yöneleyim. Çok fonksiyonel fikirler dönmeye başladı kafamda :dans1:

Bu durumda devre çıkıştan tam bağımsız olmuyor. Birde geribesleme kesildiğinden opamplar sürekli basmaya çalışacak..

Emin değilim Belkide çıkışta röle kullanmak en iyisi...

OPAMP'ler bassa ne olacak? Sonunda pass transistörü satüre olacak ve MOSFET önünde maksimum voltaj, arkasında 0 volt olacak. Röle kullanmak iyi olmaz çünkü rölenin çekme süresi milisaniyeler mertebesinde, salması da çok daha uzun sürüyor. O süre içinde birçok devre telef olabilir.

İşte bende onu merak ediyordum. Öğrendim şimdi. :dans2:

Orada ama şuna dikkat etmek lazım. Opamp'lerin basma hızı ve MOSFET'in kesme hızı. Eğer opamp'ler daha hızlı basıyor olsaydı sorun çıkardı. Ama MOSFET'lerin OFF olma süreleri nanosaniyeler mertebesinde o yüzden kaplumbağa ve tavşan yarışı gibi olur herhalde :)

Aslında sıkıntı bence şu. 3V ayarladın çıkışı kestin. feedback kesildiği için mosfetin girişi 30v oldu.

sonra çıkışı (mosfeti) on yaptığın zaman 3V devreye toparlanma süresi boyunca 30 volt gidecek.

böyle bir devrede ek tedbirler gerekir bence...

Aslında sıkıntı bence şu. 3V ayarladın çıkışı kestin. feedback kesildiği için mosfetin girişi 30v oldu.

sonra çıkışı (mosfeti) on yaptığın zaman 3V devreye toparlanma süresi boyunca 30 volt gidecek.

böyle bir devrede ek tedbirler gerekir bence...

Evet feedback stabilize olmadan çıkışı devreye almamak lazım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back