0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Demonte güç kaynağımı bitirdiğim de en kötü görüntüsü böyle olacak sanırım :)

demonte güç kaynağı görsel.jpg

Kutum da bu olacak büyük ihtimal.
dt-270.PNG

Son düzenleme:
Youtube da tesadüfen rast geldim. Uğraşılan devrenin modifiye edilmiş haline benziyor.

Alakası yok.
Bunda sadece 1 tane opamp kullanılmış bizde 3 tane var.
Bunda lm317 ve lm337 ikilisi kullanılarak artı ve eksi gerilimler elde edilmiş.
Sadece şema şeklen bizimkine benziyor bakınca ama kesinlikle bizim şema değiştirilerek filan yapılmamış.
Keşke biraz da tasarıma önem verseymiş yazık olmuş güç kaynağı kutusuna :D

Biraz önce tamamen yanlışlıkla 2.8" dokunmatik ekran aldım aliexpress den.
Kart bilgilerimi silsem iyi olacak. Durduk yere gitti 100TL
@taydin abi sadece düşünürken yanlışlıkla aldığım bu ekranı kullanmak istesem Menü şeklinde bir dizayn yapıp, yukarı, aşağı tuşlar koyarak keypad yerine dokunmatik olarak girebilirim değil mi voltaj değerini filan? Kodlaması biraz zorlar ama olur gibime geliyor. Sen ne dersin?

Spi gerçek donanım arayüzü 2.8 inç LCD ekran
100% yepyeni ve yüksek kalite
Tipi: dokunmatik panel ile
Boyutu: 2.8 inç SPI seri
Ekran boyutu: 50.00 (W) X86.00 (H) mm
Sürücü elemanı: a-si TFT aktif matris
Piksel düzenleme: RGB dikey şerit
Sürücü IC: ILI9341
Arka ışık: beyaz LED
Görüntüleme yönü: saat 6
Renk derinliği: 262 K/65 K
Çözünürlük (nokta): 240RGB * 320 nokta

3.3 V ile kullanın Dokunmatik ile Mcu'nuzdan en az 4 IOs gerekir
5110 arayüzü ile uyumlu PCB plaka (güç kaynağı IC, SD dahil) ile
lcd ekran.PNG

Olur tabi. Ama ben senin yerine olsam çıkış on/off tuşunu dokunmatik yapmam. Yanlışlıkla dokunup bir devreyi telef edebilirsin :)

Olur tabi. Ama ben senin yerine olsam çıkış on/off tuşunu dokunmatik yapmam. Yanlışlıkla dokunup bir devreyi telef edebilirsin :)
Yanlışlıkla sipariş verdiysem, yanlışlıkla her şey yapmam mümkün :katil2:
Çıkış tuşunu başka bir sayfaya koyarım elimin altında olmaz.
Gerçi ben hiçbir zaman önce devreyi bağlayıp sonra ayar yapmıyorum. Ayar yaptığım sırada propların ucu 99% boştadır.

Yukarıdaki dokunmatik ekranı tr de 10₺ fazla verir kargo beklemem diye iptal ettim. Sonra tr deki 10₺ fazla vereceğim ekranda dokunmatik olmadığını öğrendim. Birini iptal etmiş, diğerini de almamış oldum.

Gittim 128x64 pixel ekran aldım.
İki gündür kurcalıyorum anca çözmeye başladım. Daha tam bitiremedim.

20210520_231420.jpg

Dokunmatik olması bence önemli. Tuş takımı filan derken kutu işinde karışıklı oluyor. Bir kere etiket vs işinden kurtuluyorsun.
Günlük yaşam yakamı bırakmıyor ki abi takır takır alıp yoluma devam edeyim.
Geçen ay ocak bozuldu, yenisini aldık. Daha onun ikinci taksitini ödemeden çamaşır makinesi bozuldu. Onu da daha önce ikikez tamir etmiştim, artık ayar tutmuyor. Mecbur birde makine aldık.
Vallahi bezdim yav. Hiç bitmiyor bu eksikler. Almasan da olmuyor. Yine bir süre ara vereceğim bu hobi işlerine. Artık eldeki malzemelerle olduğu kadar. Yeni alımları durdurdum.

Ara vermek mantıklı. Bir de hobiden önce köşeye en azından kombi alacak miktarda birikimi her şeyden önce bırakmak gerek. Artık eskisi gibi değil hiçbir şey beklemiyor.
Birde ev eşyaları artık eskisi gibi 10 sene idare etmiyor. En kralı 4-5 yılda çöp. Belki 3 binlira yerine 10 binlira verip makina alırsan ozaman dayanır 10 yıl.

Yok yine dayanmaz 10 yıl. Öyle bir üretim yok. Sanayi tipi almak bir çözüm. Tamiri kolay, parçaları ucuz.
Askeriyede bir çamaşır makinası var. Takribi 30kg'lık filan. Hazır kazan almışlar. Profil demirden çerçeve yapmışlar. Büyük amortisörlerle profillere sabitlemişler. Kontrolcü olarak 16F84 ve şu standart LCD'den vardı. Deterjan zaten direk kazana atılıyor(yeni deterjanlarda böyle). Yani elbette ev şartlarında böyle açık frame olmaz ama dolap içine yapılsa ömürlük olur. En azıncan sacı 2 seneye çürümez. Yapıyorlar plastikten bir kapı sensörü 6 ayda bir bozuluyor.
Abi onu alıp üstüne altın kaplama da yapsak hatunlar kapıdan içeri sokmaz. :katil2:
İlla herkeste olandan olacak, ama herkestekinin bir üst modelinden :katil2:

Askerde gemide gorev yaptım. Gemide astsubaylar için Çamaşır ve kurutma makinalari vardi. Markayı ilk kez görmüştüm miele marka.

Günün 24 saatin 16 saati çalışırdı makinalar. Tik demedi. En son bir kuturma arızalandı. Yerine yerli bir makina aldılar. 2 ay demedi gitti.

Askerde gemide gorev yaptım. Gemide astsubaylar için Çamaşır ve kurutma makinalari vardi. Markayı ilk kez görmüştüm miele marka.

Günün 24 saatin 16 saati çalışırdı makinalar. Tik demedi. En son bir kuturma arızalandı. Yerine yerli bir makina aldılar. 2 ay demedi gitti.
En ucuzu 7000tl cik :D

Benim ablam var benden 15 yaş büyük. Ben çocukken oda bekardı. Çalışarak kazandığı para ile çeyiz eşyası alırdı. Normal bir fırın için 1 yıllık maaşını biriktirdiğini hatırlıyorum ...

10 sene önce daha iyiydik. Aşağı yukarı 1 maaş ile isteyen istediği eşyayı alıyordu...

Şimdi alım yine gücümüz düşük ve düşüyor malesef..

Son düzenleme:
Biraz vakit bulunca Demonte güç kaynağımın çizimine yoğunlaştım.
İkitane X9C103S dijital potansiyometreyi de devreye ekleyerek çizimi tamamladım.
Bir sonraki aşamada çizimlerin doğruluğunu kontrol edip hata var mı diye bakacağım. Gerçi şemaya göre çizdiğim için hata yok diyebilirim.
Belki pcbyi küçültmek için biraz çabalarım. Çünkü bu haliyle elde basmak pek mümkün değil. İllaki Çine gidecek.
Sizin de gözünüze çarpan bir hata var ise lütfen yazın.

psu.PNG

Fazla vakıf değilim ve fazla vakit vermeden baktım, gözüme çarpanları sıraladım gerekli gereksiz degerlendirirsin Gökhan:

10A lik kırmızı atlama dar,
R15 in sağındaki ayağa kırmızı atlama yakın oysa dışarıdan veya ortadan daha mesafeli çizmek mümkün çok yer var,
Kimi atlamalar çok kısa alt üst yapmak yerine direk tek yüzeyden yapılabilirdi ön; j4 J5 c6 linki kardeşim.

Fazla vakıf değilim ve fazla vakit vermeden baktım, gözüme çarpanları sıraladım gerekli gereksiz degerlendirirsin Gökhan:

10A lik kırmızı atlama dar,
R15 in sağındaki ayağa kırmızı atlama yakın oysa dışarıdan veya ortadan daha mesafeli çizmek mümkün çok yer var,
Kimi atlamalar çok kısa alt üst yapmak yerine direk tek yüzeyden yapılabilirdi ön; j4 J5 c6 linki kardeşim.
Önerilerini uyguladım. Yarın PCB nin üst tarafını daha çok kullanmak için uğraşacağım.
@taydin abi 2N3055'i paralel bağlamak için ekstra komponent gerekmiyordu değil mi? Direk paralel bağlarsak oluyordu sanırım? Üzerinden zaman geçince unuttum :)

psu.PNG

Önerilerini uyguladım. Yarın PCB nin üst tarafını daha çok kullanmak için uğraşacağım.
@taydin abi 2N3055'i paralel bağlamak için ekstra komponent gerekmiyordu değil mi? Direk paralel bağlarsak oluyordu sanırım? Üzerinden zaman geçince unuttum :)

11362 eklentisine bak

Sen 5 A akım almak istiyordun. Bu durumda 0.27 Ω 10 W dirençler koyman lazım emiterlere.

5A için ikinci transistörü de ekleyip 5W dirençlerini de yerleştirdim. Çift taraflı çizimi bitirdim. Şemaya göre hata yok ama tam emin de olamıyorum. İşin gıcık tarafı bu hali ile evde basmak mümkün değil. Mecbur pcway'e gidecek.

psu.PNG

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back