0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Bence sığar, çok eleman yok. Çok daha büyüklerini denedim ben breadboard üzerinde. Büyük breadboard ile deneyebilirsin.
Sığmasını kastetmedim abi. Breadboard da iletim sıkıntısı olur bu yapıda. Öyle 3-5 bağlantılı basit bir devre değil. Yani uğraşırsak illaki yapılır ama uğraştırır işte. Ben zaten uzun zamandır uğraşıyorum bu proje ile. Bıkkınlık gelsin istemiyorum.

Sığmasını kastetmedim abi. Breadboard da iletim sıkıntısı olur bu yapıda. Öyle 3-5 bağlantılı basit bir devre değil. Yani uğraşırsak illaki yapılır ama uğraştırır işte. Ben zaten uzun zamandır uğraşıyorum bu proje ile. Bıkkınlık gelsin istemiyorum.
Benzetmelerime gönül koymayacağına inandığım için söyleyeceğim. Yumurta kırmadan omlet yapılmaz, hatalar olmadan da tecrübe edilmez. Hata yapmaktan korkmamak lazım ve nedenini bulmak şart ;).

Devre böyle daha iyi görünüyor, Allah yüzünü kara çıkarmasın Gökhan.

0.22 Ohm 10w direnç bulamadım. Hem bulsam da muhtemelen pcb ye sığmayacak.
iki tane 0.47 Ohm 5W direnci paralel bağladım. Bu şekilde yapsam olur mu?

0.47rs.PNG
0.47rc.PNG

Elektroniğin kutsal yazıtlarında (The Art Of Electronics), sayfa 113 de emiter dirençlerinin seçimi ile ilgili tavsiye, maksimum yük akımında bu dirençlerin üzerinde 300 - 500 mV düşmesi gerektiği yönünde. Senin maksimum akımın 3 A, direnç de 0.22 Ω, bu durumda direnç üzerinde 0.66 V düşer, yani tavsiye edilen aralığa çok yakın. Aralıktan fazla olmasının tek etkisi direncin biraz daha fazla ısınması olur, yoksa devrenin çalışmasını etkilemez. Şimdi sonraki hedef olan 5 A için sen yap hesabı, direnç ne olmalı?

Elektroniğin kutsal yazıtlarında (The Art Of Electronics), sayfa 113 de emiter dirençlerinin seçimi ile ilgili tavsiye, maksimum yük akımında bu dirençlerin üzerinde 300 - 500 mV düşmesi gerektiği yönünde. Senin maksimum akımın 3 A, direnç de 0.22 Ω, bu durumda direnç üzerinde 0.66 V düşer, yani tavsiye edilen aralığa çok yakın. Aralıktan fazla olmasının tek etkisi direncin biraz daha fazla ısınması olur, yoksa devrenin çalışmasını etkilemez. Şimdi sonraki hedef olan 5 A için sen yap hesabı, direnç ne olmalı?
Öncelikle şunu söyleyeyim.
Devrede toplam 4 tane 5w taş direnç oldu.
Bunlardan ikisi şönt direnç. 0.22r 10w bulamadığım için ikitane paralel 0.47r 5w kullanmaya karar verdim.

Diğer ikisi 2N3055 lerin emiterlerine bağladığımız 5w taş dirençler.
Ohm Kanununa göre;
Direnç = Volt x Amper
R=VxI
İdeal değer olan 300 - 500'ün tam arasını 400mV olarak hesaplamak istersek direnç üzerine 400mV düşmesi için,
R= 0.4/5
R= 0.08 Ohm direnç kullanmamız gerekir.
Eğer bu değeri bulamazsak 0.1 Ohm kullanarak maksimum limitimiz olan 500mV'u elde etmiş oluruz. :dans2:

R= 0.4/5
R= 0.08 Ohm direnç kullanmamız gerekir.
Eğer bu değeri bulamazsak 0.1 Ohm kullanarak maksimum limitimiz olan 500mV'u elde etmiş oluruz.

Peki direncin gücü ne kadar olmalı?

Peki direncin gücü ne kadar olmalı?
Buldun çırağı sıkıştır tabi.
Neyse anlatayım da belki sözlüden 5 alırım. :katil2:

Güç = Volt x Amper olduğuna göre 400mV için;
P=VxI
P= 0.4 x 5
P= 2w

Aynı şekil 500mV üzerinden hesaplarsak;
P= 0.5 x 5
P= 2.5w

Sınırda çalıştırmamak adına 5w direnç seçilebilir.

İki direnci paralel bağladığın zaman güç iki katına çıkar diyenler oldu. Bu her zaman doğru mudur? Bir direncin gücü, direnç tek başına çalıştırıldığını varsayarak belirtilir. Eğer o direncin yakınında bir ısı kaynağı varsa, artık o direnç anma gücüne çıkamaz. Yani iki tane 5W direnci paralel bağlarsan güç 10 W ın epey altında olur çünkü birbirlerine ısıtırlar.

İki direnci paralel bağladığın zaman güç iki katına çıkar diyenler oldu. Bu her zaman doğru mudur? Bir direncin gücü, direnç tek başına çalıştırıldığını varsayarak belirtilir. Eğer o direncin yakınında bir ısı kaynağı varsa, artık o direnç anma gücüne çıkamaz. Yani iki tane 5W direnci paralel bağlarsan güç 10 W ın epey altında olur çünkü birbirlerine ısıtırlar.
Mantıklı ama o zaman bizim amfi testi için 15-20 dirençten yaptığımız 4 ohm 100w yükün değeri de doğru değil. Acaba ne kadar fark ediyor? Bir formülü var mı ki?

Mantıklı ama o zaman bizim amfi testi için 15-20 dirençten yaptığımız 4 ohm 100w yükün değeri de doğru değil. Acaba ne kadar fark ediyor? Bir formülü var mı ki?

Amfi için yaptığımız dirençlerde amaç bir fan ile soğutmak idi, çünkü dirençler ısındığı zaman direnci de artar ve biz bunu istemiyoruz. Eğer hava akışı ile soğutma varsa, 5W lık bir direncin gücü efektif olarak 5W dan epey fazla olur.

Merhaba benim bir sorum olacak korad ka3005d modeline p modelinde ki gibi PC kontrol özelliğini ekleyebilir miyiz acaba ?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back