HEDİYE 12V 25A bir ayağı çukurda akü

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elimde kapasitesi %50 lerde veya belki biraz daha aşağıda 6 tane 12V 25A akü var. UPS'in eski aküleri. Artık araba aküsü kullandığım için bunlar boşa çıktı. Bunları kullanırken elektrikler kesildiğinde en fazla 30 dakika benim linux makinayı çalıştırıyordu ve sonrasında UPS kendini kapatıyordu. Bu aküler bir UPS için artık işe yaramaz, ama atmadan önce burada haber vereyim dedim. Bir işine yarayacak olan varsa elden teslim şartı ile alabilir.

GÜNCELLEME: AKÜLERİN HEPSİ VERİLDİ.

IMG_20221111_220747.jpg

IMG_20221111_220759.jpg

Atma yerine bir hurdacıya verirsen akü imalatçıları alıp kurşunu eritip yeniden aküye dönüştürüyorlar.

onlar kısa süre içinde sana tekrar lazım olacak abi.

araba aküsü değil jel akü alman lazım araba aküsü derin deşarj edildiğinde ömründen büyük kayıp yaşıyor.

onlar kısa süre içinde sana tekrar lazım olacak abi.

araba aküsü değil jel akü alman lazım araba aküsü derin deşarj edildiğinde ömründen büyük kayıp yaşıyor.

Hiçbir zaman derin deşarj durumu ortaya çıkmayacak. Normalde bu UPS'in aküleri 7 Ah idi. Şimdi neredeyse 10 katına çıktı kapasite. Saatlerce çalışınca bile %50 nin altına inmeyecek kapasitesi.

Hiçbir zaman derin deşarj durumu ortaya çıkmayacak. Normalde bu UPS'in aküleri 7 Ah idi. Şimdi neredeyse 10 katına çıktı kapasite. Saatlerce çalışınca bile %50 nin altına inmeyecek kapasitesi.
işte araba aküsü bu saatlerce deşarj olmayı sevmiyor.
Bu çıkan aküler kadar ancak gider.
Sen bu ups'i lityuma çevir rahat et abi.

işte araba aküsü bu saatlerce deşarj olmayı sevmiyor.
Bu çıkan aküler kadar ancak gider.
Sen bu ups'i lityuma çevir rahat et abi.

Evet o konuda başka bir üyeden de tavsiye aldım. Ama bir proje istemiyorum açıkçası. Lityum pilleri kullanmak için mevcut şarj modülünü çıkarıp lityum şarj modülü entegre etmem lazım. Keşke araba aküsü kutusunda, araba aküsü gibi davranan, araba aküsü gibi şarj edilebilen lityum çıkarsalar piyasaya da hemen değiştirsem :)

Evet o konuda başka bir üyeden de tavsiye aldım. Ama bir proje istemiyorum açıkçası. Lityum pilleri kullanmak için mevcut şarj modülünü çıkarıp lityum şarj modülü entegre etmem lazım. Keşke araba aküsü kutusunda, araba aküsü gibi davranan, araba aküsü gibi şarj edilebilen lityum çıkarsalar piyasaya da hemen değiştirsem :)
Aslında proje sayılmayacak kadar basit.
Bakman gereken tek yer herhangi bir yük bağlandığında UPS akülere 13 çıkarıyor mu?
Mesela aküyü söküp ortaya 1K yük bağlayınca 13 çıkıyor mu?

Eğer her halükarda 13V-14V çıkıyorsa UPS'den geriye kalan tek şey hazır paralel pil yapısını destekleyen bir BMS almak BMS'ler toleranslı oluyor(olmak zorunda) sana lazım olan 3 seri bağlı ve bağlayabildiğin kadar paralel bağlantı.
40A akımı kaldıracak bir bms ile yapılır bu.
Benim 6S bms'ye ben yanlışlıkla 30V veridm sorun olmadı hatta şarj bile etmiş

GÜNCELLEME: Pillerden 3 tanesine talip çıkmıştır. 3 tane hala alıcı bekliyor.

LifePO4 ler Li-Ion lar gibi aynı algoritma ile şarz ediliyorlar Voltaj seviyeleri farklı.Ama ömürlük piller
Eğer UPS in uzun süre gitmesi isteniyorsa Li-Ion piller en makulü uygun BMS ve şarz modülü ile kullanmak kaydıyla tabiki

Bakalım eldeki akülerle nasıl bir ömür alacağım görelim. 3 saat çalıştığını gördüm. Aküler hala %50 nin üzerinde idi. Artık dışarı çıktım ve UPS'i kapatmıştım. Yani şu anda kullanım performansı yeterli. Fiyat da zamanında 600 TL ye almıştım.

Bakalım eldeki akülerle nasıl bir ömür alacağım görelim. 3 saat çalıştığını gördüm. Aküler hala %50 nin üzerinde idi. Artık dışarı çıktım ve UPS'i kapatmıştım. Yani şu anda kullanım performansı yeterli. Fiyat da zamanında 600 TL ye almıştım.
3 saat elektrikmi kesikti yoksa test içinmi power takılı değildi?
Oturduğum yer ilçe ama aylardır 1 dakika elektrik kesildiğine şahit olmadım.Yani o kadar süre elektik kesilecekse o UPS i önce buzdolabına bağlardım :)

3 saat elektrikmi kesikti yoksa test içinmi power takılı değildi?
Oturduğum yer ilçe ama aylardır 1 dakika elektrik kesildiğine şahit olmadım.Yani o kadar süre elektik kesilecekse o UPS i önce buzdolabına bağlardım :)

Sedaş adeta benim akü kapasitesini takip ediyor ve ona göre kesiyor elektriği. Ben araba akülerini taktıktan bir hafta sonra elektriği yarım gün kestiler. Dün de 2 saat kesikti.

İstanbul'da nazar değmesin, şu meşhur elektrik kesintisinden sonra Berat ne yaptıysa bir süre tadilat yaptı. O gün bugündür çok nadir durumlarda elektrik kesiliyor.
Sakaryayı kimler yönetiyor bir ufak google araştırması.
Kocaeliyi kimler yönetiyor bir ufak google araştırması.

Yani biliyorum kimin yönettiğini. Olmayan elektriği kim nasıl yönetsin.
O şehir üretim şehri, fabrika şehri.
Olmayan kurulu gücü kimse yetiremez.
Bence o şehirin ayrıca bir Nükleer Santrale ihtiyacı var. Geç kalındı bile orası için.
Demek ki lafla sözle olmuyormuş değil mi :katil2:
Madem lafla sözle istanbulu adam ettiler geçerken uğrayamadılar mı sakaryaya kocaeliye.

Benim otruduğum il muhalefet yönetiminde.
Bulunduğum ilçeye mülteci okulu yapıyorlar 2 senedir.
Her allahın günü kabloya kepçe vuruyor su borusuna kepçe vuruyor 5 saat elektrik yok 3 saat su yok.

Şimdi ben burada kimi suçlayacağım vaktinde kabloyu derine gömmeyen belediyeyi mi yoksa mülteci okulu yapanları mı?

lifepo4 bataryanın fiyatı kurşun jel in 3 karı olsa da ömrü 10 katı, yine ondan ucuza geliyor. yeni nesil araç bataryaları da demir fosfat. li iyon dan 4 kat fazla şarj döngüsü 2 kat bekleme ömrü var, yanma patlama daha az. bizim togg a da bundan koysalardı keşke

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back