18650 İle Şarjlı Radyo Yapmak

felankor156

Yeni Üye
İyi günler, 1.5V'luk 2 pille çalışan küçük bir radyoya sahibim ve amacım bu radyoyu 18650 pil kullanarak hem şarjlı hem de daha uzun süre çalışabilir duruma getirmek. Elimde bir adet tp4056 modülü ve 18650 pilim var. Tp4056 modülünün OUT voltajını sabit 3.0 Voltaj verecek şekilde ayarlamak istiyorum. Pil 4.20 Volttan başlayarak giderek düşecek bu yüzden sabit bir gerilime ihtiyacım var. Bu konuda yardımınızı bekliyorum.

Ayarlı çıkışı olan powerbank şarj modülü tam olarak bu işi görür.

Çoğunda çıkışı minimum 3.7V oluyor . Radyo 3.7V ile de çalışır.

Aşırı deşarj durumunda pil ölüyor mu bakmak gerekli. Orijinal powerbank devresinde böyle sorun olmuyor

Son düzenleme:
İyi günler, 1.5V'luk 2 pille çalışan küçük bir radyoya sahibim ve amacım bu radyoyu 18650 pil kullanarak hem şarjlı hem de daha uzun süre çalışabilir duruma getirmek. Elimde bir adet tp4056 modülü ve 18650 pilim var. Tp4056 modülünün OUT voltajını sabit 3.0 Voltaj verecek şekilde ayarlamak istiyorum. Pil 4.20 Volttan başlayarak giderek düşecek bu yüzden sabit bir gerilime ihtiyacım var. Bu konuda yardımınızı bekliyorum.
tp4056 sarj kontrol çipidir istediğiniz şeyi yapmanın 2 yolu var biri zener diyot veya lineer regulator ile voltajın fazlasını ısıya dönüştürmek ki pilli bir uygulamada mantıklı olmaz diğeri ise buck regülatör (step down olarak da geçer) modülü kullanmak amamax min giriş çıkış voltaj aralığını incelemek gerek

Step down konvertorlerin genelde giris gerilimi 4V civarinda. Ayrica giris gerilimi cikis geriliminin 1.5V ustunde olmali. 3V icin 4.5V lazim. Tek 18650 baglarsaniz pil bitmeden cikisi keser. Bu yuzden seri iki pille besleyip cikisi 3V yapmak daha mantikli.

Iki pil kullanacaginiz icin radyoya ekleyeceginiz TP4056 isinize yaramaz. Sarjida radyo yapsin diyorsaniz 2S BMS lazim. Ya da pilleri bittikce disarida sarj edeceksiniz.

Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim. Peki ya sabit 3V yerine TP4056'nın OUT kısmından aldığım gerilime ayarlı bir trimpot eklersem nasıl olur? Radyo yaklaşık 2.8V enerji ile de çalışabiliyor. Pil tam şarj olduğunda direnç ile çıkış gerilimini 3.3V'a ayarlarsam en azından şarjlı 2.8V'a inene kadar kullanabilirim değil mi?

Radyo ile sadece FM dinliyorsanız sıkıntı yok.

Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim. Peki ya sabit 3V yerine TP4056'nın OUT kısmından aldığım gerilime ayarlı bir trimpot eklersem nasıl olur? Radyo yaklaşık 2.8V enerji ile de çalışabiliyor. Pil tam şarj olduğunda direnç ile çıkış gerilimini 3.3V'a ayarlarsam en azından şarjlı 2.8V'a inene kadar kullanabilirim değil mi?
eğer direnç ile kullanacaksanız zener diyot ile düşürün gerilimi daha mantıklı zener gerilimi üzerinde kaynağa seri bağlanacak direnç üzerinden akım çekerek voltaj düşümü sağlayacak pil gerilimi zener geriliminin altına inince diyot akım çekmeyi kesecek

Cok ugrasmak istemiyorum diyorsaniz TP4056 ve 18650 yeter. Pile bir tane 1N4001 gibi bir diyodu seri baglayin. Tam dolu pilde voltaji 3.5V'a indirsin. Batarya voltajinin 2.5V'un altina dusmemesi lazim. Diyotla radyoya giden voltaj bu durumda 1.8V'a inmis olacak, radyo zaten calismayacagi icin bataryayi somurmesi mumkun degil. Buck konverter kadar verimli degil tabii, diyot uzerinde bosa harcanan guc var. Ama en kolay ve ucuzu bu. Elinizdeki malzemelere bir tane diyot eklemeniz yeter, vardir sanirim o da. Bu sekilde pildeki gucun %80'i radyoda, %20'si diyot uzerinde harcanacak. Surekli pil parasi vermekten iyidir tabii.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back