18650 pili TP 4056 ve LM2587'ye bağlamak?

wyptrex

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. elimde 18650 1s 2batarya pil var.
Projem: Ses sistemim var ve bu ses sistemini prize bağlayarak değil de pil,batarya ile güç vermek istiyorum ve şarj edebileceğim bir girişi olsun istiyorum.
ses sistemi 2.9A 12volt ile çalışıyor.
Elimde tp4056 korumalı devresi ve LM2587 voltaj yükseltici modülüm var.
Bu sistemin çalışması için nasıl bir bağlantı yaparım internette araştırdım ve bulamadım.
18650 Pilin + ve - kablosunu öncelikle tp4056 ya bağlayıp out (çıkış) yerinden lm2587 modüle, onun çıkışından da ses sisteminin güç yerine mi bağlamalıyım?
Sırasıyla bu devreler birbirine nasıl bağlanır yardımcı olabilirmisiniz?
Teşekkürler.

Ekler

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    309.8 KB · Görüntüleme: 118
  • 555.PNG
    555.PNG
    334.1 KB · Görüntüleme: 141
Ses sistemi 12V ile çalışırken 2.9A çekiyorsa 3.6V pilden en az 9.6A çekecektir. İki pil paralel olsa bile pil başına 4.8A eder ki bu da çoğu 18650 pilin verebileceği akımın üstündedir.

Bu uygulama için iki seçeneğiniz var paralel bağlantı sayısını 6 paralele çıkartırsanız ortalama 1 sat bir kullanım ömrü verecektir size 2. seçenek olarak kuru akü kullanabilirsiniz çekeceğiniz akim çok yüksek 7Ah bir akü güzel olabilir

Ben olsam 1 pil daha ilave edip seri bağlantı ile voltajı 12'ye yaklaştırıp LM2587 modülünü iptal ederdim. Böylece LM2587'nin ses üzerindeki olumsuz etkilerini de yok eder, Ayrıca az miktarda da pilleri verimli kullanmış olurdum.
3s şarj olayını da şunun gibi bir şey ile çözerdim.

hepsini hazırladım yaptım fakat cihaza bağlayınca 2-3 saniye çalıp devre kendini korumaya alıyor ve kapatıyordu. Nerede sorun var diye bi arkadaşımdan yardım aldım. Herşeyin doğru şekilde yapıldığını sorunun ise hoparlörün güç bağlantısı AC olarak yani dalgalı akım kullanıyor. Senin devren DC dedi ve bundan dolayı kapatıyor dedi.

Sanırım başaramadım :D

Herşeyin doğru şekilde yapıldığını sorunun ise hoparlörün güç bağlantısı AC olarak yani dalgalı akım kullanıyor. Senin devren DC dedi ve bundan dolayı kapatıyor dedi.
Bu açıklama doğru değil. Yaptığın bağlantıların resmini koyarsan yardımcı olabiliriz.

Bu açıklama doğru değil. Yaptığın bağlantıların resmini koyarsan yardımcı olabiliriz.
pilin + kısmını anahtardan geçirip + ve - kabloları tp 4056 nın b+ b- modülüne bağladıktan sonra tp4056 modülünün out + out - çıkışını lm2587'nin in + in - girişine bağlayıp lm2587 nin out çıkışına ise hoparlörün arkasında gördüğünüz AC girişine takıyorum. lm 2587 ise 12 volt çıkışa ayarlı. ve sistem ortalama 3 saniye sonra kapanıyo açtıktan sonra. Hoparlore takmazsam boşta çalışıyor hazırladıgım kartlar ve pillerin şarj durumu %100 (ikiside aynı marka 3000mah 3.7 volt pil)

Hoparlör üzerinde ac yazması kafanı karıştırmasın. İçerisindeki köprü diyottan dc akım da geçer.

1- hoparlör 12vac ile çalıştığına göre 12x1.41=16vdc ile çalışıyor aslında. Bu sebebten dc-dc modülün çıkış voltajını 16 volt civarına getirip dene.

2-) kullandığın tp4056 modülünün out çıkışında aşırı akım koruması mevcut. (Ben 4 amper diye biliyorum ama daha az da olabilir) hoparlör anlık olarak bu akımdan fazla bir akım çekmek istiyorsa tp4056 çıkışı kapatır. Lm2887' yi Direk bataryaya bağlayıp dene.

3-) lm2587 nin çıkış akımı yetmiyor ve voltaj çöküyor olabilir.

Hoparlör üzerinde ac yazması kafanı karıştırmasın. İçerisindeki köprü diyottan dc akım da geçer.

1- hoparlör 12vac ile çalıştığına göre 12x1.41=16vdc ile çalışıyor aslında. Bu sebebten dc-dc modülün çıkış voltajını 16 volt civarına getirip dene.

2-) kullandığın tp4056 modülünün out çıkışında aşırı akım koruması mevcut. (Ben 4 amper diye biliyorum ama daha az da olabilir) hoparlör anlık olarak bu akımdan fazla bir akım çekmek istiyorsa tp4056 çıkışı kapatır. Lm2887' yi Direk bataryaya bağlayıp dene.

3-) lm2587 nin çıkış akımı yetmiyor ve voltaj çöküyor olabilir.
merhaba dc-dc modülün çıkışını 16 volta ayarladım fakat aynı sorun tekrar devam ediyor. hoparlöre elektriği veriyorum müzik açtıktan 1-2 saniye sonra kesiliyor elektrik komple.
2. dediğinizi yaptım yani lm2587 yi direk bataryaya bağlayıp 4056 modülünü kullanmadan bağladığımda sistem sorunsuz çalışıyor.
peki ben bu 4056 modülü olmadan nasıl kulllanırım hem pillerim korumasız olacak hem de şarj etmek için hep devreden mi sökmek zorundayım :? nasıl yaparız acaba?
Teşekkürler.

peki ben bu 4056 modülü olmadan nasıl kulllanırım hem pillerim korumasız olacak hem de şarj etmek için hep devreden mi sökmek zorundayım :? nasıl yaparız acaba?
Teşekkürler.
Devreden sökmek zorunda değilsiniz. Tp 4056 yine şarj işlemini yapar. Pillerin aşırı boşalmasını engellemek için batarya ve lm2587 arasına ilave bir bms devresi koymalısın.
Mesela Bunun gibi, 15 ampere kadar akım sağlayabiliyormuş.

peki sırasıyla nasıl bağlamalıyım pili şarj etmek için ve devreleri kafam yandı :(

Sorun bağlantıda değil. Aynı sorunu bugünlerde ben de LMR62014 te yaşadım. Sorun voltaj çökmesi. Anfi çalışmaya başlayınca ortalama 1 amper civarında akım çekiyor diyelim. Herhangi bir müzik açtığında ise bu akım anlık olarak 4-5 ampere çıkabilir. (2.9 amper ortalama güçtür. Anlık olarak daha fazla akım çekilebilir. ) Anlık akım yüksek miktarda çekilmeye başladığında step up konverter bu gücü karşılamak için voltaj kaynağından daha fazla akım çekiyor. Burda da pilin iç direnci, step up conv iç direnci devreye girip geçen akımı düşürüyor. Akım düşünce devre doğal olarak bayılıyor ve ses sistemi yeterli güç gelmediği için korumaya alıyor yada kesintiye gidiyor. En kolay çözün 12V 7A akü koymak (4A) da olur. Hem step up aradan kalkmış olur. Sesteki kalite yükselir hem de pilin canına okunmamış olur.

kabloları kısa ve kalın kullanın.

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back