230V AC şebeke voltajıyla masada güvenli bir şekilde çalışma.

Sercan

--
Çalışma masamda 230V AC'ye ihtiyaç duyduğum zaman, izolasyon trafosundan uzattığım 3'lü prizi kullanıyorum. Hurda malzemelerden dönüştürdüğüm prizin anahtar yuvasında plastik bir kapak bulunuyordu, bunun yerine 4 pinli ve ışıklı bir anahtar ekledim. Anahtarı kapattığımda kablo bağlantısı iki uçtada tamamen kesilmiş oluyor. Açık olduğunda ise ışık sayesinde kolayca açık olduğunu anlıyorum. Arada izalasyon trafosu da olduğundan, bu düzen genellikle yeterince güvenli oluyor.

20231228_183651.jpg

Buna ek olarak, bazen çıplak bir bileşene ya da PCB'ye şebeke gerilimi uygulamam gerekiyor. Bu gibi durumlarda kendi yaptığım kancalı uçları kullanıyorum. Bu da oldukça güvenli oluyor. Boşta olduğu zaman en azından doğrudan elimi sürebileceğim bir yüzey olmuyor.

20231228_184351.jpg

Fakat asıl eksik kalan ve çözüm bulmak istediğim sorun, bazen LED sürücü gibi SMPS cihazlara 230V uygulamak için aşağıdaki gibi uçlarına lehim yaptığım kabloyu kullanmak gerektiğinde ortaya çıkıyor. Masamda açık uçlu 230V kablosu istemiyorum.

Kanca benzeri bir çözüm yerine, kullanılmadığında içine gizlenen bir yüksük uçlu veya benzeri bir çözümün mümkün olup olmadığını merak ediyorum. Mümkünse vida ile sıkıştırıldığında ezilmeyecek sağlam bir metal parçanın, kanca uç gibi haraketlisini tercih ederim.

Yemek arasında veya benzer durumlarda prizin açık unutulması olasıdır; evde çocuklar olduğu için herhangi bir risk oluşabilir. Bu durumu önlemek için bir tedbir almalıyım.

20231228_184552.jpg

.. elektrikçilerin kullandığı sıra klemens kullanılabilir.

Çalışma masamda 230V AC'ye ihtiyaç duyduğum zaman, izolasyon trafosundan uzattığım 3'lü prizi kullanıyorum. Hurda malzemelerden dönüştürdüğüm prizin anahtar yuvasında plastik bir kapak bulunuyordu, bunun yerine 4 pinli ve ışıklı bir anahtar ekledim. Anahtarı kapattığımda kablo bağlantısı iki uçtada tamamen kesilmiş oluyor. Açık olduğunda ise ışık sayesinde kolayca açık olduğunu anlıyorum. Arada izalasyon trafosu da olduğundan, bu düzen genellikle yeterince güvenli oluyor.

28032 eklentisine bak

Buna ek olarak, bazen çıplak bir bileşene ya da PCB'ye şebeke gerilimi uygulamam gerekiyor. Bu gibi durumlarda kendi yaptığım kancalı uçları kullanıyorum. Bu da oldukça güvenli oluyor. Boşta olduğu zaman en azından doğrudan elimi sürebileceğim bir yüzey olmuyor.

28033 eklentisine bak

Fakat asıl eksik kalan ve çözüm bulmak istediğim sorun, bazen LED sürücü gibi SMPS cihazlara 230V uygulamak için aşağıdaki gibi uçlarına lehim yaptığım kabloyu kullanmak gerektiğinde ortaya çıkıyor. Masamda açık uçlu 230V kablosu istemiyorum.

Kanca benzeri bir çözüm yerine, kullanılmadığında içine gizlenen bir yüksük uçlu veya benzeri bir çözümün mümkün olup olmadığını merak ediyorum. Mümkünse vida ile sıkıştırıldığında ezilmeyecek sağlam bir metal parçanın, kanca uç gibi haraketlisini tercih ederim.

Yemek arasında veya benzer durumlarda prizin açık unutulması olasıdır; evde çocuklar olduğu için herhangi bir risk oluşabilir. Bu durumu önlemek için bir tedbir almalıyım.

28034 eklentisine bak
Bu kanca fikri cok hosuma gitti. Akim kapasitesi ne kadar bunlarin? 3A tasiyabiliyor mu mesela?

Bu kanca fikri cok hosuma gitti. Akim kapasitesi ne kadar bunlarin? 3A tasiyabiliyor mu mesela?
Akım belirtilmemiş ama kancanın 1mm genişliği 0,45mm kalınlığı var. Ben bununla test etmem gereken bir devrede sorun yaşamadım.

Nasıl hesaplanır acaba? Bende merak ettim.

Akım belirtilmemiş ama kancanın 1mm genişliği 0,45mm kalınlığı var. Ben bununla test etmem gereken bir devrede sorun yaşamadım.

Nasıl hesaplanır acaba? Bende merak ettim.
4 mm2 kablo icin 55A demisler. Bu 1 mm x 0.45'den 0.45mm2. Bakir degil de demir oldugunu dusunursek 4A falan tasir sanirim.

Bunlardan var bende. Derdim aşağıdaki gibi bir bağlantı yapmak istediğimde, kabloyu kullanmadığım anda izole olmasını sağlamak. Bu kabloyu söktüğümde masada tehlikeli şekilde kalabiliyor. Prizde de başka cihazlar olabiliyor.

20231228_192809.jpg

çarpılmaya karşı önlem olarak izolasyon trafosunu ben pek doğru bulmuyorum onun yerine 10 ma lik rcbo bulabilsek daha iyi bence

normalde faza dokunup carpıldıgımızda kar atarak bizi koruyabilir ama izolasyon trafosunda tek iletkende çarpmıyor ama iki iletkene birden dokununca atacak bir şey yok tabi normalde de faz notr çarpılırsak durum aynı ama faza erken değersek atıp bizi koruyabilir

ek bir önlem olarak aşşağıdaki gibi bir pedalla 2 tane röleyi kontrol edip elektrik kesilebilir masaustune de ufak bir kontrol paneli yapılabilir mod
seçimi vs için basılduğında elektrık olsun veya basıldıgında durum tersine değişsin veya basıldıgında sukadar sure elektrık versin veya şukadar sure basılmadıysa once su tusa basılarak kilidi açılsın gibi gibi tabi çocuklar söz konusu olunca ekstra bir ilgi uyandırıp ters te tepebilir
1703783141224.png

Esasesn İzalasyon trafosu cihazları korumak için.

Bu çözümlerin hiçbiri benim aradığımı sunmayacak gibi duruyor. Hazır ürün de bulamadım. Sanıyorum kendin yap bir çözüm üzerine düşünmem gerekiyor.

Aslında bir tükenmez kalem mekanizması işimi görebilir ama ucun dışar çıkma mesafesi az kalır.

Bende normal yüksük var, bunlar daha iyi benim istediğim iş için. SLA yazıcım olmadığından şekilli ve hassas birşeyi nasıl yaparım bilemedim. Gerçi normal yazıcıda yapabilirim gibi görünüyor. Denemem lazım.

1703786897576.png

Bende normal yüksük var, bunlar daha iyi benim istediğim iş için. SLA yazıcım olmadığından şekilli ve hassas birşeyi nasıl yaparım bilemedim. Gerçi normal yazıcıda yapabilirim gibi görünüyor. Denemem lazım.

28056 eklentisine bak
Bunlarin uzerine yivli bir uzatma yapsaniz olur mu ki? Bir iki tur atinca aciga cikacak, sonra geri cekince iceride kalacak.

Uç tarafında bir yay yapsam, kullanılmadığında içeri doğru ittirse yeter. Yivli olması da güzel fikir ama otomatik gizlenmesi amacı bakımından daha iyi olur. Yay kullanmak bunu sağlar.

Uç tarafında bir yay yapsam, kullanılmadığında içeri doğru ittirse yeter. Yivli olması da güzel fikir ama otomatik gizlenmesi amacı bakımından daha iyi olur. Yay kullanmak bunu sağlar.
Eldeki yazicinin ne gibi bir seyler basacagini bilmedigim icin aklima geleni yaziyorum iste. Birini basar elbette. :D

Masanin altinda bir yere bir tane disi jack takin, masanin icine oyuk acilarak gomulebilir hatta. 12VAC olsun. Buna icinde diyot olan bir erkek jack taktiginizda dyot devreye girince 12V'u DC olarak aktif ederek roleyi calistirsin. Oraya duz metal sokulursa AC olacagi icin role calismasin. 12V oldugu icinde tehlike arzetmesin. Ya da anahtarla acilip kapatilan kilitli buton gibi bir seyde olabilir.

Son düzenleme:
Öncelikle yüksük kullanmak istedim ama metal uçlu aşağıdaki gibi olanların ucu en fazla 1 cm ve arada yay olacağı için hareket mesafesi dar olacak.

20231228_212920.jpg

Çözümü şu şekilde düşündüm. Elektrik klemensinin içini aldım. Oraya 2.5mm2'lik tek tel kablo taktım. Kabloya da aşağıdaki gibi yay takacağım. bunu bir oluk içinde hareket edecek şekilde 3D tasarım yapacağım. Bu sayede kabloyu 1.5 cm dışarı doğru hareket ettirebiliyorum.

20231228_214045.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,854
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back