2x24V Simetrik Güç Kaynağı Projesi + Kısa devre koruması

Uyduruk ve ince kablolar hele bir de biraz uzunca olursa yüksek akımlı devrelerde başına olmadık işler açabilir.
Ben bu devreyi 5-10A için de yapmış olsam ölçü aletleri prob kablolarından kullanmıştım.
Bu kablolar 1.5mm2 olup, çok telli ve daha saf bakırdan yapılmaktadır.
Bu sebeple kullanacağın kabloların kesitini iyi belirlemek zorundasın.
Bozuk power supp dan kestiğim kablolar var onlardan kullanıcam.

Zaten bu göstergeler ile ilgili açtığım konuya bakarsan bunların akımı SADECE eksi tarafta ölçtüğünü görürsün.

Çıkışları niye simetrik bağladın anlamadım. Simetrik güç kağnağı demek, bir ortak uç, o ortak uca göre negatif ve pozitif çıkış veren güç kaynağı demek. Mevcut devre artık simetrik çalışmaz. Trafodan iki ayrı sargı ile çalışman lazım.

Zaten bu göstergeler ile ilgili açtığım konuya bakarsan bunların akımı SADECE eksi tarafta ölçtüğünü görürsün.

Çıkışları niye simetrik bağladın anlamadım. Simetrik güç kağnağı demek, bir ortak uç, o ortak uca göre negatif ve pozitif çıkış veren güç kaynağı demek. Mevcut devre artık simetrik çalışmaz. Trafodan iki ayrı sargı ile çalışman lazım.
Abi sargıları ayırdım. Artık 2 ayrı cihazı bağımsız şekilde çalıştırabiliyorum. Çıkışları test için kablo ile simetrik yaptım. Bakim dedim uçları birleştirince avometreler sapıtacak mı diye.
Yani şuan da hem simetrik hem de ayrı ayrı kullanabiliyorum trafoyu.

Tamam o zaman göstergeler ayrı ayrı çalışıyorsa seri ve paralel bağlantıda da çalışır

Evet arkadaşlar 21 sayfa 460 yorum ile 2X24V Simetrik Güç Kaynağı Projemizi Bitirmiş Bulunuyoruz.

Başlangıçta 2x24V Simetrik Güç Kaynağı + Kısa Devre Koruması olarak çıktık yola. Ancak yaptığımız devrenin stabil çalışmaması ve Dijital Avometrelerin bitişik sargıda ölçüm yapmaması sonucunda karar değiştirerek;
1- Kısa devre korumasını iptal ettik
2- Bitişik olan 2x24 volt sargıların ortak ucunu ayırarak 2 adet ayrı 24 volt elde ettik.
3- Dijital Avometrelerin Sağlıklı çalışabilmesi için devre üzerine 2x12 volt kapalı tip küçük bir trafo ekleyerek LM7810 ile regüle ettik. Avometrelerin beslemesini direk bu kısımdan 10v ile sağladık.

Sonuç Olarak;
Yaptığımız devrede 2 Adet ayrı ayrı kullanabileceğimiz 24V 2A verebilen kaynağımız oldu.
Ayrıca Çıkışları seri bağlayarak 2x24V simetrik olarak kullanabiliyoruz.
İki kaynağın da ayrı ayrı voltaj ve akımlarını ölçebiliyoruz.

Devreyi yapmak isteyen arkadaşlar için Proteus dosyasını aşağıya ekliyorum.
Bu işe girişen arkadaşlara bu konu üzerinden ben ve diğer forum üyeleri tarafından destek verilecektir.

20191207_222113.jpg
20191207_225459.jpg
20191207_225435.jpg

Ekler

• 10A PSU.zip
    9.5 KB · Görüntüleme: 275
Kablolama işi çok güzel duruyor eline sağlık. Elektronik laboratuvarının en temel aletine sahipsin artık :)

OHH BEEE Sonunda bitti :D
@taydin abi sana bir böcüklü çay ısmarlasın.
Gördün mü montaj ve tasarım prosedürünü.
Kutunun içerisinde ne kadar boş yer kalmış. Utanmasalar oraya futbol sahası kuracaklar dirençler.
Sonra da utanmadan kondansatörlere karşı final oynayacaklar :D
O boşluğa bir yere Fan devresi ekleyecektim üşendim artık :D

Gokrtl Bahse girerim sen bundan 3 amperden fazla çekemesin ikisinde 3 amper çektiğinde güç transistorlerin en çok 1 saatdayanır bir saat son elvada der yapman gerek güç transistorlerine fan koyman en mantıklısı kolay gelsin

Eğer trafonun gücü müsait ise bu kaynak rahatlıkla 3A den fazla verebilir. Bunu kısıtlayacak tek şey trafo

Soğutucu konusunda da şunu gözden kaçırma: Orada hem transistörlerin bağlı olduğu aluminyum soğutucu var, hem de aluminyum soğutucunun bağlı olduğu kutunun metal gövdesi. Yani soğutucu alanı oldukça fazla ve 3A için yeterlidir diye düşünüyorum.

Trafo 2x24v 100w toplamda 4A verebilmesi lazım.
Dün 6v akü bağladım şarj için. 7.2v ile şarj başlattım. 1.5A çekti ve bir süre sonra 600mA e kadar düştü ama bundan aşağı saatlerce inmedi. Soğutucu da el değmeyecek kadar sıcaktı.
Şüpelenip çıkışın artı tarafına 1n4007 diyot bağladım. Bu sefer akü hiç akım çekmedi. Anladığım kadarıyla tam dolumdan sonra akım tersine akmaya başladı. Yada öyle birşey. Kafa tam basmıyor işte...

Trafo 100W ise bundan 2x2A alabilirsin Gökhan. Yani her iki güç kaynağı da ayrı ayrı 2A verebilir.

Soğutucu eğer 50°C ise artık dokununca acı hissedersin, ama güç transistörü o sıcaklıkta normal çalışır.

Eğer bu kadar da ısınmasın elimi yakmasın diyorsan aluminyum soğutucunun cihaz gövdesi ile temasını iyileştirmen gerekir. Mesela arada boya varsa veya tam yüz yüze bitişmiyorsa o zaman cihaz gövdesi soğutmaya iyi katkı sağlamaz.

Bu durumda soğutucunun cihaz gövdesine gelen yerlerindeki boyayı kazı, sonra da termal macun sür ve soğutucuyu birçok yerden cihaz gövdesine vidala. Böylece cihaz gövdesi ile aluminyum soğutucu bir bütün olarak daha iyi soğutur.

Trafo 100W ise bundan 2x2A alabilirsin Gökhan. Yani her iki güç kaynağı da ayrı ayrı 2A verebilir.

Soğutucu eğer 50°C ise artık dokununca acı hissedersin, ama güç transistörü o sıcaklıkta normal çalışır.
Şu testi yapmalısın.
Elindeki 12 ohm güçlü dirence 24V uygularsın. 50W üzeri direnç gereklidir.
Direncin ısıl değişimi olmazsa 24V ta daima 2A çekmelisin.
Bu şekilde uzun bir süre akım çekerek transistörün ısısını kontrol et. 60-70'C den daha çok ısınmayacaktır.
Daha sonra aynı dirençten bir adet daha temin et. Bu direnci de diğer voltaja bağlayıp aynı akımı akıt.
Uzun bir süre sonra trafonun ısındığını göreceksin.
Bu dirençleri 8 ohm civarı yapar da daha fazla akım çekmeye çalışırsan ve trafonun çıkışları çökmezse (24V un altına inmezse) trafon kısa sürede kızıp ateş püskürecektir.
Ama transistörleri belli sıcaklıkta keyfedecektir.
Bozulmadığı sürece ısına bilir benim için sorun değil.
Ölçmek konusun da o kadar beceriksizim ki sıcaklığı ölçmek biöe aklıma gelmedi hiç :D Eve geçince ölçeyim bakim ne kadar ısınıyor.

Elimde 50w direnç olmadığına göre test işi yaş.
Siz beni şu akünün geri tepme oşayın da aydınlatın.
Çıkışlara geri akım gitmesin diye diyot bağlamalı mıyım?

Akünün güç kaynağına geri akım akıtmasının tek yolu, voltajının güç kaynağından fazla olması. Yani 12V doluya yakın bir akü var ve bunu 7.2V'a ayarlanmış güç kaynağına bağlıyorsun. Bu durumda güç kaynağına geri akım akar tabiki ve ne olacağı güç kaynağı devresine bağlı, senin devrene ne olacağını bilmiyorum.

Ama 6V luk bir aküyü 7.2V ile şarj ediyorsan o akü kesinlikle güç kaynağına geri akım akıtamaz.

Abi 6v aküyü 7.2 ile doldurdum ama hiç durmadan 600mA çekti saatlerce. Bunun sebebi ne olabilir?

Bu tur güç kaynaklari ile aku sarj ederken dikkat etmenizi inerdigim bir durum var.

Bir arkadasimda bu yontemle aku sarj ediyordu. Taki elektrikler kesilene kadar. 12 volt aku geri cikis uclarindan gerilim gonderince guc transistorleri yanmisti.

Cikisa uygun bir diyot koymakta fayda var.

Güç kaynağım da sürekli oynayan bir voltaj var.

Güç kaynağım da sürekli oynayan bir voltaj var.

Multimetrede Mikro Amper kademesindesin. yani akım ölçüm kısmında voltaj mı ölçüyorsun ? yoksa teknik terimleri mi karıştırdın acaba ? yanlış telafuz etmiş olabilirsin.

Eğer akımda ki oynamayı kasttediyorsan ki galiba onu söylemek istiyorsun. ölçtüğün değer mikro amper seviyesinde (Çözünürlüğünde) bir değer. yani kıpırdaması çok normal. her yerden nem kapıyor olabilir. Mikro Amperi zaten o multimetrenin ölçmeye çalışmasına bile saygı göstermek lazım

Multimetrede Mikro Amper kademesindesin. yani akım ölçüm kısmında voltaj mı ölçüyorsun ? yoksa teknik terimleri mi karıştırdın acaba ? yanlış telafuz etmiş olabilirsin.

Eğer akımda ki oynamayı kasttediyorsan ki galiba onu söylemek istiyorsun. ölçtüğün değer mikro amper seviyesinde (Çözünürlüğünde) bir değer. yani kıpırdaması çok normal. her yerden nem kapıyor olabilir. Mikro Amperi zaten o multimetrenin ölçmeye çalışmasına bile saygı göstermek lazım
:D :D :D :D

Evet değişen yük akımı :) O da bağlı olan LED'nin empedansının sabit olmamasındandır. Ama üzerindeki voltajın çok daha az değişiyor olması lazım. Bir de voltaj ölçümü yap bakalım Gökhan.

Akım 760 µA civarı, 1 mA'e yakın. Bu alet için bile ölçülebilecek değer o :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back