30 mA kaçak akım rölesi çarpılmaya karşı ne kadar korur?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bunun için ayrı bir konu açayım dedim. Şimdi ben 30 mA lik bir KAR alsam, şebekeye bağlasam, sonra da 230V / 20mA = 11.5 kΩ bir direnci faz ile toprak arasına bağlarsam bu KAR atmaz. Ama aynı noktaya bir insan dokunursa farklı bir durum olur mu? Mesela kapasitif etkilerden dolayı ilk anda çok kısa süreliğine 30 mA üstü bir akım geçer ve KAR ın da atması için bu yeterli olur mu?

Direnç testini yapmak kolay da, insan testini nasıl yapacağız? Var mı bir gönüllü? :katil2:

Son düzenleme:
Bize iyi bir "human body model" lazım. Hani balistikçilerin mermi salladığı jeller var ya, onun gibi :)

kapasitif etkimiz kar nin tepki süresinin çok altındadır bence. ama 30ma i hissetsen de öldürücü olmaz. babam ilkel bir nicd şarj aleti yapmıştı 30 yıl evvel, seri kapsitör üzerinden 50ma akıtan. arada çarpardı beni, korkutucu ama zararsız...

kapasitif etkimiz kar nin tepki süresinin çok altındadır bence. ama 30ma i hissetsen de öldürücü olmaz. babam ilkel bir nicd şarj aleti yapmıştı 30 yıl evvel, seri kapsitör üzerinden 50ma akıtan. arada çarpardı beni, korkutucu ama zararsız...

20 mA kriteri muhtemelen en olumsuz senaryoya göre belirlenmiştir. Senin çarpılışın muhtemelen en olumsuz senaryo değildi. Mesela belki terli değildin. Veya belki de yapın gereği ten direncin yüksek.

Google'a sordum, insan vücudunun kapasitesi kabaca 100 pF diyor. 30 mA KAR alıp 100 pF ile toprağa çekmeyi deneyelim bakalım ne olacak. Hatta defalarca denemek lazım. Her seferinde KAR atarsa o zaman insana daha çok güven verir. Ama bir kere dahi atmazsa o zaman "koruma sağlar" demek imkansız hale gelir.

Google'a sordum, insan vücudunun kapasitesi kabaca 100 pF diyor. 30 mA KAR alıp 100 pF ile toprağa çekmeyi deneyelim bakalım ne olacak. Hatta defalarca denemek lazım. Her seferinde KAR atarsa o zaman insana daha çok güven verir. Ama bir kere dahi atmazsa o zaman "koruma sağlar" demek imkansız hale gelir.
PARAFUDR-YANGIN KORUMA(300mA)-KAÇAK AKIM 30(30mA)-EV TESİSATINA GÖRE 3 FAZLI VEYA TEK FAZLI KESİCİ-Endüktif yüklerin bağlanma ihtimali olan prizlere C tipi olmayan prizlere B tipi mümkünse schneider veya siemens marka ile yapılmalı ev tesisatı.

Schneider marka 3 fazlı kaçak akım insan çarpılınca atıyor denendi :katil2:

Türkçe yaşadığı için eskiyen değil gelişen bir dil.

Sadece şu sıralar bu gelişkin dili anlayacak potasiyele sahip insan azaldı. Dolayısyla anlaşılması güçleşiyor. :D

Schneider marka 3 fazlı kaçak akım insan çarpılınca atıyor denendi :katil2:

Sen çarpıldığında herhalde 30 mA üzerinde akım çektin, o zaman atar tabi. Ama öyle bir senaryo düşün ki, toprak ile temas ne çok iyi, ne çok kötü ve 20 mA akım çektin. Bu hala ölümcül bir akım ve 30 mA KAR da atmaz. Kalitelisi de atmaz.

Zaten biraz hesapladım. KAR lar tipik olarak milisaniyeler mertebesinde reaksiyon gösteriyormuş. 100 pF ile o kadar sürecek akım çekmen mümkün değil. 100 pF ın o kadar akım çekmesi için OG şebekede çarpılman lazım, yani 34.5 kV. O zaman da asıl sorunun KAR olup olmadığı değildir :katil2:

Sen çarpıldığında herhalde 30 mA üzerinde akım çektin, o zaman atar tabi. Ama öyle bir senaryo düşün ki, toprak ile temas ne çok iyi, ne çok kötü ve 20 mA akım çektin. Bu hala ölümcül bir akım ve 30 mA KAR da atmaz. Kalitelisi de atmaz.
Ayağımda çorap parkeye temasım vardı 2 ayağım ile ve sandalyede oturuyordum.

AC dimmer yapmaya çalışırken elim triyağın sağına soluna bir yere deydi herhalde bi irkildim daha ne olduğunu anlayamadan karşımdaki bilgisayarın ve monitörün ışıkları gitmişti.

Kaçak akım almadan önce evin enerjisini tamamen KESİN NÖTR DAHİL ölçü aleti ile direnç konumunda FAZ-TOPRAK ve NÖTR-TOPRAK arasının direncini ölçün bundan yola çıkarak evin ne kadar kaçağı var gömüş olacaksınız aslında kaçak akım bu sayede insanı koruyabiliyor.

Evin hali hazırda kaçağı 20mA ise siz çarpıldığınız an kaçak akımın açma yapması çok olası.

Evin toprak hattının iyi olduğu nasıl anlaşılıyordu? Nötr ile toprak arasındaki değer sanırım

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back