30 mA kaçak akım rölesi çarpılmaya karşı ne kadar korur?

Evin toprak hattının iyi olduğu nasıl anlaşılıyordu? Nötr ile toprak arasındaki değer sanırım
ac voltaj kademesinde nötr toprak arasında gördüğümüz gerilim toprak hattının iyi olup olmadığını gösterir 1.5v< iyi denebilir

Toprak kalitesi ölçümü için özel cihazlar var. Toprağa değişik yerlere belli sayıda kazık çakıp o şekilde ölçüyorsun. Nötr/toprak arasındaki voltaj sadece nötr kablosunun kesiti hakkında fikir verir.

Toprak kalitesi ölçümü için özel cihazlar var. Toprağa değişik yerlere belli sayıda kazık çakıp o şekilde ölçüyorsun. Nötr/toprak arasındaki voltaj sadece nötr kablosunun kesiti hakkında fikir verir.
Yok Timur ,Ahmet in dediği gibi bir voltaj değeri vardı .Yıllar önce Trafo montajına falan giden bizim şefe sormuştum o da böyle bir voltaj değeri söylemişti.Eğer bu değerin altındaysa toprak hattı iyi demektir demişti (Trafo montajı dediğimde ortalama 250 KVA -1000KVA arasındaki trafoları kastediyorum )

Yok Timur ,Ahmet in dediği gibi bir voltaj değeri vardı .Yıllar önce Trafo montajına falan giden bizim şefe sormuştum o da böyle bir voltaj değeri söylemişti.Eğer bu değerin altındaysa toprak hattı iyi demektir demişti (Trafo montajı dediğimde ortalama 250 KVA -1000KVA arasındaki trafoları kastediyorum )

O senaryoya göre değişir. Bir fabrikadan bahsediyorsak, dağıtım trafosu ile yükler birbirine yakındır. O zaman belki istatistik olarak bir fikir verir. Ama bir mahalleyi düşün. Dağıtım trafosu ile ev arasındaki mesafe yüzlerce metre olabilir. Bu iki nokta arasındaki voltaj ne olması lazım nasıl bileceksin?

Toprak ölçümü yaparken binanin KENDİ toprak hattının, binanın altındaki fiziki toprağa ne kadar iyi bir teması olduğu ölçülür. Bunun da standartları var.

Evin toprak hattının iyi olduğu nasıl anlaşılıyordu? Nötr ile toprak arasındaki değer sanırım

topraklama megeri ile ölçmek gerek o voltaj başka seylere bağlı da dusuk olabilir ama trafo montajında çok daha kontrollü bir ortam var orada belki sadece voltaj olçmek yeterli geliyordur

Yok ben soruyu "Evimizdeki 220 volt prizde .."diye sordum .Şef dememin sebebi adam işi biliyordu ,sahadaki trafoların sorunlarını hızlıca çözüyordu.

fluke un tesisat kontrol cıhazı vardı kaçak akım ıcın detaylı testler yapan ama 100.000 liraya yakındı diye hatırlıyorum

ben de işte sık sık carpılıyorum dalgınlıkla şu 10 miliamperliklerden kendim alıp takabilirim aslında masama

10 miliamperliklerden kendim alıp takabilirim aslında masama

Hangisi iyi? Siemens mi Schneider mi yoksa başka daha iyisi var mı? Bir fark yaratıyor mu görmek adına ben de deneyebilirim.

Hangisi iyi? Siemens mi Schneider mi yoksa başka daha iyisi var mı? Bir fark yaratıyor mu görmek adına ben de deneyebilirim.
açıkçası bilmiyorum siemens iyidir diye tahmin ediyorum ama çok cakması var diye duymustum ama bukadar spesifik modellerde olur mu bilmiyorum yinede yetkili disbrutorden almakta fayda var scheineder için de dandik diye duydum ama aslı astarı var mı bilmiyorum

O senaryoya göre değişir. Bir fabrikadan bahsediyorsak, dağıtım trafosu ile yükler birbirine yakındır. O zaman belki istatistik olarak bir fikir verir. Ama bir mahalleyi düşün. Dağıtım trafosu ile ev arasındaki mesafe yüzlerce metre olabilir. Bu iki nokta arasındaki voltaj ne olması lazım nasıl bileceksin?

Toprak ölçümü yaparken binanin KENDİ toprak hattının, binanın altındaki fiziki toprağa ne kadar iyi bir teması olduğu ölçülür. Bunun da standartları var.
Ev veya fabrika fark etmez yıldız(nötr) noktası teorik veya pratik olarak 0'dır.
Nötr ve toprak arasını ölçtüğümüzde nötr'ü referans almış oluyoruz.

Faz-Toprak arasınıda ölçerek topraklama kalitesi fikrine sahip olabiliriz.

FAZ-NÖTR ARASI = 225VAC ölçmüş olalım.
FAZ-TOPRAK ARASI = 221VAC ölçmüş olalım toprak referasımız 4V kötü bir topraklamamız var diyebiliriz toprak baramız şişiyor bütün kaçak toprağa aktarılamıyor yorumunu yapıyoruz buradan.

Yanlış bir anlaşılmada var,
Topraklama barası kesiti ve topraklama direnci farklı kavramlar.

örn 1R çıkan toprak linye arası direnç çok iyi bir değer yönetmelikte topraklama müthiş ama toprak kesiti bina faz kesitinden ince
(
bina faz kesiti her faz başına 95 olsun,
Bizim toprağımız en az 120 olmak ZORUNDA!
)
Binanın faz barasından ince kalacak topraklama kesit kalınlığı baranın ısınıp/özelliğini yitirmesine ve toprak barasının şişmesine neden olacaktır.

Toprak fazdan kalın değilse kaçaklarda yangın kaçınılmazdır!

Nötr ve toprak arasını ölçtüğümüzde nötr'ü referans almış oluyoruz.

Tamam da, aradaki TOPRAK katmanı 1 m de olabilir 500 m de olabilir. Şöyle düşün. Ben toprağa bir kazık çaktım. Sen de 500 m öteye kazık çaktın. Aradaki direnci ölçüyoruz? Kaç ohm okumamız lazım? Bunu standardize edebilir misin? Sürekli muson yağmurlarının yağdığı bir ülkede 20 Ohmdur, çölde 10 kOhm dur. Sen yani çok geniş aralıkta değişen bir direnç üzerinde voltaj ölçüyorsun ve diyorsun ki 1.5 V ve altı olması lazım.

Ekstrem bir örnek vereyim. Dağıtım trafosu 500 m ötede. Ev ile trafo arasında da kupkuru çöl var. Yani direnç çok yüksek, ölçtüğün voltaj da çok fazla olacak. Ama benim binamın, binanın altındaki toprak ile bağlantısı çok iyi, standartların da çok altında bir dirence sahip. Bu toprak hattı, kesinlikle görevini çok iyi bir şekilde yapacaktır. Fazı oraya değdirdiğin zaman sigorta atacaktır yani.

piyasada siemens bir tabudur gördüğüm tüm elektrikçiler tek geçer
Siemens ismi sebebiyle sahtesi aşırı fazla üstünde C16 değeri bulunan siemens sigortanın 6A'de açma yaptığına şahit oldum.

Ama bu güne kadar hiç sahte ABB görmedim, sahte legrand görmedim(legrand tavsite etmiyorum. Ben yaşadığım evime Schneider marka kaçak akım faz nötr kesici yangın koruma ve tek fazlı sigortalarını aldım çok memnunum hiç sorun yaşamadım neredeyse 6-7 ay oldu

Tamam da, aradaki TOPRAK katmanı 1 m de olabilir 500 m de olabilir. Şöyle düşün. Ben toprağa bir kazık çaktım. Sen de 500 m öteye kazık çaktın. Aradaki direnci ölçüyoruz? Kaç ohm okumamız lazım? Bunu standardize edebilir misin? Sürekli muson yağmurlarının yağdığı bir ülkede 20 Ohmdur, çölde 10 kOhm dur. Sen yani çok geniş aralıkta değişen bir direnç üzerinde voltaj ölçüyorsun ve diyorsun ki 1.5 V ve altı olması lazım.

Ekstrem bir örnek vereyim. Dağıtım trafosu 500 m ötede. Ev ile trafo arasında da kupkuru çöl var. Yani direnç çok yüksek, ölçtüğün voltaj da çok fazla olacak. Ama benim binamın, binanın altındaki toprak ile bağlantısı çok iyi, standartların da çok altında bir dirence sahip. Bu toprak hattı, kesinlikle görevini çok iyi bir şekilde yapacaktır. Fazı oraya değdirdiğin zaman sigorta atacaktır yani.
Tamam da bunun için tesisat şartnamesi vardır herhalde ,Topraklama levhası şöyle olacak (daha geniş olacak vb) direncini o seviyelere getirecek birşeyler olacaktır tam detaylı bilmiyorum.
Çünkü o mantıkla mahalle trafosuna daha yakıın evde daha yüksek ,daha uzak evlerde daha düşük şebeke gerilimi olur demek gibi birşey
*Uzak evlerde gerçektende düşüktür ama bu sistemde tolere ediilmiştir

Bina toprak hattının topraklama direnci standardı var evet. Yanlış hatırlamıyorsam 20 Ohm muydu neydi. Binanın etrafındaki toprağa kazıkları çakıyorsun, sonra da toprak hattı ile arasındaki ölçümü yapıyorsun. Eğer yüksek çıkarsa, topraklama iyi yapılmamış demektir. Daha uzun kazık, daha geniş levha, daha derin kurulum, veya artık başka çareler neyse onları uyguluyorsun.

Modern topraklama megerlerinde kazık çakmaya da gerek kalmıyor. İki tane pens ile ölçüm yapılan bir teknik var, ama ayrıntılarını bilmiyorum, anlatamam şu anda. Bende var bu cihaz, günün birinde kullanmayı da öğreneceğim inşallah :)

Binaya topraklama trafodan gelmiyor ki bina yapılırken temeline çakılıyor.
Bu sebeple örn 5 katlı bir binadan 5. kat ile toprak barası arasında 1R veya daha küçük bir direnç varsa o topraklama başarılı demektir

Binaya topraklama trafodan gelmiyor ki bina yapılırken temeline çakılıyor.
Bu sebeple örn 5 katlı bir binadan 5. kat ile toprak barası arasında 1R veya daha küçük bir direnç varsa o topraklama başarılı demektir
Mesele Toprak hattının direnci değil topraklamak kazığının toprağı olan direnci. Toprağı başka kazıklar çaktığında binanın topraklama hattı ile yeni çakılan kazıklar arasındaki direnci ölçtüğün zaman doğru ölçümü yaparsın. Çünkü bu direnç 1k olsa bile yine nötr ile topraklama parası arasında düşük voltaj ölçebilirsin. Çünkü üzerinden akım geçmiyor olacak.

Mesele Toprak hattının direnci değil topraklamak kazığının toprağı olan direnci. Toprağı başka kazıklar çaktığında binanın topraklama hattı ile yeni çakılan kazıklar arasındaki direnci ölçtüğün zaman doğru ölçümü yaparsın. Çünkü bu direnç 1k olsa bile yine nötr ile topraklama parası arasında düşük voltaj ölçebilirsin. Çünkü üzerinden akım geçmiyor olacak.
Bununda çözümü var.
yıldız topraklama.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,004
Üyeler
2,525
Son üye
Emretrk

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back