38 yildir cozulemeyen sorum.

Hani sen el şeyiyle şey yapmıyordun ne oldu.

Sana bir formul vereceğim kaç tane n hesaplaman gerektiğini söyleyecek.

Karşılığında hediye olarak bir thailand gezisi gelir değil mi ? 38yıllık sorunmuş bu madem , dünyayı geziyorsun bizi de thailand da götürürsün artık.

Bana formul verme.

Analitik cozumu gosterirsen sana bir guzellik yaparim.

Kac tane n gerektigini bulabiliyoruz. 1/n! isleminde kac basamak kullanacagiz asil dert bu.

Yoksa bilgisayar ile kac digit gerektigini deneysel ogrenebiliyorum.

n sayısını nasıl hesapladın ? mesela sincos hesaplayacaksan bazı değerler için n=2 3 bile yeterli olabilir , bunu da mı buldun .

Kac tane n gerektigini bulabiliyoruz. 1/n! isleminde kac basamak kullanacagiz asil dert bu.
Daha önce yazmıştım , istediğin çözünürlüğün +1 basamağı yeterlidir bu enson digiti değiştirir bu da esas istenen hata payının %10 dur.

mesela 0.3333 + 0.6666 topladın = 0.9999,
mesela 0.33333 + 0.66667 topladın = 1.0 digitler olduğu gibi değişti ama sonuç aynı. İstediğin hata payına göre sonuc kabul edilir.

Taylor serisinde kac tane terim aldin diyelim ki n tane. Ne kadar hata yaptin?

n+1 den sonsuza kadar terim almadin ya. Iste onlarin toplami kadar hata yaptin.

Peki bu toplami nasil yapacaksin? Tabiki yapamayacaksin cunku sonsuz toplam var.
Fakat yapilacak hata icin bir ust limitten bahsedebiliriz ve bunu hata fonksiyonu ile kolayca hesaplayabiliriz.

[math]R_n(x)=\frac{f^{(n+1)}(c)x^{n+1}}{(n+1)!}[/math]
c noktasi 0 ile x araliginda bir nokta olup, bu noktada n+1'inci turevin en yuksek deger aldigi nokta. Bu c noktasini yukaridaki bagintiya koydugumuzda bulacagimiz R (remaind) o almadigimiz seri toplamindan daha buyuk oluyor.
Haliyle seriyi kestigimizde yapacagimiz max hata bulunmus oluyor.

Burdan yola cikarak istedigimiz hassasiyette sonuc elde edebilmek icin seriyi kac terime kadar acmak gerekir sorusu cevaplanmis oluyor.

Bu hatayi integral ile de hesaplayabiliyoruz.

[math]R_n(x)=\frac{1}{n!}\int_0^x f^{(n+1)}(t)t^n[/math]

Fakat bizim derdimiz seride kac terim alacagimiz degil. Bunu biliyoruz. Bizim derdimiz 1/n! islemini kac basamak kullanacagiz.

Son düzenleme:
Daha önce yazmıştım , istediğin çözünürlüğün +1 basamağı yeterlidir bu enson digiti değiştirir bu da esas istenen hata payının %10 dur.

mesela 0.3333 + 0.6666 topladın = 0.9999,
mesela 0.33333 + 0.66667 topladın = 1.0 digitler olduğu gibi değişti ama sonuç aynı. İstediğin hata payına göre sonuc kabul edilir.

0.33 ve 0.66 dan 0.999 a gidersen asil resimi goremezsin.

Onlar serinin ilk basta gelen elemanlari. Biraz ilerle 1/5!, 1/6!, 1/7! lere gel.
Onlarin toplami 0.333+ 0.666 = 0.999 kadar estetik degiller.
Elde gelmiyor gibi gorunuyor bir bakiyorsun 1/8! elde getirmis. Bir bakiyorsun 1/9! elde getirmis. Fakat gelen eldeler noktanin hemen sagindaki ilk digitleri etkilemiyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back