3d yazıcı ile kondansatör tutucu yapımı

taydin

Timur Aydın
Staff member
3DBenchy gemisi ile yaptığım ilk 3d yazıcı denemem hüsranla sonuçlandı. Ama bana lazım olan zaten o gemi değil. Asıl lazım olan şeylerden birisi olan kondansatör tutucu ile devam ediyorum ve bunu gereken düzgünlükte basana kadar yaptığım denemeleri bu konuda toplayacağım.

Bu kondansatör tutucunun tasarımını ben Alibre Design ile kendim yaptım. Tasarımı STL olarak export ettim, sonra da Repetier-Host ile açıp gene hiçbir ayar değiştirmeden (sadece extruder sıcaklığı ve masa sıcaklığını değiştirdim. Onu da değiştirmeden de deneyeceğim) hemen yazdırdım. Yazdırma öncesinde bütün tablayı saç spreyi ile kapladım.

IMG_20200412_181954.jpg

Gene gidişat iyi değil :mad:

İki sorun görüyorum. Birincisi, makina AŞIRI HIZLI gidiyor! bu normal değil.

İkinci sorun, default olarak seçili olan 0.2 mm katman kalınlığı çok kaba geliyor. Belki de 0.1 mm ye indirmem lazım.

Sonuç tam bir fiyasko

IMG_20200412_211855.jpg

Ama en azından kondansatörler için geçme boşluğunu iyi ayarlamışım :D
IMG_20200412_211932.jpg

En temele inme zamanı. Her deneme için bu parçayı yapmak uzun sürecek. Çok daha basit ve küçük birşey ile başlayacağım.

İkinci sorun, default olarak seçili olan 0.2 mm katman kalınlığı çok kaba geliyor. Belki de 0.1 mm ye indirmem lazım.
Benim yazıcının ayarı da 0.2. Yırtılmalar bundan değilde hızdan olur olabilir. Cura'da sınıflara göre bu çözünürlük ayarlar şöyle:
Süper kaliteli: 0.12
Dinamik kaliteli: 0.16
Standart kaliteli: 0.2
Düşük kaliteli: 0.28
Bu kalite ayarları çözünürlüğü (yüzeylerin pürüzünü) dolayısıyla üretim süresini belirliyor. Yırtılmalarla ilişkisi olmaması gerekir.

Minimal model ile aldığım iyi sonuçtan sonra, kondansatör tutucuyu tekrar bastım. Sonuç tatmin edici

IMG_20200414_012804.jpg

IMG_20200414_012826.jpg

IMG_20200414_013533.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,490
Son üye
ozavn

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back