3D yazıcı

vgoktug

Yeni Üye
Merhaba;

"Ender 3 S1" 3D yazıcımın çıktılarında aşağıada fotoğrafını gönderdiğim hata başladı.
Filament için önerilen hem tabla, hem de meme sıcaklıklarını, 5 şer derece aralıklarla denedim.
Düzelme olmadı.
Yeni vakumdan çıkardığım filamentle de olmadı.
Halbuki dün bastığım örnekler kusursuz çıktılar.
Şaşırdım kaldım.

Umarım bir yardım eden olur.

Memeden olacağını düşünüp değiştirmeye kalktım.
Kaynamış.
Soğuk denedim.
Sıcak denedim.
Sökülmesi olanaksız.

Derdime çare ...

Peşinen teşekkür ederim.

Ekler

• DJI_0028.JPG
    DJI_0028.JPG
    381.5 KB · Görüntüleme: 75
  • DJI_0034.JPG
    DJI_0034.JPG
    253.1 KB · Görüntüleme: 74
Tabla ayarını çok iyi yapmak lazım. Filamenti aynı firmadan alsan dahi iki filament arasında her defasında fark oluyor. İpliklenigorsa sıcaklığı düşür. Ama ilk önce tabla ayarını yap. Tabla ayarının gerçekten mükemmel olması gerekiyor.

Bir de ben ilk aldığımda yaptığım hata egzantrik millerini sıkmamak olmuştu. Tabi bilgim olmadığı için ellememiştim onlar. Eğer tablayı elinle salladığında oynuyorsa egzantrik millerini sıkman gerekir.

Aslında o kadar çok ayarı varki ben zamanında aklımı kaçıracak gibi olmuştum. Zamanla insan alışıyor.

Nozzle'ın el yakmaması için silikon fırın eldiveni kullanılabilir. Bunların parmaklı olanları var, bulaşık eldivenine benziyor ama sıcaktan iyi koruyor.

Sorun sanki Z sıfırlaması iyi yapılmamış gibi duruyor. Yani ilk layer basılırken, nozul tablaya çok yakın, o nedenle de çok az erimiş filamet çıkabiliyor nozuldan.

Bende Ender 3 Pro var. Bu manzaranın birebir aynısı ile karşılaşmıştım. Nozzle tıkanıklığından kaynaklanıyormuş, temizledim. Bir de PTFE tüp birleşim yerlerini filan da temizlemiştim. Düzeldi.

Benim yazıcı bu aralar tabla ayarı filan tutmuyor, Creality CR-10 Smart Pro sipariş edecektim. Ender 3 Pro'dan CR-10'a geçiş yapan bir arkadaş ile görüşünce vazgeçtim. Hangi yazıcı olursa olsun, bu sorunlar zamanla ortaya çıkıyor. Ara ara bakım yapmak gerekiyor. Bende yeni nesil 4.2.7 versiyon anakart sipariş ettim. Kargo bekliyorum.

Bende Ender 3 Pro var. Bu manzaranın birebir aynısı ile karşılaşmıştım. Nozzle tıkanıklığından kaynaklanıyormuş, temizledim. Bir de PTFE tüp birleşim yerlerini filan da temizlemiştim. Düzeldi.

Benim yazıcı bu aralar tabla ayarı filan tutmuyor, Creality CR-10 Smart Pro sipariş edecektim. Ender 3 Pro'dan CR-10'a geçiş yapan bir arkadaş ile görüşünce vazgeçtim. Hangi yazıcı olursa olsun, bu sorunlar zamanla ortaya çıkıyor. Ara ara bakım yapmak gerekiyor. Bende yeni nesil 4.2.7 versiyon anakart sipariş ettim. Kargo bekliyorum.
Sercan hocam, tabla ayarı sabitleme için kullananlar memnun.

Yeni anakart gelsin sonra yayların tansiyonu ile de ilgileneceğim. Benim cihazda orijinal yaylar var. Bunun yerine kauçuk koyulduğunu bile gördüm.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back