4 perdeli otomasyon kurmak

dendem

Yeni Üye
merhabalar. elektronik ve yazılım konusunda bilgim %0.1 seviyesinde olarak bir hayal kurmaya başladık.
Hayalimiz 2 yatay 2 dikey açılan perdeyi kumanda kontrolüyle otomatik hale getirmek.

* Önde 1 yatay 1 dikey açılan perde
* arkada 1 yatay 1 dikey açılan perde
* yatay perdeler: "kapalı" "tam açık" "yarım açık"
* dikeyler perdeler: "tam açık" "tam kapalı"

1) Perdeleri yatay ve dikey şekilde kablolu veya -mümkünse- kablosuz kontrolle motorlarla açılmasını sağlamak
2) 10 farklı ihtimali kaydedip belli tuşlara atama yapmak (mesela ön yatay perde kapalı ön dikey perde açık şeklinde)
3) tuşlara bastığımda senaryoya göre perdeler otomatik olarak belirlenen halini almasını sağlamak
4) ihtimal dışı oluşan durumlar için her perde motorunu manuel olarak kontrol etmek

böyle bir şey yapılabilir mi? belki soru çok basit ama nereden başlayacağımı bilmediğim için şu an hiç bir fikrim yok. nasıl araştırma yapmalıyım neleri öğrenmeye başlamalıyım hangi sistem ya da yazılımlarla yürütmeye çalışmalıyım nasıl ekipmanlar kullanmalıyım. arduino ile yapılacak bir şey mi?

çıkış noktası verdiğinizde kendim araştırma yaparak ilerlemek isterim. takıldığım bilmediğim yerlerde sormak isterim.
ekstra not: canlandırmak için konferans salonu sahnesi düşünebilirsiniz. önde kırmızı perde, önde beyaz sunum perdesı. ön perdeler açık olduğunda arka duvarda siyah perde arkada projeksiyon sunum perdesi olarak canlandırabilirsiniz. fikirler ve destekler için şimdiden teşekkür ederim

Olayın mekanik kısmına hakim olduğunu varsayıyorum. Senin ihtiyacın olan, perdenin konumunu belirleyip bir elektronik kontrolcüye bunu bildirmek. Bunun için limit switch kullanman lazım. Perdenin başta, ortada, ve sonda olduğunu ilgili yere yerleştirilmiş limit switch ile anlarsın. Kontrol işinin tamamını da arduino ve röleler ile kolayca yaparsın.

Programlama konusuna gelince, Arduino programları C++ programlama dili ile yazılır. Bu dile hiç hakim değilsen, programı birisine yazdırmakta fayda var. Bir C++ programını yazmayı birisine forum mesajları ile öğretemezsin, konu çok geniştir.

.. elinizde arduino varsa çıkışlarına 4 adet led bağlayarak çeşitli kombinasyonları deneyebilirsiniz.. sonra birkaç buton eklersiniz.. youtube da basit led uygulamaları var..
başlangıç için bu şekilde bir çalışma yapılabilir..

Olayın mekanik kısmına hakim olduğunu varsayıyorum. Senin ihtiyacın olan, perdenin konumunu belirleyip bir elektronik kontrolcüye bunu bildirmek. Bunun için limit switch kullanman lazım. Perdenin başta, ortada, ve sonda olduğunu ilgili yere yerleştirilmiş limit switch ile anlarsın. Kontrol işinin tamamını da arduino ve röleler ile kolayca yaparsın.

Programlama konusuna gelince, Arduino programları C++ programlama dili ile yazılır. Bu dile hiç hakim değilsen, programı birisine yazdırmakta fayda var. Bir C++ programını yazmayı birisine forum mesajları ile öğretemezsin, konu çok geniştir.
hobi amaçlı başka projeler için python ve c++ dillerinde bi kaç proje yaptım ve kendi çapımda sürekli eğitim videoları izliyorum. sadece "limit switch" gibi ürünlerin isimlerini bilmiyorum.
arduino ya 10 farklı senaryoyu kaydedebilir miyim? exceldeki makrolar gibi butona baştığımda kaydettiğim 1. senaryoyu uygulasın istiyorum açıkçası. bunlar için hafızasi yeterli midir?

.. elinizde arduino varsa çıkışlarına 4 adet led bağlayarak çeşitli kombinasyonları deneyebilirsiniz.. sonra birkaç buton eklersiniz.. youtube da basit led uygulamaları var..
başlangıç için bu şekilde bir çalışma yapılabilir..
başlangıç ve çalışma prensibini anlamak için güzel bir yöntem. denemeye çalışacağım. çalıştığı takdirde led yerine motorları deneyeceğim. teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back