5S BMS Sisteminde Şarz Voltajı

Omega

Kıdemli Üye
Şarzlı Matkapın pil yuvasında 5 adet 18650 pil var (Li-Ion) .Şarz adaptörü kaybolmuş.Pil yuvasının uygun bir yerine 2 pinli bir konnektör veya jack takacağım ve bu 5 pili şarz etmek için dışarıdan voltaj vereceğim.Acaba notebook adaptörünün 18 voltluk çıkışı bunu şarz edebilirmi? .BMS nin bir sürü koruması var, muhtemelen 2-3 voltluk düşük şarz voltajınıda tolere de edip pilleri tam doldurabilirmi?

Her bir lityum iyon pilin şarj voltajı 4.2 V tur. 5 tane pil için bu 21V yapar. O yüzden 18V verirsen 5S BMS'ye veya pillere birşey olmaz, ama tam şarj elde edemezsin diye düşünüyorum.

Bu piller seri mi paralel mi? Şarj konnektörü neye benziyor? Eğer o piller seriyse ve adaptör balanslı şarj ediyorsa sadece 2 pinle aynı işi yapmak mümkün değil. Piller patlayabilir, dikkat.

Pillerin içerisinde BMS (Batary Managment System ) devresi var ve koruması var.Piller devreye seri bağlı ama Balanslı şarz için bağlantıları pcb yapılmış durumda.
Benim voltaj verdiğim uçlar piller bittiği zaman normalde şarz cihazının kızağına sürülerek ,şarz etmek için voltaj verilen uçlar.

18 volt tam olarak şarz etmedi zaten pillerin daha önce tek tek şarz ettiğimde birinde sorun vardı

Önceden ayrı ayrı şarz ettiğim devre:
sarz.png

5S BMS sadece her pilin eşit voltaj görmesini sağlıyor. 5 lityum pil 21V gerektiriyor. 18V'u 21V a çıkaracak bir yapı olmadığına göre piller gereken voltajı alamayacaklar ve eksik şarj olacaklar.

Terminolojiyi iyi bilmediğimden 5S'nin 5 seri olduğunu anlamadım :) 18V / 5 = 3.6V, bu da tipik bir li-ion eğrisine göre ~%20 şarj olabilir demek.

1584279374636.png

Terminolojiyi iyi bilmediğimden 5S'nin 5 seri olduğunu anlamadım :) 18V / 5 = 3.6V, bu da tipik bir li-ion eğrisine göre ~%20 şarj olabilir demek.

3249 eklentisine bak

5 seri değil :) 5S hazır bir BMS devresi. Örnek:

"Cell "den bizimkiler S ye terfi ettilermişler sanırım :)

Emin olmak için yabancı forumlara baktım, benim dediğim gibi kullanıyorlar... Hatta 4S2P gibi tanımlar kullanıyorlar 8 pilli bataryalar için. :rolleyes:

Emin olmak için yabancı forumlara baktım, benim dediğim gibi kullanıyorlar... Hatta 4S2P gibi tanımlar kullanıyorlar 8 pilli bataryalar için. :rolleyes:

Kullanılabilir, ama buradaki durum SADECE "5 Seri" pil değil. 5S 25A tarzı bir BMS devresine bağlı olan 5 li bir akü paketi.

Her bir lityum iyon pilin şarj voltajı 4.2 V tur. 5 tane pil için bu 21V yapar. O yüzden 18V verirsen 5S BMS'ye veya pillere birşey olmaz, ama tam şarj elde edemezsin diye düşünüyorum.
Hoçam size bir sorum olacak şimdi kulanmış olduğum bms devresi 5s devrenin tam fotosunu braktım bu karta seri şekilde 5s desteklediği gibi bağlı 24 volt şarz adaptörüm var bu meleti kaç amperle şarz etmemiz gerekiyor 24 v 6 amper şarz etmiyor

Ekler

• images.jpeg
    images.jpeg
    7.7 KB · Görüntüleme: 18

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back