AC Trafoyu DC'ye Çevirmek

intension

Üye
Creative inspire 4.1 4400 ses sisteminin Trafosu yandığı için elimde atıl halde bulunan farklı bir 5.1 Anfinin Trafosunu kullanmak istiyorum.

Fakat Trafo AC.
DC'ye nasıl çevirebilirim ? (elimde bozuk PSU lar var parçalarını kullanabilirim)

Creative orjinal Trafosu 12V - 2.9A
Kullanmak istediğim Trafo 13V - 2.9A

5.1 Anfi ve Trafosu ekte..

Ekler

• Başlıksız-1 kopyalasdf.jpg
    Başlıksız-1 kopyalasdf.jpg
    368.6 KB · Görüntüleme: 103
Bu trafo buraya kullanım için uygun değil. Kırmızı ile belirtilen uçlar muhtemelen 2x12V yani 24V. Yarım köprü yapıp kullanabilirsiniz ama yine anfi güç istediğinde bayılma yapabilir.

image005-1-1.gif

Bu devredeki gibi 1n5822 yada 6A10 gibi 2 diyot kullanıp, yarım köprü ile doğrultma yapın. 1k Direne paralel olarak 2200uf, 3300uf yada 4700uf 25V kondansatör bağlayıp deneyin.

Creative 4400 4.1 ses sistemi AC adaptör kullanıyor zaten. O yüzden DC ye çevirmeye ihtiyacın yok. Direk kullanabilirsin.

Creative 4400 4.1 ses sistemi AC adaptör kullanıyor zaten. O yüzden DC ye çevirmeye ihtiyacın yok. Direk kullanabilirsin.
Harici adaptör kullanıyor ama output DC değil mi?
12V 5A DC Led adaptörü orta sese kadar çalıştırıyor

Ekler

• WhatsApp Image 2023-04-07 at 12.19.21.jpeg
    WhatsApp Image 2023-04-07 at 12.19.21.jpeg
    77.2 KB · Görüntüleme: 81
Harici adaptör kullanıyor ama output DC değil mi?
Input 220V AC, Output 12V AC. Adaptörün sağ üst köşesinde de özellikle belirtilmiş "AC Adaptör" olduğu. Çıkışı DC olsaydı yine özellikle yanına DC diye yazarlardı.

Input 220V AC, Output 12V AC. Adaptörün sağ üst köşesinde de özellikle belirtilmiş "AC Adaptör" olduğu. Çıkışı DC olsaydı yine özellikle yanına DC diye yazarlardı.
Modem yada Mibox gibi cihazlarda ve diğer adaptörlerde "AC Adaptör" yazıyor zaten. Output da DC yazmıyor ama DC olduğunu biliyoruz. Bence yanlışın var.

Modem yada Mibox gibi cihazlarda ve diğer adaptörlerde "AC Adaptör" yazıyor zaten. Output da DC yazmıyor ama DC olduğunu biliyoruz. Bence yanlışın var.
Yanlışım olduğunu düşünmüyorum. Creative 4400 tanıdığım bir cihaz.
Bu cihaza voltaj AC girer ve devre üzerinde DC ye çevrilir.
Attığın resimde üçlü soket paylaşmışsın. kırmızı-siyah-kırmızı. Buradan devreye simetrik olarak AC voltaj giriyor. Muhtemelen 12-0-12 olarak. Soketin çevresinde 4 tane diyot var. Onlar doğrultma diyotlarıdır. AC voltaj o diyotlardan geçtikten sonra DC olur.
Yine de yanlışım var ise elbet bir düzelten çıkar.

Yanlışım olduğunu düşünmüyorum. Creative 4400 tanıdığım bir cihaz.
Bu cihaza voltaj AC girer ve devre üzerinde DC ye çevrilir.
Attığın resimde üçlü soket paylaşmışsın. kırmızı-siyah-kırmızı. Buradan devreye simetrik olarak AC voltaj giriyor. Muhtemelen 12-0-12 olarak. Soketin çevresinde 4 tane diyot var. Onlar doğrultma diyotlarıdır. AC voltaj o diyotlardan geçtikten sonra DC olur.
Yine de yanlışım var ise elbet bir düzelten çıkar.
Bende yanlış biliyor olabilirim, yalnız Smps yada 2 Amperlik DC modem adaptörü ilede anfiyi çalıştırabildim.
Hem AC hemde DC ile çalışabiliyorsa resimdeki hangi uçları anfiye gireyim?

Giriş söketi modemler ile aynı. Artı, Eksi iki uç.
Bu arada Trafo 12V değil 11.9V veriyor. Bu sorun olabilir..

Bende yanlış biliyor olabilirim, yalnız Smps yada 2 Amperlik DC modem adaptörü ilede anfiyi çalıştırabildim.
Hem AC hemde DC ile çalışabiliyorsa resimdeki hangi uçları anfiye gireyim?
O model için AC ya da DC olup olmadığını net bilmiyorum. Ancak cihaz AC besleme alıp kendisi içeride DC'ye çeviriyorsa, siz dışarıdan doğrudan DC verdiğinizde, aynı devrenin DC-> DC doğrultması yapıp yine çalışması normal. Ancak bir miktar voltaj düşüşü olabilir. Bunu da dışarıdan anlayamayabilirsiniz.

Ayrıca paylaştığınız resimdeki ~ işareti AC simgesi olarak kullanılıyor genellikle
1680864296689.png

DC için şu işaret kullanılıyor:
1680864380874.png

Eli deki Creative 4.1 4400 e ait adaptörü ölçtüm.
Görüleceği gibi multimetre DC voltta ölçüm yapmıyor. AC modda ise 13.5V ölçüyor. Buradan teyit ettiğimize göre voltaj kesinlikle AC. 1.5v fazla çıkmasının sebebi ise adaptörün cihaza takılı olmaması. Adaptöre yük binmeyince biraz fazla göstermesi normal.
20230407_134104.jpg

20230407_134113.jpg

Voltajın AC olduğunu teyit etmek içinde cihaz üzerindeki jack girişine bakabilirsin. Burada da yine 12V AC IN şeklinde uyarı yazılmış.
20230407_134216.jpg

Senin resimdeki cihaz 4400 4.1 değil sanırım. Çünkü 4400 4.1 de simetrik giriş yok.
20230407_134317.jpg

O model için AC ya da DC olup olmadığını net bilmiyorum. Ancak cihaz AC besleme alıp kendisi içeride DC'ye çeviriyorsa, siz dışarıdan doğrudan DC verdiğinizde, aynı devrenin DC-> DC doğrultması yapıp yine çalışması normal. Ancak bir miktar voltaj düşüşü olabilir. Bunu da dışarıdan anlayamayabilirsiniz.

Ayrıca paylaştığınız resimdeki ~ işareti AC simgesi olarak kullanılıyor genellikle
23225 eklentisine bak

DC için şu işaret kullanılıyor:
23226 eklentisine bak
Bende bu detayı düşünüyordum sabahtan beri. Bir şekilde AC yada DC işaretlenmiş olması lazım diyordum. Bakar kör olmuşum :)

Şimdi anladım. Ben hep DC Adaptörler ile çalıştırdığım ve simgeyi anlamadığım için Anfinin DC ile çalıştığını düşündüm.

Orjinal Adaptörü de demekki Output doğru akımmış. (Trafo bozuktu ölçüm yapamadım). Gökhan bey haklıymış ben yanılmışım.

Bende ki resimdeki Anfi Creative bile değil çok farklı bir Anfi.

Ben Jack girişini 220V çevirdiğim için "AC in" yazısını göremedim. Resimlere bakmakta aklıma gelmedi :)

Bu durumda AC Trafoda ki herhanbir kırmızı ucu Artı olarak kullanabilirmiyiz

Birde bu Trafo boşta 11.9v veriyor. Bu iyi olmayabilir.

WhatsApp Image 2023-04-07 at 14.08.25.jpeg

11.9 voltu tak ve müzik açmadan cihaza takılıyken ölç. Eğer daha aşağı düşüyorsa iyi değil. Yok eğer voltaj düşümü olmuyorsa müzik aç ve tekrar ölç. 1-2 volttan fazla voltaj düşümü olursa yine iyi değil. Eğer 11-12v civarında çalışmaya devam ediyorsa kullanabilirsin.

Kısık ses 11.7v
Orta ses 11.0v
İyi değil ama ses fena değil bu cihazlarda bozulmalar illaki olur.
Son bir sorum var;
VMH-314 Bluetooth modülünü beslemek için kartın en sağlıklı neresinden 5v yada 12v DC akım alabilirim
AC Trafo planları bozdu :)

Kısık ses 11.7v
Orta ses 11.0v
İyi değil ama ses fena değil bu cihazlarda bozulmalar illaki olur.
Son bir sorum var;
VMH-314 Bluetooth modülünü beslemek için kartın en sağlıklı neresinden 5v yada 12v DC akım alabilirim
AC Trafo planları bozdu :)
Son eklediğim resimde alt tarafta büyük bir kondansatör var. Onun artı ve eksisinden 12v civarı bir voltaj alabilirsin. Ama temiz bir voltaj için 7812 (12V için)i yada 7805 (5V için) kullanmalısın. Bluetooth bağlamak pek sağlıklı olmayabilir. Parazitler oluşabilir.

Forum istatistikleri

Konular
5,918
Üyeler
2,503
Son üye
Bilgehan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back