ADC girişi ile basit empedans tester yada VI tester yapımı

Biri sağlam diğeri arızalı iki devre arasında, empedans ölçüm tekniği ile arızalı olan ölçüm noktasını bulmak istiyorum. Bunun için kendi ekranı olan bir devre tasarlayacağım.
Ölçümleri gnd-companent arası yapmam gerekli.
Bunun için bir MCU nun 2 adc girişini kullanacağım.
Opamp ile veya direk adc girişi kullanarak yapmak istiyorum.

Aklımda olan; İki Adc girişini sürekli yüksek değerli bir direnç ile pullup ta yani +5 voltta tutmak.
Yine adc girişlerine seri bağlı yüksek değerli bir direnç ile de ölçüm noktasına dokunmak ve bunun sonucunda adc pininde oluşan gerilim düşümünü izleyerek yazılımsal olarak yorum yapmak ve ekrana yazdırmak.

Bunlar için Nasıl bir giriş devresi tasarlamalıyım? Opamp ile olması tercihimdir.
Örnek;

bunu yapmak yerine bir direnç üzerinden dac ile voltaj uygulayarak ve bir adc ile bu noktadaki gerilimi ölçerek çok daha fazla bilgiye sahip olabilirsin. aslında klasik IV curve tracer devrelerine bakarsan birçok prensip şemaya ulaşabilirsin. bir de huntron isimli bir marka var. hiç kullanmadım ama bu markanın cihazları çok tutuluyor mutlaka bir yerlerde prensip şeması ve giriş katlarının şeması en azından eski serileri için mevcuttur.

Forum istatistikleri

Konular
6,209
Üyeler
2,583
Son üye
Efe Ali Bozkurt

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back