Ahh şu röleler

m.yildizili

Aktif Üye
Merhaba, sorunsuz çalışan devremde bugün bir sorun yaşadım. Atmel ile kontrol ettiğim devrede röle çıkışı var. Röle çıkışına 1.1kw 220v ac motor bağladım ve röle çıkışını aktif ettiğim de entegre reset atıyor. Ters emk röle kapanınca olmuyormuydu ? Bu benim kartı reset attıran nedir ? 100nf 10nf filtre kondansatörü ve hızlı ters diyotda bobine ters bağlı. İşin açıkçası 0.75kw motor bağlayınca çalışıyor. 1.1kw bağlayınca reset atıyor sorunu nerede aramaliyim ? Röle kontak akimi 30A sürekli destekleyecek sekilde.

Röle bobini fazla akım çekiyorsa besleme voltajını çökertiyor olabilir.

Abi, roleyi de , ayrı bir kaynaktan besliyorum. Transistör ile. Ama 0.75kw yük çalışıp 1.1kw yükün çalışmaması ilginç geliyor

Röleden kaynaklı olsa 0,75 kW motorda da aynı problemi yaşıyor olsa gerek. Bu nedenle röleden kaynaklı olduğunu zannetmiyorum.

- Motoru farklı bir kaynaktan beslemek
- Motora kademeli yol vermek
- Enerji taşıyan iletkenlerle veri taşıyan iletkenlerin birbirinden mümkün olduğunca uzak tutma, bu mümkün değilse birbirlerine paralel durmamalarını sağlayarak birbirlerini açıyla kesmelerini sağlamak
- Veri taşıyan kablolarla işlemciyi besleyen kabloları ekranlı kablo ile değiştirip ekranlarınını gnd ile birleştirmek
- İşlemci beslemesini daha iyi filtrelemek çözüm olabilir.

Hocam, kaynaklar farklı, entegre kısmı 2x12V ac trafo var ve dogrultma güç devresi ile entegre besleniyor. Transistör ve röle 2x12v nin diğer çıkışından besleniyor. Motor ise normal şebekeden besleniyor. Motor ucunda redüktör var ve yüksek bir akimda cekmiyor. Ama motordan ses bile gelmeden kart resetleniyor. Sorun ne olabilir bunu osliloskop ile inceleyebilir miyim ? Yada neye dikkat etmem gerek ?

Röleden kaynaklı olsa 0,75 kW motorda da aynı problemi yaşıyor olsa gerek. Bu nedenle röleden kaynaklı olduğunu zannetmiyorum.

- Motoru farklı bir kaynaktan beslemek
- Motora kademeli yol vermek
- Enerji taşıyan iletkenlerle veri taşıyan iletkenlerin birbirinden mümkün olduğunca uzak tutma, bu mümkün değilse birbirlerine paralel durmamalarını sağlayarak birbirlerini açıyla kesmelerini sağlamak
- Veri taşıyan kablolarla işlemciyi besleyen kabloları ekranlı kablo ile değiştirip ekranlarınını gnd ile birleştirmek
- İşlemci beslemesini daha iyi filtrelemek çözüm olabilir.
Hocam motora röle ile nasıl kademeli yol verebilirim ? amaç aç kapa anahtar görevi amacı için koydum. Farklı bir yöntemi var mı ?

Devre semasini ekler misiniz?

Roleyi surme yonteminiz işlemci cikisina direnc transistor ve role sıralaması ise bu yöntemde ne yapsanız bu sorunu gideremeyebilirsiniz.

Asil olması gereken arada bir optokuplor kullanın tam izole edin. Siz zaten besleme için ayrı bir guc kaynagi kullanmissiniz ama gnd ler ortak galiba. Arada bir tane de pc817 yada farklı bir izolator kullanın. Birde öyle deneyin.

Semanizi gizli değilse eklerseniz daha iyi yorum yaparız.

şema gizli değil. basit bör entegre röle devresi ama dediğiniz gibi entegre direnc + transsistör + röle. araya opto ekleme şansım yok pcb de yer yok. ama kafamı karıştıran şey. Röleye bağlanan yükün gücü değiştikçe parazit değişiyor mu ? yani 0,75 de sorun olmayıp da 1.1kw da sorun olması ?

Daha büyük güç daha fazla parazit demektir.

Siz opto ile bir test yapın aradaki transistor yerine opto bağlayın. Nihai devre için değil test için.

Sonuç olumlu olursa bir yoluna bakariz.

İşlemciye yakın, reset pinine daha düşük bir pull up direnç eklemeyi de deneyebilirsiniz.

Hmm, bunu deneye bilirim. 10k pull up var bunu 1k ya çekeyim ne olacak görelim.
Peki pcb'de reset pininden programlayıcıya giden yol dolambaçlı mı mevcut pull up direnci işlemciye yakın mı? Reset pininden resetlenmesi için pinin bir süre low kalması lazım, buradan olması düşük ihtimal ama denemesi kolay.

Peki pcb'de reset pininden programlayıcıya giden yol dolambaçlı mı mevcut pull up direnci işlemciye yakın mı? Reset pininden resetlenmesi için pinin bir süre low kalması lazım, buradan olması düşük ihtimal ama denemesi kolay.
Dolambaçlı değil,pull up direnci dibinde entegrenin. Reset pini ile resetlendigini düşünmüyorum. Dediğiniz gibi süre geçmesi gerek. Voltajlarda sanrm bi dengesizlik oluyor.

Mikrodenetleyicinin tam modeli nedir? Birçoğunda reset nedenini belirten bir register oluyor.

Yüklediğiniz programın tanımlama satırlarını , devrenizin şemasını ve fotoğraflarını eklermisiniz?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back