Akım korumalı priz üretimi

Tamam iste opamp/komparator vs ugrasmaktansa tek ciple basitce cozulebilir.

Esasen tamamen transistorlerle de yapilabilir.
Bize lazım olan en etkili ve hesaplı olan olacaktır piyasaya çıkmak istersem farkımı müşteriye gostermeliyim çok büyük Birşey olursa müşteri gene kacabilir

Eskiden çoğu akım korumalı priz varistör ve sigortadan oluşuyordu hatta 3 kuruşluk malzemeyi abartı fiyatlara sattıları için alay konusu oluyorlardı ama yeni akım korumalı prizler çok daha gelişmiş diye duydum teardown videolarını izlemek gerek

Konuyu görünce ne zamandır içini merak ettiğim yerli bir markanın prizini alıp söktüm.

İçinde sadece varistör vardır diye düşünüyordum. Fakat 3 varistör, 1 gaz deşarj tüpü, 2 tanede TF kodlu eleman (sanırım termal sigorta) ile kaliteli bir işçilikle yapılmış devre varmış içinde.

Konuyu görünce ne zamandır içini merak ettiğim yerli bir markanın prizini alıp söktüm.

İçinde sadece varistör vardır diye düşünüyordum. Fakat 3 varistör, 1 gaz deşarj tüpü, 2 tanede TF kodlu eleman (sanırım termal sigorta) ile kaliteli bir işçilikle yapılmış devre varmış içinde.
Fotoğrafını atma şansın var mı devresinin

@Mikro Step @taydin @Endorfin35+ merhabalar az önce başıma gelen beni bu işe sürükleyen olayı yeniden yaşadım bu sefer fotoğraf çekip sizlerle paylaşmak istedim piyasada sıkça bulunan bir akım koruma takılmış kaliteli olarak geçiyor bu marka ama elektrik sık gidip geldiği için kart yanmış durumda müşterinin garantisi yok 5 bin TL kart fiyatı ödemek zorunda bize *akım korumada takmıştık nasıl yandı* diye bir tepki verdi asgarî ücretle çalışan bir insana 5 bin TL büyük bir meblağ bunun önüne geçmek istiyorum

Ekler

• IMG-20240918-WA0011.jpg
    IMG-20240918-WA0011.jpg
    36.4 KB · Görüntüleme: 39
  • IMG-20240918-WA0010.jpg
    IMG-20240918-WA0010.jpg
    83.1 KB · Görüntüleme: 38
O olay şöyle, bu tarz ürünler kullanılır ise arıza yapmayacak diye bir kural yok. Arıza yapma oranını azaltır diyebiliriz. Arıza yapma oranına etkisi de öyle abartı bir katkı olmaz. Bu yüzden ürünün işe yarayıp yaramadığı tartışma konusu olabilir. Tavsiye ettiğimiz ek iyileştirmeler yapılsa bile arıza oranına etkisi birazcık daha iyileşmiş olur...

Bu cihazların sadece adı akım koruma. Asıl ismi "surge", nasıl akıma döndü bilmiyorum.

Şehir tipi evlerde; paratonerli, toprak hattı sağlam olan sistemlerde bu cihazın işe yaramayacağını düşünüyorum. Yüksek gerilim tüplerinin patlama gerilimini kontrol ediniz.

Bu cihazlar kırsal alanda yıldırım ve havadaki yüksek gerilimi toprak hattına indirip, bağlı olduğu cihazı koruma amaçlıdır.

Hep merak ettiğim birşey şey yüksek akım nasıl geliyor?
Akım verilebilen birşey mi?(?)

Şebeke gerilimi yükselse çektiğimiz akım düşmez mi?? @Endorfin35 abi senin elektrik tasarruf cihazını da yapmış bulunduk bu arada(?)

Kim, "Surge" kelimesini "Akım" olarak çevirdi?
Aynı merak içindeyim. Pazarlama amaçlı olduğunu düşünüyorum.
@Mikro Step @taydin @Endorfin35+ merhabalar az önce başıma gelen beni bu işe sürükleyen olayı yeniden yaşadım bu sefer fotoğraf çekip sizlerle paylaşmak istedim piyasada sıkça bulunan bir akım koruma takılmış kaliteli olarak geçiyor bu marka ama elektrik sık gidip geldiği için kart yanmış durumda müşterinin garantisi yok 5 bin TL kart fiyatı ödemek zorunda bize *akım korumada takmıştık nasıl yandı* diye bir tepki verdi asgarî ücretle çalışan bir insana 5 bin TL büyük bir meblağ bunun önüne geçmek istiyorum
Kartın neresi bozuluyor, acaba nr olduğunda bozuluyor. Bu alet ne buzdolabı mı?

Aynı merak içindeyim. Pazarlama amaçlı olduğunu düşünüyorum.

Kartın neresi bozuluyor, acaba nr olduğunda bozuluyor. Bu alet ne buzdolabı mı?
Alet buzdolabı kartın neresinin bozulduğunu bilemeyiz onu bir kart tamircisi kontrol edip bilebilir dışardan gözükmez sadece hafif bir yanık kokusu gelir

Kartın bozulduğunu nasıl anlıyorsun? Girişi kısa devre mi ölçüyorsun
Aslında kart motor kartı ve motorlar elektrik yüzünden arıza vermez müşterilere son 1 hafta içinde elektriğin gidip gelmediğini soruyoruz genelde dün akşam yada 2 gün önce gidip geldi diyorlar o durumda kartın yandığını anlıyoruz biraz ezbere çalışıyoruz ölçmüyoruz

Projemi yapay zekaya anlattım bana böyle bir şema ve parçaları onların değerlerini ve nasıl bağlamam gerektiğini anlattı fakat şemalar konusunda bir bilgim yok bana bunu daha açık şekilde anlatabilir misiniz

Ekler

• Screenshot_2024-09-19-12-32-02-183_com.microsoft.bing.jpg
    Screenshot_2024-09-19-12-32-02-183_com.microsoft.bing.jpg
    325.9 KB · Görüntüleme: 18
Aslında kart motor kartı ve motorlar elektrik yüzünden arıza vermez müşterilere son 1 hafta içinde elektriğin gidip gelmediğini soruyoruz genelde dün akşam yada 2 gün önce gidip geldi diyorlar o durumda kartın yandığını anlıyoruz biraz ezbere çalışıyoruz ölçmüyoruz
Burada sorun kart tasarımında olabilir, ya da mesela karttaki varistör senin prizinden önce patlarsa çok ucuza tamir edilebilecek bir arıza vermiş olur kart. Amaç müşterilere yardım etmek ise bence kartı bir incelemek lazım. Sanırım buzdolabı kompresöründeki motor kompresör sıcakken çalışamıyordu, bu durumda motoru kontrol eden devre de daha ciddi arıza da olabilir.

Burada sorun kart tasarımında olabilir, ya da mesela karttaki varistör senin prizinden önce patlarsa çok ucuza tamir edilebilecek bir arıza vermiş olur kart. Amaç müşterilere yardım etmek ise bence kartı bir incelemek lazım. Sanırım buzdolabı kompresöründeki motor kompresör sıcakken çalışamıyordu, bu durumda motoru kontrol eden devre de daha ciddi arıza da olabilir.
aslında dediğin doğru olabilir cok sık karşılaşıyoruz ve pahali bir ürün arıza çözümü basit ama ne yazıkki samsung yurt dışı ürünü karta müdahale yetkimiz yok tek çare değiştirmek (müdahale etsek kimse fark etmez tabi ama uğraştırıcı olur)

Samsung teknik servislerine artık kartların devre şemasını vermiyor herhalde ... Servis manual'da sadece kart bazlı problem analizi ve çözümü anlatılıyor muhtemelen.

... "Kartta bir karartı veya koku varsa, kartı değiştir" ...

Eğer kartı analiz edip kabaca konsept şemasını çıkaran birini bulursanız, tasarımı daha dayanıklı hale getirmek için bazı tedbirler alınabilir. Bu, neredeyse hiçbir fayda sağlamayan harici koruma kutusu satmaktan daha faydalı bir iş olabilir. Müşteriye uğrayıp mevcut kartı sökeceksin, iyileştirlimişini takacaksın.

• Beğen
Reactions: clc

Forum istatistikleri

Konular
6,583
Üyeler
2,697
Son üye
emirhan123

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back