Alibre Design Katı Modelleme yazılımı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Katı modelleme yazılımları, günümüzde mekanik sistemlerin tasarımında çok yaygın kullanılırlar. Tasarlanacak mekanik sistem ile ilgili bir fikir ortaya çıktıktan sonra, katı modelleme yazılımı ile bu sistemin sanal bir modeli oluşturulur. Oluşturulan modelde, parçalar arasındaki bağlantı ilişkisi doğru olarak tanımlanırsa, bu model aynen gerçek sistem gibi davranır. Birbirine sıkı olarak bağlanmış parçaların hareket serbestisi yoktur. Birbiriyle kayabilecek şekilde bağlanan parçalar, modelde de kaydırılabilir. Bir mil etrafında dönebilecek şekilde tanımlanan parçalar da döndürülebilir.

Şu anda piyasada en yaygın kullanılan katı modelleme yazılımı SolidWorks. Onu AutoDesk takip etmektedir. Bunların dışında, özellikle otomotiv üreticilerinin kullandığı Catia yazılımı vardır. SolidWorks ve AutoDesk ürünleri epey pahalıdır. Fiyatlar sürekli değişmekle beraber, bir fikir vermesi açısından, bu yazılımlara başlangıçta ortalama 10,000 dolar lisans bedeli ve yıllık da 2000 dolara yakın bakım sözleşmedi bedeli vardır. Eğer ilave opsiyonlar satın alırsanız, fiyat da hızla yükselmektedir. Catia gibi en üst segment yazılımlarının fiyatı ise korkunç yüksektir. Yıllık yüzbin dolarlar mertebesinde bakım sözleşmesi ile ancak kullanılabilecek bir yazılımdır.

Durum böyle olunca, bir hobici olarak bu yazılımlara sahip olmamız mümkün değil (korsanı saymıyorum ve kimseye de önermiyorum. Hak yenerek elde edilmiş bir yazılımdan da, onunla üretilmiş üründen de hayır gelmeyeceğine inanıyorum). Ama bir hobicinin satın alabileceğiz seviyede olan Alibre Design yazılımını hobicilere rahatlıkla önerebilirim. Gene fiyatlar sürekli değişmekle beraber, hobi amaçlı kullanım için birkaç yüz dolara sahip olunabilecek bir program. Daha fazla özellik için opsiyonlar da satın alınabiliyor.

Aşağıda, bir makas platformu için oluşturduğum tasarımının Alibre Design katı modelleme yazılımı ile geliştirilmiş modelini görüyoruz:Bu tasarımı Alibre Design ile yaptıktan sonra, makası en alt seviyeye indirmek, en üst düzeye yükseltmek gibi mekanik işlemleri yapıp netidece makinanın sınırlarını ölçebiliyoruz. Herhangi bir çakışan veya birbirine çarpan parça var mı bunu görebiliyoruz. İşte aşağıda, makasın minimum ve maksimum konumlarının yandan görünüşü. Bu şekilde makinayı daha tasarım aşamasında test edebilmek çok büyük bir avantajdır. Örneğin bu minimum ve maksimum yüksekliği başta türlü öngörebilmek çok zor. Ayrıca minimum konumda hidrolik silindirin hangi açıyla baskı yaptığını görüyoruz, ne kadar güç kaybettiğimizi ve ona göre de ne kadar büyük bir hidrolik silindir seçmemiz gerektiğini kestirebiliyoruz.

Alibre Design ile, hobi anlamında karşılacabileceğimiz her türlü tasarımın üstesinden gelebiliriz. SolidWorks veya AutoDesk ürünlerinin bize sağlayacağı bir avantaj pek olmaz.
 
Top