Ana sayfa gun gectikce kalabaliklasacak.

Mikro Step

Kıdemli Üye
Forum ana sayfasinda sadece ana konular gorunse daha iyi olmaz mi?
Su anda belki idare eder ama fazlaca kalabalik. Ilerleyen yillarda daha da karmasik gorunecek.

Yani

Elektronik
Mekanik
Yazilim
PCB
Mekatronik
Agac isleme
Platik Isleme
Otomobil vs
Diger

Bunlar tiklandiktan sonra o ana basligin altindakiler cikar.

Mesela Mekatronik sectim.

3D yazicilar
Robotics
....
....

Son düzenleme:
Soyle yapiliyormus :

Konu acarken standarta gitmeye calissak ve kurallari belirlesek.

Mesela DC motor ile bir mili ileri geri ilerleten mekanizma yapacaksam bu mekanik konulu bir calismadir ve Mekanik ana basligi altinda uygun bir alt baslik altina acilmalidir.

Ayni zamanda motorun surucusunu de yapacaksam artik konu mekatronik basliginin altinda uygun bir alt baslik altina acilmalidir.

Konu acarken standarta gitmeye calissak ve kurallari belirlesek.

Mesela DC motor ile bir mili ileri geri ilerleten mekanizma yapacaksam bu mekanik konulu bir calismadir.
Ayni zamanda motorun surucusunu de yapacaksam artik konu mekatronik basligina acilmalidir.
Bu konu basligindan farkli bir durum oldu galiba. Konunun yanlis kategoride acilmasini raporlayinca duzeltiyor zaten moderasyon. Ama sub category exclude ile ilgisi yok ki bunun.

2. oneri olarak yazmistim.

Yani verdigim motorlu mekanik ornegi mekanik altina da yakisir mekatronik altina da ama dikkatli incelenirse surucusu de yapilacaksa yeri mekatroniktir. Buradaki standarlari belirlemek icin gec kalinmamali.

Gun gectikce buyuyup daha da karmasiklasan sistemleri ilerleyen donemde hizaya sokmak daha zor oluyor.

Ya da soyle bir sey de olabilir.

DC motorla ileri geri hareket eden duzenek icin yazacagimiz mesaj birden fazla ana baslik altinda gorulebilse.

DC motorun surucusunu yapacagim. PCBsini basacagim, MCU devresini yapacagim, yazilimini yapacagim. Mekanigini yapacagim.

New dedik.

Sistem bu mesajin hangi ana basliklarda gorunecegini soracak.

Ben de mekanik, elektronik, pcb, mekatronik, yazilim diye secsem.

Database'e tek mesaj girse ama ayni mesajim diger basliklar altinda da gorulse.

Fikir cimlastigi yaptim.

Ya da soyle bir sey de olabilir.

DC motorla ileri geri hareket eden duzenek icin yazacagimiz mesaj birden fazla ana baslik altinda gorulebilse.

DC motorun surucusunu yapacagim. PCBsini basacagim, MCU devresini yapacagim, yazilimini yapacagim. Mekanigini yapacagim.

New dedik.

Sistem bu mesajin hangi ana basliklarda gorunecegini soracak.

Ben de mekanik, elektronik, pcb, mekatronik, yazilim diye secsem.

Database'e tek mesaj girse ama ayni mesajim diger basliklar altinda da gorulse.

Fikir cimlastigi yaptim.
Onu da yapmislar. Multiple category select var. Ama sorun su, tek kategoriyi dahi dogru secemeyip konuyu yanlis yere acan acemi birine bunu nasil kullandiracaksin?

Bu arada ornekte acacagim konu, proje oldugu icin ilgili mesajim, ana basliklarin projeler bolumu altina acilmali. Dolayisi ile coklu ana basliklarda goruntulenecek mesajlar sadece proje konulari olabilir.

O zaman proje bolumu icin soyle bir yapi olabilir. Proje baslatmak isteyen icin bir kategori acilir proje basligi altina. O basliga sadece projeyi baslatan konu ekleyebilir. Ekledigi konularda hem o baslikta hem de ilgili olddugu konunun alt basliginda gorulebilir. Proje de tek bir baslikta degil alt basliklara bolundugu icin daha rahat ilerler. Takibi de rahat olur.

DIY 3D printer projesi diyelim. Alt baslik olarak mekanik, elektronik, yazilim, aksesuarlar gibi basliklar acilir. Bunlar ayni zamanda forumun ilgili basliklarina da alias edilebilir.

Forum ana sayfasinda sadece ana konular gorunse daha iyi olmaz mi?

Geniş çapta bilinirliği olan bir forum için bu sistem faydalı olur. Ama bizim forum daha nispeten yeni. Yani aslında yeni değil, ama aktif olarak promosyonu yapılmadığı için yavaş büyüyor. Birisinin forumu yeni keşfettiğinde her başlıktaki mesaj sayısını hemen görmesini istiyorum. Burada görünen yüksek bir sayı, forumun aktif olduğunu ve sorulacak sorulara cevap alınabileceğini çağrıştırıyor. Ama mesaj bölümleri ve mesaj adetleri görünmezse ilk izlenim iyi olmayabilir ve kişi belki de üye olmadan devam eder.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,903
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back