Antistatik bileklik nedir, ne işe yarar?

Matın iletken olması lazım. Multimetre ile ölçünce açık devre göstermemesi lazım, megaohm'lar seviyesinde direnç görmen lazım.
Buzzer modda ölçüm yaptım ötmedi, 60 ohm'dan 60Mohm'a kadar her kademede ölçüm yaptım OL gösterdi hep. Benimki iletken değil galiba. Teknik servis matı diye almıştım. Antistatik miydi hatırlamıyorum. Yeşil bir mat.

Buzzer modda ölçüm yaptım ötmedi, 60 ohm'dan 60Mohm'a kadar her kademede ölçüm yaptım OL gösterdi hep. Benimki iletken değil galiba. Teknik servis matı diye almıştım. Antistatik miydi hatırlamıyorum. Yeşil bir mat.

Belki 60 MΩ üzerindedir. Neticede gene statik elektriği boşaltır ama daha uzun sürer.

60mohm pet şişe bile verir

Benim birkaç yıl önce aldığım örtünün direnci 2.5 MΩ gibi. Bunu antistatik ürünler satan bir mağazadan almıştım. Ama hala sermedim, rulo olarak duruyor kenarda. Kablosuz bileklik varsa, uzaktan çalışan örtü neden olmasın :katil2:

Bu tur seylere para vermek zor geliyor bana. Kendim 10 TL'ye yapabilecekken 100 TL veremem yani. Kullandigim saat zaten metal. Bir krokodil saate, bir krokodil de toprak hattina. Tabii bu eski tip, kablolu olanlardan. Krokodiller kablo ile birbirine bagli yani. Tesla gibi havadan iletimi henuz bulamadim ben. Ama ise yariyor bu haliyle. :tamam1

Son düzenleme:
Liseden mezun olunca üniversite başlayana kadar(eem yazıcam) bir işe gireyim kendimi geliştireyim dedim. Bizim iş yerinde teknik serviste kart tamir ustasının masasında da bu antistatik bileklikten var, hiç kullandığını görmedim ama olsun. Gerçi çok hassas kartlar tamir etmiyor ama, genelde pic gibi işlemcilerin olduğu devreler arızadan gelince onlara bakıyor. Bileklik krokodil ile iletken mata tutturulmuş, mat da topraklanmış. Herşey güzel görünüyor. Dün ustaya yardım ederken kolumun iç bölgesi o krokodile değdi ve sinek isirigi gibi acıdı. Ustaa dedim bu toprakda voltaj var. Kontrol kalemi bulamadım. VAC ölçtüm, nötr toprak arası 7 volt geldi. Şimdi dedim bu nasıl kartı koruyucak usta bak bilekten çarpıyor dedim. Toprak hattı bu olur bisey yok dedi. Ben mi yanlışım? Kartı statikten koruyalım derken bu olur mu? Yarın kontrol kalemi bulucam ve bakıcam ışık yakıyor mu..

Liseden mezun olunca üniversite başlayana kadar(eem yazıcam) bir işe gireyim kendimi geliştireyim dedim. Bizim iş yerinde teknik serviste kart tamir ustasının masasında da bu antistatik bileklikten var, hiç kullandığını görmedim ama olsun. Gerçi çok hassas kartlar tamir etmiyor ama, genelde pic gibi işlemcilerin olduğu devreler arızadan gelince onlara bakıyor. Bileklik krokodil ile iletken mata tutturulmuş, mat da topraklanmış. Herşey güzel görünüyor. Dün ustaya yardım ederken kolumun iç bölgesi o krokodile değdi ve sinek isirigi gibi acıdı. Ustaa dedim bu toprakda voltaj var. Kontrol kalemi bulamadım. VAC ölçtüm, nötr toprak arası 7 volt geldi. Şimdi dedim bu nasıl kartı koruyucak usta bak bilekten çarpıyor dedim. Toprak hattı bu olur bisey yok dedi. Ben mi yanlışım? Kartı statikten koruyalım derken bu olur mu? Yarın kontrol kalemi bulucam ve bakıcam ışık yakıyor mu..
Bilimsel yada doğru olmayabilir ama şebeke elektriğinde topraklama ile nötr birleştiriliyor topraklamada voltaj gezmesini ben buna bağlıyorum (hatalı kart tasarımlarının da etkisi olabilir ) gelen parazitleri topraklama hattına seri kondansatör bağlayıp aktaran tasarımda gördüm bu tür bir arızada topraklama hattında voltaj olabilir antistatik matlar (ESD mat) ile işlem yaparken matın şebeke topraklaması ile değil harici bir topraklama ile bağlanması bana daha doğru geliyor bir Amerikalıda görmüştüm atölyesi için bahçesine bir odaya yapmış 2 adet topraklama kazığı hemen yanında toprağa çakmış biri ESD matlar ve ESD ekipmanlar için diğer kullandığı prizler içindi

Ben de şunu merak ediyorum. İzolasyon trafosu topraktan ayrı, eğer ESD mat aynı toprakla bağlanırsa, mat üzerinde çalışırken izolasyon bozulur mu?

Şimdi dedim bu nasıl kartı koruyucak usta bak bilekten çarpıyor dedim. Toprak hattı bu olur bisey yok dedi. Ben mi yanlışım? Kartı statikten koruyalım derken bu olur mu? Yarın kontrol kalemi bulucam ve bakıcam ışık yakıyor mu..

Eğer o krokodil toprağa bağlı olsaydı, o sinek ısırığını hissetmemen lazımdı. Demekki toprağa bağlı değil. Bu durumda sen, ustanın vücudunda birikmiş olan statik elektrik ile çarpılmışsın.

İzolasyon trafosunun çıkışındaki voltaj, topraktan tamamen bağımsızdır. O yüzden bir elini toprak hattına tutsan, diğer elinle de trafo sekonderinin bir bacağına dokunursan çarpılmazsın.

Bu soru benimde akılıma takılıyor @taydin arasındaki direnç 60M ohm yada daha fazla pratikte sonsuz olacağından bozulmaz demişti bir konuda

Bu dediğin durum izolasyon trafosu için geçerli değil. İzolasyon trafosu varsa, DOĞRUDAN, sıfır dirençle toprağa bağlı olsan bile izolasyon trafosunun çıkışından çarpılmazsın.

O dediğin durum, doğrudan şebeke ile çalışıyorken önemli. Eğer doğrudan, sıfır dirençle bir elin toprağa bağlı ise, diğer elinle de şebeke fazına dokunursan, olabilecek EN VAHİM şekilde çarpılmış olursun, ve böyle çarpılma da neredeyse her zaman ölüm ile sonuçlanır. O yüzden antistatik bilekliğin içine megaohmlar seviyesinde bir direnç konur. Böylece toprak ile bağlantın, çarpılma açısından çok kötü bir bağlantı, ama statik elektrik boşaltımı açısından hala çok iyi bir bağlantı olur.

Hayır hocam. Bileklik boş. Mat toprağa kablo ile bağlı. Mata kıstırılan krokodile bilek değdirince cız diye çarpıyor. Statik değil. Sürekli çarpıyor
Eğer o krokodil toprağa bağlı olsaydı, o sinek ısırığını hissetmemen lazımdı. Demekki toprağa bağlı değil. Bu durumda sen, ustanın vücudunda birikmiş olan statik elektrik ile çarpılmışsın.

Mat toprağa kablo ile bağlı.

Mat prizdeki toprak yayına bağlı mı diyorsun? Yoksa prizdeki toprak mandalının gerçekten toprağa çakılmış olan bir bakır çubuğa bağlı olduğunu teyit edebiliyorum mu diyorsun? Arada fark var.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,766
Üyeler
2,459
Son üye
confessinq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back