Antistatik masa örtüsünün direncini ölçme

TA3UIS

Doğan
2x1 Metre linkteki Antistatik masa örtüsünü almıştım.

Bugün direncini ölçeyim dedim ama herhangi bir değer alamadım. Bunu ölçmenin bir yolu var mı?,

WhatsApp Image 2024-06-30 at 14.21.58.jpeg

Masanın altında kalan siyah yüzeyini ortalama 100MΩ gibi bir rakam ölçebildim. İki prob arası mesafe 50cm kadar idi. Masanın üstünde kalan kısmında herhangi bir direnç değeri vermiyor.

75MΩ ile140MΩ arası farklı değerlerde değişen direnç değeri gösterdi ben de düz 100MΩ diye yazdım. :)
Ne diyorsunuz bu işe?

Bu konuda bir mesajim vardi ama bulamadim. Prof Hasan Onal'a soruyorlar karbon icerikli lastik levha yaptim direncini olctum vs seklinde bir konusma iceriyordu.

Şebekenizde topraklama olduğunu teyit ettiniz mi eski tesisatlarda çoğu yerde topraklama çubuğu çakılı olmuyor

ESD masa örtüsünün ortalama 100MΩ değer göstermesi işini yaptığı anlamına geliyor mu?

Does Premix provide plastics with conductivity of 0.1 S/m? Can I use them as conductors?

Electric conductivity 0.1 S/m equals the resistivity of 10 Ω·m (1000 Ω·cm) that can be achieved with electrically conductive carbon black compounds. Whether this kind of material can be used as a conductor or not depends on the requirements of an application.
Generally, metallic conductivity cannot be replaced with conductive plastics. However, in certain applications, for example, in sensor technology, higher resistance may be useful as low-current applications. Higher-current applications may suffer from high power consumption and undesired heating.

Bu arada yanlis hatirlamiyorsam mata baglanan citcitli kablonun icinde de bir direnc var.

Electrostatic Properties•Meets the requirements of ANSI/ESD S20.20•Resistance per ANSI/ESD STM 7.1 •RTG and RTT - 2.5x10^4 to <1.0x10^6 Ohms•Walking Voltage Generation per ANSI/ESD STM 97.2 •<30 volts

RTG ve RTT ne demek arastirmak lazim.

Sorunun cevabi ucuz degil.

Benim fikrim masa yuzeyi ile toprak arasinda 100M direnc olusmasi yeterli.

Burda amac masa ustundeki nesnelerde statik elektrik birikmesin. Masa ustundeki nesnelere bir sekilde yuk geldikce topraga akar ve birikemez.

Ama ben halinin ustunde yurur yurur vucudumu cok yuksek statik elektrik yuklerim sonra da masa ustunde mat uzerindeki CMOSun bacagina dokunurum dersen bence MAT bu konuda sana yardimci olmak zorunda degil.

Once elini mata dokundur sonra CMOSa dokun. Zaten bileklik takmanin da mantigi bu.

Dolayisi ile 100M direnc seni kurtarir.

Zaten bileklik takmanin da mantigi bu.

Bileklik kullanmıyorum, MDF masaüstünde ESD masa örtüsü olmasının dışında ve bu masa örtüsünün de aşağıdaki şekilde toprak hattına bağlı olmasının dışında başka şey yok.

Aslında ESD mata bağlı olan krokodilin yerine kendi çıtçıtlı kablososunu ve çıtçıtı takma amacı ile deldim, çıtçıtı deliği tutturamayınca kendi yaptığım krokodilli sarı kabloyu aşağıdaki gibi kullandım.
Sorun olmaz sanırım.

whatsapp-image-2024-06-30-at-14-48-48-jpeg.34800

Son düzenleme:
Tamam boyle baglayacaksin. Zaten topraga 1Mohm direnc uzerinden gidiyormus.

Oteki turlu matin dogrudan topraga sifir ohm ile baglanmasi da sakat.

CMOS kataloglarim yanimda olsaydi ilk sayfalarinda calisma masasi ve ESD koruma konusuna bir iki sayfa yer ayiriyorlardi, fotosunu cekip yollardim.

Internette vardir mutlaka.

Benim daha önce aldığım kaliteli bir örtüde rahatlıkla ölçülebilen bir direnç değeri vardı

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,209
Üyeler
2,583
Son üye
Efe Ali Bozkurt

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back