Araç sigorta panosu tamiri

semih_s

Kıdemli Üye
Yerinde iken sadece tozlu gibi görünüyordu. Biraz yoklayınca röle ve sigortaların gevşek olduğunu farkettim.

1717355147687.jpeg
1717355222175.jpeg

Peneli yerinden söküp üzerindekileri çıkardım, durum felaket. Yanık yollar var, kontak direnci de yükselmiş PCB kavrulmuş.
1717355496328.jpeg
1717355514771.jpeg

Kavrulmuş kısmı temizleyip epoksiyle doldurdum.
1717355609252.jpeg
1717355652181.jpeg

Epoksiyle onardığım kısımı lehim kapladım. 220 derecede lehimledim, epoksi bozulmadı.

1717355757024.jpeg
1717355827240.jpeg

Sigorta kontaklarını çelik yünü ile temizledim ve oksitlenmiş lehimleri yeniledim. Kontakların ömründen çok umutlu değilim ama araç yanacaksa da buradan yanmaz artık...

Epoksi o kadar sicaga nasil dayandi acaba? Bir de mandalin cok tatli abi :gulus2:

s.a
epoksi tam modeli ve bu mandalı nereden alabiliriz
kolay gelsin

İran yapıştırıcı-arap yapıştırıcı diye satılanlardan. @asliyucegsm Mandal bir kırtasiyede denk geldi aldım. Online alınabilecek bir yer bilmiyorum.
1718186925549.png

Son düzenleme:
Sigorta panelinin kapağı yok ise yapmanızı tavsiye ederim oksitlenmenin başlıca nedeni nemli hava olabilir

İran yapıştırıcı-arap yapıştırıcı diye satılanlardan. @asliyucegsm Mandal bir kırtasiyede denk geldi aldım. Online alınabilecek bir yer bilmiyorum.
bu iran yapıştırıcısı müthiş bir icat. muadili çift bileşenli yapıştırıcılardan hepsini aldım henkel vs. en pahalılardan aldım gene de bu performansı vermedi. bir de galiba bizim marketlerden aldığımız iran yapıştırıcının yerli taklidi. orjinali jal alsanj, bizde satılanı alkon kimya tarafından üretilen jal alkon, yerli olmasına rağmen üzerine arapça karakterler eklemişler. bununla buzdolabının kırılan kapak menteşesini dolgu yaparak yapıştırdım. kapak epey de ağır olmasına rağmen yıllardır sorunsuz tutuyor. her takım çantasında mutlaka bulunmalı. 3. dünya savaşına karşı stoklanması gereken ürünlerden.

bu iran yapıştırıcısı müthiş bir icat. muadili çift bileşenli yapıştırıcılardan hepsini aldım henkel vs. en pahalılardan aldım gene de bu performansı vermedi. bir de galiba bizim marketlerden aldığımız iran yapıştırıcının yerli taklidi. orjinali jal alsanj, bizde satılanı alkon kimya tarafından üretilen jal alkon. bununla buzdolabının kırılan kapak menteşesini dolgu yaparak yapıştırdım. kapak epey de ağır olmasına rağmen yıllardır sorunsuz tutuyor. her takım çantasında mutlaka bulunmalı.
Evet ben de tamir için daha iyisine denk gelmedim yalnız plastiğe iyi yapışmıyor. bu tamirat için kullandığımda jalasanj yazıyor. bulunsun diye aldığımda italyano yazıyor, farketmemiştim, karton kutu tasarımı tamamen aynı görünüyor. şimdi meraktan ufak bir karışım yaptım, kıvamı ve rengi farklı, metal üzerine cıvata yapıştırdım, kürleşsin bakalım ne olacak, koparmadan önce havya ile sıcaklığını da deneyeyim.
1718211396503.png

Evet ben de tamir için daha iyisine denk gelmedim yalnız plastiğe iyi yapışmıyor. bu tamirat için kullandığımda jalasanj yazıyor. bulunsun diye aldığımda italyano yazıyor, farketmemiştim, karton kutu tasarımı tamamen aynı görünüyor. şimdi meraktan ufak bir karışım yaptım, kıvamı ve rengi farklı, metal üzerine cıvata yapıştırdım, kürleşsin bakalım ne olacak, koparmadan önce havya ile sıcaklığını da deneyeyim.
plastiğe tutması için kalın zımparalamak ve tiner vs. ile yüzeydeki yağı uzaklaştırmak şart. benim en çok işime yarayan malzemenin klasik bir yapıştırıcı gibi sünmemesi-dolgu yapılabiliyor ve daha sonra matkapla delinebiliyor veya eğelenebiliyor.

italyano hiç görmemiştim taklitlerden biri olmalı. ben jal alsanj ve jal alkon denedim ikisi de iş görüyor.

Benim de sevdigim yapistirici. Yalniz son aldigim yapistiricinin siyah bilesenli olaninda siyahimsi malzeme ile akiskanlik veren madde ayrismisti. Tupu sikinca yag kivaminda bir sivi derhal cikarken arkadan siyah malzeme ya cok az ya da hic cikmiyordu.

Farkli farkli markalarda satilmaya baslandi. Son zamanlarda cikanlardan memnun degilim.

Bir de son aldigim yapistirici resmen yogun idrar gibi kokuyordu.

JB-weld de oyle yagli kokulu igrenc bir sey ama saglam oluyor abi. raf omrude uzundu, 20 YIL. jalasanj dan memnun kalamamistim, sebebini de hala anlamis degilim. Piyasada bunun taklitleri oldugunu bilmiyordum. Dandik sey in taklidini niye yaparsin? JB-weld ile onu karsilastirmistim, jalasanj gercektende iyi degildi. Durdugu yerde bozuluyor olabilir mi bilemedim.

İtalyanoyu beğenmedim. metale iyi yapışmadı. orjinaline kıyasla daha gevrek ve zayıf. sıcağa hiç dayanmıyor. 220 derecede plastik gibi kesiliyor.

JB-weld de oyle yagli kokulu igrenc bir sey ama saglam oluyor abi. raf omrude uzundu, 20 YIL. jalasanj dan memnun kalamamistim, sebebini de hala anlamis degilim. Piyasada bunun taklitleri oldugunu bilmiyordum. Dandik sey in taklidini niye yaparsin? JB-weld ile onu karsilastirmistim, jalasanj gercektende iyi degildi. Durdugu yerde bozuluyor olabilir mi bilemedim.

9 aydir ugramadigim atelyemde ceyrek depo kalmis Iran tutkallarimi kullandim. sorun yoktu.

Bu arada 404 celik tutkalimi da 4 yil sonra kullandim oda sorunsuz du.

1718220585928.png

Polyester de cok iyi. sardigim bobini polyesterle kapladim. Buyuk hacimli yapistirici ihtiyaci icin bicilmis kaftan.

Bir sefer daha deneyim, jalasanj yazan ama sahte olan var midir ondan emin degilim.

34489 eklentisine bak

Polyester de cok iyi. sardigim bobini polyesterle kapladim. Buyuk hacimli yapistirici ihtiyaci icin bicilmis kaftan.
Polyesteri bunun ustune nasil uyguladin abi, ince bir tabaka polyesterin vardi, uzerine attin , sicak hava tabancasi ile isittin mi?

Aksam polyesterle yedire yedire her yuzunu kapladim. Zaten bir saat icinde akiciligi kalmiyor. Sabaha kadar bekledi. Ayni islemi bir daha yaptim. Sagda solda damlaciklar kaldi onlar da katilasti ama sorun degil.

Iyi soyleyimde annem masa ortulerini atmasin cop e artik :gulus2:

Forum istatistikleri

Konular
6,168
Üyeler
2,564
Son üye
Levcho

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back