Arcelik 6230 bulasik makinesinin icinde su birikmesi

Altair

Kıdemli Üye
Benim bulasik makineside su kaciriyor ama ariza biraz farkli.

Bulasik makinesi normal calisiyor. Yikama, su alma, su isitma, su bosaltma, icindeki fiskiyeler normal calisiyor. Fakat yikama islemi bittikten sonra icinde su birikmeye basliyor. Eger suyu kapatmayi unutursam bir sure sonra su miktari kapaktan sizacak kadar cok oluyor. Bir kac saatte birikiyor, kisa surede degil. O haliyle kapagi acarsam su zaten ortaligi batiriyor. Biriken su temiz, atik su geri gelmiyor yani. Bu sizintinin kaynagi ne olabilir? Su alma sisteminde sanirim sorun. Oradaki conta ya da hortumlarin birinde kacak olmali. Fakat daha once makineyi hic dagitmadim. Nereyi kontrol etmeliyim?

Son düzenleme:
Benim bulasik makineside su kaciriyor ama ariza biraz farkli.

Bulasik makinesi normal calisiyor. Yikama, su alma, su isitma, su bosaltma, icindeki fiskiyeler normal calisiyor. Fakat yikama islemi bittikten sonra icinde su birikmeye basliyor. Eger suyu kapatmayi unutursam bir sure sonra su miktari kapaktan sizacak kadar cok oluyor. Bir kac saatte birikiyor, kisa surede degil. O haliyle kapagi acarsam su zaten ortaligi batiriyor. Biriken su temiz, atik su geri gelmiyor yani. Bu sizintinin kaynagi ne olabilir? Su alma sisteminde sanirim sorun. Oradaki conta ya da hortumlarin birinde kacak olmali. Fakat daha once makineyi hic dagitmadim. Nereyi kontrol etmeliyim?
Eğer makina bunu durup dururken yapıyorsa büyük ihtimal su girişinin hemen arkasındaki selenoid valf kaçırıyor demektir onu değiştirmen gerekebilir.

Su videoyu buldum simdi. Yazdiklarinizla birlikte su iki parcayi da kontrol etmem lazim herhalde.

Cihazin su sebeke bağlantısının orada selenoid var.

Bazen gelen bir kum tanesi bu selenoidin iç mekanizmasının arasına giriyor ve yavaş yavaş su kaçırmasına neden oluyor.

Yada selenoid ömrünü tamamlamış oluyor.

Değişimi mantıklı. Kolay gelsin.

En basit bakılacak yer su tahliyesinde sorun var gibi, belki tahliye borusu tıkandı.

bir ihtimal yıkama işlemi bittikten sonra da içeriye su basıyor olabilir.

@serkan_48 Ventil ve selenoid ayni sey mi acaba? Hangi isimle aratmaliyim? Ventil su girisindeki hortumun baglandigi zimbirti. Selenoid ayni parca mi yoksa sonra takilan baska bir sey mi? Bir de bunu onune filtre falan takilabiliyor mu ek su girisinden dediginiz gibi kum falan gelmesin diye.

Son düzenleme:
En basit bakılacak yer su tahliyesinde sorun var gibi, belki tahliye borusu tıkandı.

bir ihtimal yıkama işlemi bittikten sonra da içeriye su basıyor olabilir.
Yok, onu kontrol ettim. O hortum benim lavaboya bagli. Lavaboya bir kova su bosaltip acaba makineye su gelecek mi diye baktim. 1 mm dahi yukselmedi icindeki su. Simdi deneme icin makine girisindeki suyu acik biraktim. 15 dakika sonra gidip bakacagim su birikmeye baslamis mi diye.

Küçük yemek artıklarının biriktiği bir tıpa vardı makinede orayıda kontrol et.

@serkan_48 Ventil ve selenoid ayni sey mi acaba? Hangi isimle aratmaliyim? Ventil su girisindeki hortumun baglandigi zimbirti. Selenoid ayni parca mi yoksa sonra takilan baska bir sey mi? Bir de bunu onune filtre falan takilabiliyor mu ek su girisinden dediginiz gibi kum falan gelmesin diye.
Evet ikisi de aynı şey, filtre olarak zaten su bağlantı kısmında borunun içinde filtre olması gerekiyor fakat filtre yırtılmış olabilir makinaya bağlı su hortumunu sökünce içindeki filtreyi görmen gerekiyor.

Cevaplar icin cok tesekkurler. Konu ile alakasiz olarak bir de manyetik kirec onleyici hakkinda fikir sorayim. Ogrenebildigim kadariyla icindeki neodimyum miknatislar sudaki silikanin yapisini bozarak yuksek isida metallere yapismasinin onune geciyor. Bulasik makinesinden bu sayede camlar tertemiz cikiyor. Bir kac videoda ise yaradigi anlatiliyordu. Deneyen var mi acaba aranizda? Su ve benzerleri urunler. Ya da yapisini bilen var mi? PVC icine kendimiz neodimyum miknatis koyarak yapabilir miyiz?

Son düzenleme:
Cevaplar icin cok tesekkurler. Konu ile alakasiz olarak bir de manyetik kirec onleyici hakkinda fikir sorayim. Ogrenebildigim kadariyla icindeki neodimyum miknatislar sudaki silikanin yapisini bozarak yuksek isida metallere yapismasinin onune geciyor. Bulasik makinesinden bu sayede camlar tertemiz cikiyor. Bir kac videoda ise yaradigi anlatiliyordu. Deneyen var mi acaba aranizda? Su ve benzerleri urunler. Ya da yapisini bilen var mi? PVC icine kendimiz neodimyum miknatis koyarak yapabilir miyiz?

Bunun oluruna pek inanmıyorum. Bunu deneysel olarak uygulayıp doğrulamak lazim.

Bir otelde benzer bir su yumuşatma sistemi kurmuşlardı memnun kalmadılar iade ettiler cihazi.

Son düzenleme:
manyetik önleyici işi hikaye ama siliphos diye bir madde var, sugirişinde yavaş yavaş çözünerek kirecin metale tutunmasını önlüyor. bunu bir araştır istersen

• Şaşkın
Reactions: nt
manyetik önleyici işi hikaye ama siliphos diye bir madde var, sugirişinde yavaş yavaş çözünerek kirecin metale tutunmasını önlüyor. bunu bir araştır istersen
Onu biliyorum. Hatta kendi evimde daire girisine taktim zaten. Bu sordugum isyerinin mutfagi icindi aslinda. Isyerinin su girisne bir seyler takmaya calismak istemiyorum. Ama gecen gun mutfakta calisan kadina laf ediyorlardi bardaklar lekeli diye. Sanki kadin yapti bulasik makinesini. Aklima geldi, ise yariyorsa hortumun ucuna takiveririm, bir dakika surmez zaten. Baskasinin bilmesine de gerek yok, elle sokup takilir.

Son düzenleme:

Dua edip, okuyup üflemekle aynı etkisi olur.

Egenin suyu biraz daha kireçli diğer bölgelere göre, büyük ihtimal senin dediğin vanadandır.

@Alt_255 mesajını okudum başta makinada sorun yok, boşaltma da var diyorsun.

sonra su girişinde sende karar veremedin galiba :D
Ahahaha, ne guldum ne guldum. Nerede yazmisim bosaltmada sorun olabilir diye? :p

• Beğen
Reactions: nt

Forum istatistikleri

Konular
5,842
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back