Arduino Kontrollü Sütunlu Matkap Lazım

Motor başına 2 adet pin gerekli, her motor için en az bir adet referans sensörü. 9 motor için 3x9 =27 pin lazım. Accelstepper kütüphanesi senin işini görür.
Pin sıkıntısı için arduimo mega da kullanabilirim. Kodlama işinin çok karışık olmaması lazım. Zaten zoraki yapıyorum işi. Sırf insanlara HAYIR diyemediğim için. Yeri geldiğinde Hayır demeyi bilmek lazım. :kizgin3:

Delinen tel dogrusal olmak zorunda mi? Bir tane bobinden baskasina dogru cekilip onun uzerine sarilsa olmuyor mu? Bence oyle saga sola haeket eden, 4 matkapli karmasik sistem yerine asagida bir tane tel bobini olur, sistemin diger basinda da onu ceken baskasi olur. Hareket aralarinda da matkap inip deler. Bu cok daha kolay.

Baska bir fikirde iki tane silindir arasina sikistirilir tel. O cekip durur, matkap inip deler. BU epey basit olur.

Son düzenleme:
Delinen tel dogrusal olmak zorunda mi? Bir tane bobinden baskasina dogru cekilip onun uzerine sarilsa olmuyor mu? Bence oyle saga sola haeket eden, 4 matkapli karmasik sistem yerine asagida bir tane tel bobini olur, sistemin diger basinda da onu ceken baskasi olur. Hareket aralarinda da matkap inip deler. Bu cok daha kolay.

Baska bir fikirde iki tane silindir arasina sikistirilir tel. O cekip durur, matkap inip deler. BU epey basit olur.
Ben biraz fusion da çizim yapayım da, üzerine konuşalım. Şimdi ben anlasam arkadaşa anlatamam.

Paint varken Fusion da neymis? :kuskun1::katil2::katil1:Ne kadar basit o kadar iyi.

Matkap.jpg

Son düzenleme:
Paint varken Fusion da neymis? :kuskun1::katil2::katil1:Ne kadar basit o kadar iyi.

25799 eklentisine bak
Olay aşağı yukarı şöyle bir şey;
Motorun yanındaki boşluğa iki tane hava ile çalışan piston gelecek. Biri kuş gözü için delik açacak, diğeri kuş gözünü çakacak.
Tekerlekleri görmezden gelin. Lineer arabayı keşfetmeden önce 3D yazıcıdan kopya çekmiştim :D

fusion.png

Resimdeki malzemeye hava basıncı ile delik açacak ve kuş gözü çakacak bir mekanizmaya ihtiyacım var. Tam adı piston mudur bilmiyorum. Nette arayınca bir şeyler bulabiliyorum ama "bar" hesabından anlamıyorum. Böyle bir iş için kaç bar lazım olur?
a098d102-3b96-.jpg

51WjSm6vpvL._AC_SL1300_.jpg

Linkteki makine bu is icin 0.15 - 0.8 Mpa basinc uyguluyormus.

Anladım. Birde arduino ile kontrol edilebilir olması lazım.

Resimdeki malzemeye hava basıncı ile delik açacak ve kuş gözü çakacak bir mekanizmaya ihtiyacım var. Tam adı piston mudur bilmiyorum. Nette arayınca bir şeyler bulabiliyorum ama "bar" hesabından anlamıyorum. Böyle bir iş için kaç bar lazım olur?
25865 eklentisine bak

25864 eklentisine bak

Sana gereken itme kuvvetine göre seçiyorsun basıncı. Resimdeki pnömatik silindir 1 MPa, yani 10 Bar basınca kadar çıkabiliyor. Ama 10 bar'ın çok daha altında bile çok yüksek bir delme gücü elde edersin. Standart piyasada satılan kompresörler 8 bar. 2 bar ile dahi çok güçlü bir delme elde edilebilir, çünkü uç sivri olacak. 2 bar az bir basınç değil. Araba lastiklerinin basıncı 2 bar mesela.

Sana gereken itme kuvvetine göre seçiyorsun basıncı. Resimdeki pnömatik silindir 1 MPa, yani 10 Bar basınca kadar çıkabiliyor. Ama 10 bar'ın çok daha altında bile çok yüksek bir delme gücü elde edersin. Standart piyasada satılan kompresörler 8 bar. 2 bar ile dahi çok güçlü bir delme elde edilebilir, çünkü uç sivri olacak. 2 bar az bir basınç değil. Araba lastiklerinin basıncı 2 bar mesela.
Uç "biz" gibi sivri değil. Bir silindirin uç kısmının içe doğru üçgen şeklinde daraldığını düşün abi. Tahmin edebildiğini düşünüyorum. Yine de bu delme şeklinde de 2 bar yeter o zaman. Birde o deliğe kuş gözü çakma işi var. Anladığım kadarıyla ona da 4-5 bar rahat yeter.
Şimdi benim bu özelliklerde arduino ile tetikleyebileceğim bir piston bulmam lazım.

Eğer kesecek olan silindirin kenarları yeterince keskin ise, silindirin içinde de kesilen kısmı sıkışmadan saklayacak kadar yer varsa, bir sorun olmaması lazım. Hatta işi çabuk bitirmek için çivi çakma makinası usulü pnömatik silidire kısa süreli 8 bar verirsin, çekiç gibi ileri fırlar ve anında kesebilir.

Eğer kesecek olan silindirin kenarları yeterince keskin ise, silindirin içinde de kesilen kısmı sıkışmadan saklayacak kadar yer varsa, bir sorun olmaması lazım. Hatta işi çabuk bitirmek için çivi çakma makinası usulü pnömatik silidire kısa süreli 8 bar verirsin, çekiç gibi ileri fırlar ve anında kesebilir.
O bar ayarını da nasıl yapacam hiç bilmiyorum. Pistonu bir alayım da okuya okuya bulacam bir şeyler. Nerden bulaştım bu işe anlamıyorum ki. :)

Basınç regülatörü bağlıyorsun. Sonra da tepedeki vida ile istediğin basıncı ayarlıyorsun.

1697120928951.png

Aç kapa işini de selenoid valf ile yapacaksın. Ama piyasadaki ürünler hakkında fazla bilgim yok. Mesela sadece bobin ucu mı veriliyor? Yoksa doğrudan dijital kontrol için sinyal ucu mu veriyorlar? Birincisi ise, bobine paralel oturaklı bir clamping diyodu koyman lazım, bobin akımını taşıyacak şekilde de lojik MOSFET kullanman lazım. Ama ikincisi ise, doğrudan arduino çıkışı ile sürebileceksin. Bilen varsa bizi aydınlatsın :)

25865 eklentisine bak

25864 eklentisine bak
Yapacağı işe göre seçmek lazım. Ne kadar itme kuvveti istendiğine göre basınç artırılır veya silindir çapı büyük seçilir. Bir de hareketin hızlı ve yavaş olmasına göre de tercih yapılabilir. Havanın akış hızı, hava basıncı ve piston çapı kontrol edilerek istenen sonuç alınabilir.
Geniş çaplı bir piston, dar çaplı bir pistonun yüksek basınçta sağlayabildiği itme kuvvetini daha düşük basınçta sağlayabilir ama hareket görece daha yavaş olur (hortum çapları aynıyken). Seri zımbalama hareketi lazımsa yüksek basınç ve düşük çap yüksek debi, yavaşça artan baskı kuvveti lazımsa düşük basınç geniş çap, düşük debi ile kontrol edilebilir.

Gerekli kuvvet belli olursa, gerekli piston çapı ve basıncı hesaplayabiliriz. Yalnız hava debisi için bir bilene sormak lazım. Uçuk kaçık bir hareket yapmayacaksa 1/4" valfler yeter herhalde. Havalı çivi tabancası kullanıyorum 1/4" rekorlar bir sıkıntı yapmıyor, yetiyor. havalı somun sıkmalar da öyle.
Yalnız basınç regülatörlerinde debi önemli havalı somun sıkma bu regülatörü kullandığımda düzgün çalışmıyor, yeterli basınç ayarlanmasına rağmen.

Burada bir örneği var:
1697129250946.png

Verilere bakılırsa debi ihtiyacına göre regülatör seçiliyor ve rekor çapları da değişiyor.

Aç kapa işini de selenoid valf ile yapacaksın. Ama piyasadaki ürünler hakkında fazla bilgim yok. Mesela sadece bobin ucu mı veriliyor? Yoksa doğrudan dijital kontrol için sinyal ucu mu veriyorlar? Birincisi ise, bobine paralel oturaklı bir clamping diyodu koyman lazım, bobin akımını taşıyacak şekilde de lojik MOSFET kullanman lazım. Ama ikincisi ise, doğrudan arduino çıkışı ile sürebileceksin. Bilen varsa bizi aydınlatsın :)
Sadece bobin çıkışı oluyor. Sürücü devre lazım.

Yapacağı işe göre seçmek lazım. Ne kadar itme kuvveti istendiğine göre basınç artırılır veya silindir çapı büyük seçilir. Bir de hareketin hızlı ve yavaş olmasına göre de tercih yapılabilir. Havanın akış hızı, hava basıncı ve piston çapı kontrol edilerek istenen sonuç alınabilir.
Geniş çaplı bir piston, dar çaplı bir pistonun yüksek basınçta sağlayabildiği itme kuvvetini daha düşük basınçta sağlayabilir ama hareket görece daha yavaş olur (hortum çapları aynıyken). Seri zımbalama hareketi lazımsa yüksek basınç ve düşük çap yüksek debi, yavaşça artan baskı kuvveti lazımsa düşük basınç geniş çap, düşük debi ile kontrol edilebilir.

Gerekli kuvvet belli olursa, gerekli piston çapı ve basıncı hesaplayabiliriz. Yalnız hava debisi için bir bilene sormak lazım. Uçuk kaçık bir hareket yapmayacaksa 1/4" valfler yeter herhalde. Havalı çivi tabancası kullanıyorum 1/4" rekorlar bir sıkıntı yapmıyor, yetiyor. havalı somun sıkmalar da öyle.
Yalnız basınç regülatörlerinde debi önemli havalı somun sıkma bu regülatörü kullandığımda düzgün çalışmıyor, yeterli basınç ayarlanmasına rağmen.

Burada bir örneği var:
25870 eklentisine bak
Verilere bakılırsa debi ihtiyacına göre regülatör seçiliyor ve rekor çapları da değişiyor.
Yani ben bu basınç, piston işlerini hiç bilmeyen biriyim. İhtiyacımı ancak şöyle tarif edebilirim. 1. mesajdaki kuş gözü çakma aletini gördüyseniz, onun yaptığı işi yapacak piston. Bu aleti elle bastırıp geri kaldırmak taş çatlasın 3 sn sürüyordur. Bu seçeceğimiz piston sürekli çakma yapmayacak. Sadece komut geldiğinde 1 tane kuş gözü çakıp bırakacak. Buna göre bir piston, valf vs. seçmeliyiz.

Linkteki makine bu is icin 0.15 - 0.8 Mpa basinc uyguluyormus.

Bu linkteki makineye taklit edecek şekilde seçsen yeter, hızlı çalışmıyor madem debi mesele değil.

Working Pressure​
0.15 – 0.8 mpa​
Eyelet Attaching Pressure​
400 – 1900 kg​

8 barlık kompresörlerdeki regülatörler bu aralıkta basınç ayarı yapabiliyor. 8 bar'da 1900kg basacak bir piston hesaplayalım.

edit:
0,8Mpa=0,8*10^6 N/m2
19.000N için piston alanı (m2 cinsinden) =19.000/800.000 = 0,02375 m2.
Çapı da = 0,1739 m çıkıyor. 17 santim piston mu olur? Makinenin fotoğrafına göre bunu basan piston çapı en fazla 11-12cm.

1900kg gerekmiyorsa piston çapı azaltılabilir.

Örnek silindir.:
Bu 8 bar'da aşağı yukarı 628kg basmalı.

8bar=0,8MPa=800.000N/m2=80N/cm2.
Baskı kuvveti=P*A = 80N/cm2 * (10cm*10cm*3,14/4) = 6280N = yaklaşık 628kg.
Hesap yanlış değildir umarım.

Büyük çaplı silindirler için böyle bir seri varmış fiyat belli değil:
@Gokrtl

Son düzenleme:
Bu linkteki makineye taklit edecek şekilde seçsen yeter, hızlı çalışmıyor madem debi mesele değil.

Working Pressure​
0.15 – 0.8 mpa​
Eyelet Attaching Pressure​
400 – 1900 kg​

8 barlık kompresörlerdeki regülatörler bu aralıkta basınç ayarı yapabiliyor. 8 bar'da 1900kg basacak bir piston hesaplayalım.

edit:
0,8Mpa=0,8*10^6 N/m2
19.000N için piston alanı (m2 cinsinden) =19.000/800.000 = 0,02375 m2.
Çapı da = 0,1739 m çıkıyor. 17 santim piston mu olur? Makinenin fotoğrafına göre bunu basan piston çapı en fazla 11-12cm.

1900kg gerekmiyorsa piston çapı azaltılabilir.

Örnek silindir.:
Bu 8 bar'da aşağı yukarı 628kg basmalı.

8bar=0,8MPa=800.000N/m2=80N/cm2.
Baskı kuvveti=P*A = 80N/cm2 * (10cm*10cm*3,14/4) = 6280N = yaklaşık 628kg.
Hesap yanlış değildir umarım.

Büyük çaplı silindirler için böyle bir seri varmış fiyat belli değil:
@Gokrtl
Pahalıymış biraz. :) Biraz daha çin malı bir şey bulmam lazım. Çünkü bundan 2 tane lazım, bir tane de çok hafif birşey lazım. O da açık delikten pilik geçirecek. Hiç bir kuvvete ihtiyacı yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back