Ardunio elektrikli kapı açma sistemi

erenge

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba arduino rfid,role ile kapı açma projem var. Rolenin com ve no girişini bağladığım zaman 3-4 kere sistem çalışıyor sonra tamamen kitleniyor. tüm sistem kitleniyor sadece ışık yanıyor ve hiç bir tepki vermiyor. Bilgisara veya adaptöre bağlı olarak denediğimde rolenin com ve no girişleri bağlı değilken hiç bir sorun çıkmıyor ama ne zaman com,no girişlerini bağlasam sistem donuyor kitleniyor. Aruino üzerinden yeniden başlattığımda düzeliyor ama sonra tekrar aynı sorun oluyor. ben elektrikten kaynaklandığını düşünüyorum çünkü role ve rfid okuyucunun teslerini yaptım ve hiç bir sorun çıkmadı. Rolenin com girişine kaç V vermem gerekiyor bu yüzden sorun çıkartabilir mi ?

Şemanızı, kodlarınızı ve proje resimlerinizi paylaşırsanız daha fazla yardım alabilirsiniz.
Zira, biz sizin neler gördüğünüzü göremiyoruz.

Şemanızı, kodlarınızı ve proje resimlerinizi paylaşırsanız daha fazla yardım alabilirsiniz.
Zira, biz sizin neler gördüğünüzü göremiyoruz.
Kod:
Kodlar bunlar şemam yok. hata da dediğim gibi no kablosunu alttaki kapı otomatiğine bağlıyorum. com'da normal + geliyor
9718264037426.jpg

Son düzenleme:
Nokta atışı çözüm için hastayı görmek gerekir :)

Muhtemel sorunun nedeni:
Bobin, motor gibi özellikle yüksek akım çeken yüklerin anahtarlanmasında oluşan zıt emk veya elektromanyetik girişim gibi durumlara karşı önlem alınmalı, aksi durumda işlemci resetlenebilir veya kilitlenebilir.

Burada kast edilen önlem, kablo ve güç hatlarının yerleşimi ve konumu, devre kartının tasarımı ve kalitesi, güç kaynağı ile ilgili durumları kapsamaktadır.

Nokta atışı çözüm için hastayı görmek gerekir :)

Muhtemel sorunun nedeni:
Bobin, motor gibi özellikle yüksek akım çeken yüklerin anahtarlanmasında oluşan zıt emk veya elektromanyetik girişim gibi durumlara karşı önlem alınmalı, aksi durumda işlemci resetlenebilir veya kilitlenebilir.

Burada kast edilen önlem, kablo ve güç hatlarının yerleşimi ve konumu, devre kartının tasarımı ve kalitesi, güç kaynağı ile ilgili durumları kapsamaktadır.
yani tam olarak ne yapmam gerekiyor. kapı otomatiği ile temas eden sadece rolenin no kablosu. eğer otomatik o kablodan geri bir akım yollayıp sistemi kitliyor ise nasıl bir yol izlerim.

Yapmanız gereken; devreniz, bağlantılarınız, kullandığınız malzemeler (adaptör ise etiket bilgileri vs) detay vermeniz gerekiyor.

Forma fotoğraf(lar) eklemek çok kolay. Mesaj yazdığınız yere sürükleyip bırakmanız yeterli.

Yukarıdaki mesajlarda da dile getirildi. Ne yaptığnızı siz görüyorsunuz ama biz görmüyoruz ve bilmiyoruz. Böyle bir durumda alacağınız cevaplar ise genel cevaplardan öteye gitmeyecektir.

Size yardımcı olmak isteyenlere sizde birazıcık yardımcı olun :)

3df19502-803b-4583-ad1d-765a99628d709.jpg
9718264037426.jpg

no yazan yer kapı otomatiğinin - kutbuna bağlıyorum.
12V turunucu olan yer ise 12V adaptör ile giriş arduino giriş sağlıyorum.
com'a da Kaç V olduğunu tam olarak bilmiyorum ama 8V olabilir bir bağlantı yapıyorum.
olay bu kadar.

Forum istatistikleri

Konular
6,550
Üyeler
2,686
Son üye
Berat_41

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back