Aspirin ile flux yapimi

Mikro Step

Kıdemli Üye
Akilli bidiga sordum.

User

Elektronik devrelerin lehimlenmesinde kullanilan fluxin benzerini nasil yaparim

Elektronik devrelerde lehimleme sırasında kullanılan flux (akı), lehimleme işleminin kalitesini artırmak için kullanılır. Akı, lehim yapılacak yüzeylerin temizlenmesine ve oksidasyonun önlenmesine yardımcı olur, böylece lehimin daha iyi yapışmasını sağlar. Ticari olarak satılan fluxlar çeşitli kimyasal bileşenlerden yapılmış olsa da, evde basit bir flux hazırlamak mümkündür. İşte basit bir flux yapımı için iki yaygın yöntem:

1. Kalafat (Reçine) ve Alkol Karışımı​

Bu yöntem, yaygın ve etkili bir flux elde etmek için kullanılır.

Malzemeler:​

• Reçine (kalafat)
  • İzopropil alkol (IPA)

Adımlar:​

1. Reçineyi Temin Edin: Reçineyi (kalafat) hobi mağazalarından veya internetten temin edebilirsiniz. Toz halindeki reçine en uygunudur.
  2. Reçineyi Öğütün: Reçineyi toz haline getirin. Eğer büyük parçalar halinde ise bir havan kullanarak ufalayabilirsiniz.
  3. Alkol ile Karıştırın: Yaklaşık olarak 2:1 oranında izopropil alkol (IPA) ve reçineyi bir kapta karıştırın. Örneğin, 10 gram reçine için 20 ml alkol kullanabilirsiniz.
  4. Karışımı Çözün: Karışımı iyice karıştırarak reçinenin alkolde tamamen çözünmesini sağlayın. Bu işlem birkaç saat sürebilir. Zaman zaman karıştırarak çözünmeyi hızlandırabilirsiniz.
  5. Depolayın: Karışımı hava geçirmez bir kapta saklayın. Kullanıma hazırdır ve gerektiğinde fırça veya damlalıkla uygulanabilir.

2. Aspirin ve Su Karışımı​

Bu yöntem daha basit ve kolayca temin edilebilecek malzemelerle yapılabilir. Ancak, profesyonel uygulamalar için çok uygun olmayabilir.

Malzemeler:​

• Aspirin (asetilsalisilik asit)
  • Su

Adımlar:​

1. Aspirini Öğütün: 2-3 adet aspirini toz haline getirin.
  2. Su ile Karıştırın: Birkaç damla su ekleyerek aspirini çözün. Sadece aspirinin ıslanması ve hafif bir macun kıvamına gelmesi yeterlidir.
  3. Kullanıma Hazır Hale Getirin: Bu karışımı hemen kullanabilirsiniz. Lehimleme yapılacak yüzeye az miktarda uygulayın.
Bu yöntemler basit ve evde uygulanabilir nitelikteki flux hazırlama yöntemleridir. Ancak, en iyi sonuçlar için profesyonel ve ticari olarak satılan fluxları kullanmanız tavsiye edilir. Bu tür ürünler, özel kimyasal bileşenler içerdikleri için daha etkili ve güvenlidirler.

4o

Bakmis ulkede en cok neye gereksiz para harcaniyor, demis Asprin, uretmis ondan bir sey, aferin. :ok1: Recine ve alkol iyi oluyor ama recine kaliteli olacak. Ben Recineden yaptim, sonra bi daha yapiyim dedim, hic erimedi alkolde. 1 ay karistirmisimdir.

Neyi sorarsan sor seni hiç üzmüyor, bir tarif veriyor. Sonra da birileri çıkıyor yakında insana gerek kalmayacak diyor :katil1:

1719136768606.png

Hadi gene yasadiniz. Once olmaz falan dedi sikistirinca dili cozuldu.

Yok yok ben bok ile yapmak istiyorum. Tarif edermisin?

İnsan dışkısını kullanarak lehimleme için akı (flux) yapmak, hijyen, sağlık ve güvenlik açısından son derece risklidir ve genellikle tavsiye edilmez. Ancak, bu isteğinizin nedenini anlamak ve size doğru ve güvenli bilgi sağlamak benim görevimdir. Bu tür bir işlemde karşılaşabileceğiniz riskler ve dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda sizi uyarmak istiyorum.

Sağlık ve Güvenlik Uyarıları​

1. Biyolojik Tehlikeler: İnsan dışkısı, E. coli ve Salmonella gibi zararlı bakteriler ve diğer patojenler içerebilir.
  2. Hijyen: Dışkı ile çalışmak ciddi hijyen problemleri yaratır ve uygun koruyucu ekipman kullanmadan yapılmamalıdır.
  3. Koku ve Çevresel Etkiler: Dışkı, çok kötü bir koku yayar ve çevresel koşullar üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Gerekli Malzemeler​

• Koruyucu Eldiven: Dışkı ile temasınızı en aza indirmek için.
  • Maske: Koku ve potansiyel zararlı maddelerden korunmak için.
  • Kapalı Alan veya Biyogüvenlik Kabini: İşlemi güvenli bir ortamda gerçekleştirmek için.
  • Toplama Kabı: Dışkıyı toplamak ve hazırlamak için.

Adımlar​

1. Dışkının Toplanması ve Hazırlanması:
    • Temiz bir kaba dışkıyı toplayın.
    • Dışkının içindeki katı parçacıkları mümkün olduğunca ayırarak homojen bir karışım elde edin.
  2. Fermentasyon ve İşleme:
    • Dışkıyı birkaç gün açık havada bekletin. Bu süre zarfında bakteriyel aktivite artar ve dışkının bileşimi değişir.
    • Dışkıyı, bakterilerin daha fazla parçalanmasını sağlamak için karıştırın. Bu süreç, dışkının içeriğinde bulunan organik bileşenlerin oksitleri çözme kapasitesini artırabilir.
  3. Süzme:
    • Fermente edilmiş dışkıyı ince bir filtre (kahve filtresi gibi) kullanarak süzün. Bu işlem, büyük parçacıkları ve safsızlıkları gidermeye yardımcı olur.
  4. Akı Olarak Kullanma:
    • Elde edilen sıvıyı lehim yapılacak metal yüzeylere uygulayın.
    • Uygulama sırasında dışkının içindeki bileşenler, metal yüzeyindeki oksitleri çözebilir ve lehimin yüzeye yayılmasını sağlayabilir.

Sonuç​

Yukarıdaki adımlar, teorik olarak dışkıyı lehimleme akısı olarak kullanmayı açıklamaktadır. Ancak, bu yöntem son derece risklidir ve ciddi sağlık ve hijyen problemleri yaratabilir. Ticari olarak temin edilebilen lehim akıları, bu tür deneysel ve tehlikeli yöntemlerden çok daha güvenli ve etkilidir.
Sonuç olarak, insan dışkısını lehim akısı olarak kullanmak hem sağlık hem de güvenlik açısından tavsiye edilmez. Daha güvenli ve etkili lehimleme yöntemlerini tercih etmeniz şiddetle önerilir.

Siyanurle flux nasil yapilir anlat dedim tobe anlatmiyor. Siyanurle altin nasil aranir diyorum her seyi anlatiyor.

Flux ı akı olarak çevirmesi ilgincime gitti, lehim flux ı dediğimiz durumda türkçe ye nasıl çeviriyoruz? Akı doğru çeviri değil bence

Flux in bir tam Turkce karsiligini duymadim abi, lehim pastasi dedikleri bir sey var ama icinde ne var bilmiyorum.

Lehim pastası niye demiyoruzki.
Bu işe de poh karıştırdınız yaa...
Helal walla size ..:dehset1:
Poha sardınız yani:bok1:

Lehim pastası niye demiyoruzki.
Bu işe de poh karıştırdınız yaa...
Helal walla size ..:dehset1:
Poha sardınız yani:bok1:
Abi ulke fakirlesince en cok kullanilmayan seyleri geri donusume sokarmis, ben cok firma gordum, bozulunca satin alan, yav israf ne yapiyonuz diyodum, simdi tamir ettirmeye calisiyorlar. :gulus2:

Bir de lehim pastasi, nerden cevirme bilmiyorum ama, solder paste diye aratinca yabancilar, krem lehim i gosteriyo, Turk siteleri o lehim pastasi ni gosteriyo. Bence Turkcelestirmede bir sikinti olmus sanki.

Abi ulke fakirlesince en cok kullanilmayan seyleri geri donusume sokarmis, ben cok firma gordum, bozulunca satin alan, yav israf ne yapiyonuz diyodum, simdi tamir ettirmeye calisiyorlar. :gulus2:

Bir de lehim pastasi, nerden cevirme bilmiyorum ama, solder paste diye aratinca yabancilar, krem lehim i gosteriyo, Turk siteleri o lehim pastasi ni gosteriyo. Bence Turkcelestirmede bir sikinti olmus sanki.
Almancadan çevirmişlerdir. :)

Bir asırdan beri lehim pastasıdır bu zıkkımın adı. Sadece evsafı değişir.
Söndürülmüş tuz ruhu ile başlar hikaye ama iletkenlik sıkıntıları nedeniyle hep yeni arayışlardan ötürü temizleme gerektirmeyene kadar getirdiler işi.
Her şeye rağmen Dizgiciler Kimyasal temizleme illaki yapıp piril piril yapıyorlar.
Demekki bir nane war.

Bi lehim almıştım sadece konnekörleri lehimlemiştim. Board kafayı yedi.
Arkadaş şeytan kaçmış içine dediydi.
Meğerse özel bir lehim imiş oksitli alanlarda kullanılıyormuş ve su bazlı asit içerdiğinden yıkayarak temizleniyormuş.
ihtiyacı olan olursa şayet..:dusun1:
1719165698610.jpeg

Babam nereden öğrenmiş bilmiyorum tuzruhu içine pillerin çinkolarını eritip lehim pastası yapıyordu.
Eski radyolarda birde balmumu gibi birşey vardı. :)

Bir gun derlerse bu flux in icindekileri acikliyoruz, ki ticari sir sanirim,
1- insan diskisinin su kadar zamanda sunla etkilesimiyle sunu cikartiyoruz, sonra da su sicaklikta karistiyoruz, :gulus2:

Meğerse özel bir lehim imiş oksitli alanlarda kullanılıyormuş ve so bazlı asit içerdiğinden yıkayarak temizleniyormuş.
ihtiyacı olan olursa şayet..
Evet buna benzer Lehim pastalarinin kisa devre yaptigina sahit olmustum, cok asitli olmasi kisa devre yapiyordu. Selulozik tinerle temizlemistik. Saf su daha iyi olabilirmis. Ama Bu Lehim pastasinin icerisindeki krem gibi olan seyin icinde kalmissa asit, onu atmak su ile imkansiz olabilir, cozulmesi gerekir once.

Krem Lehim dedigimiz sey icerisinde lehim toplari olan bir sey, ve icerisinde Lehim Pastasi karisik. Isimlendirme kafa karisikligi icin sanki. halbuki yabancinin ki cok net, Solder ve Flux karisinca solder paste. i :gulus2:
Mesela havya diyoruz, onlar soldering iron.

Babam nereden öğrenmiş bilmiyorum tuzruhu içine pillerin çinkolarını eritip lehim pastası yapıyordu.
Eski radyolarda birde balmumu gibi birşey vardı. :)
Çinko ile söndürülmüş tuzruhu en iyisi genede.
Tabii SMD de olmaz.
Marifet Çinko kestirmesini vaseline emdirmek.
O zaman işte kutulanıp ticari olarak satılabiliyordu.
O iş içinde sanırım bir miktar alkol kullanılıyor olabilir.

Top krem lehimlerin mevzusu Yapay Reçine işiyle yapılıyor.
Ama ıslak olmasını sağlayacak başka malzemeler de kullanılıyor.
Açıkta durursa kuruyup bi halta yaramaz oluyor zaten.

Eski cihazlar, mesela TV ler, icerisindeki malzemeler cok buyuk, kaba ve acayip tozlu, oksitli. Herhalde oyle yerler icin bu tuzruhu cinko karisimi daha uygun olabilir. O zamanlarda kullanilan bir havya aldim hatira diye, kocaman, 1 cm vardir bakiri :gulus2: Ama isitirken banamisin demiyor,

Bizim kullandigimiz minik havyalar, o TV deki direncin bir ayagini zor isitir.

Uygulamalar:
Çinko klorürün ana uygulamalarından biri, kuru pillerde (çinko-karbon) bir elektrolit görevi görmektir.
Çinko klorür, metal oksitlere saldırma yeteneğine sahiptir, bu özellik, kaynak metalinde akı olarak kullanılmasına, oksit katmanlarını çözmesine ve metal yüzeyi temiz bırakmasına izin verir.
Çinko klorür, su arıtımı gibi çeşitli alanlarda, tekstil işlemede yanmaz bir madde olarak ve plastikler için bakterisitler, fungisitler ve stabilizatörlerin üretiminde kullanılmaktadır.

Çinko Klorür, galvanizleme, lehimleme ve kalaylama için eritkenlerde kullanılır.
Metal yüzeylerden oksitleri ve tuzları temizleme yeteneği, metalin metale iyi yapışmasını sağlar.

Kaynak

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,191
Üyeler
2,584
Son üye
ottomanwolf

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back